Tulipány sú najznámejšie cibuľoviny na svete. Prečo si ich toľko ľudí obľúbilo? Dôvodov je mnoho, je to najmä krása ich kvetov, všestrannosť použitia a bohatá história.

 

tulipany2019 e

 

Pozrite si 10 zaujímavostí o tulipánoch a objavte ešte viac ich krásu. Hlavná sezóna výsadby ich cibuliek stále trvá, nezabudnite si zaobstarať a vysadiť druhy a kultivary aké sa vám páčia. Rovnako môžete vyskúšať aj niečo úplne nové.


1. Celosvetový dopyt

Holandsko je epicentrom produkcie tulipánových cibuliek. Táto krajina každý rok exportuje takmer 2,5 miliardy tulipánových cibuliek. Holandskí pestovatelia to môžu dosiahnuť aj vďaka tomu, že majú k dispozícii pôdu, ktorá je pre pestovanie cibuliek ideálna.


2. Kultivary

Holandsko exportuje neuveriteľných 8 000 rôznych kultivarov tulipánov. Až 23 najvýznamnejších kultivarov tvorí 40 % produkcie tulipánových cibuliek a tie sa predávajú v záhradných centrách alebo sa využívajú na produkciu rezaných kvetov. Najobľúbenejší je žltý tulipán „Strong Gold“, červeno-biely tulipán „Leen van der Mark“ je na druhom mieste.


3. Tulipánová mánia

Na počiatku sedemnásteho storočia vypukol fenomén, ktorý dostal označenie „tulipánová mánia“. Počas relatívne krátkej doby sa z tulipánových cibuliek stali veľmi cenné položky. Cibuľka bola často predaná už na papieri za obrovskú čiastku, zatiaľ čo bola ešte len v domovskej krajine. Počas tohto tulipánového šialenstva mohla jedna tulipánová cibuľka dosiahnuť rovnakú hodnotu ako krásny dom pri niektorom z amsterdamských kanálov.


4. Farebné

Tulipány sú k dispozícii v takmer každej farbe. Ich kvety sú žlté, zelenkasté, červené, oranžové, fialové, ružové a dokonca sú aj odrody s viac ako jednou farbou. Jediné farby, ktoré chýbajú, sú modrá a pravá čierna. Aj keď kvety niektorých kultivarov sa k čiernej blížia, v skutočnosti je to tmavofialová. Zatiaľ najbližšie je odroda „Queen of Night“, ale aj tento tulipán nie je naozaj čierny.


5. Skupiny

Vedeli ste, že tulipány sa rozdeľujú do pätnástich rôznych skupín? Vďaka tomu sa môžete v obrovskom sortimente tulipánov jednoduchšie orientovať. Skupiny sa určujú podľa doby kvitnutia a tvaru kvetu: existujú tulipány s jednoduchým kvetom, dvojitým kvetom, rozstrapkané, ľaliokveté a papagájovité tulipány a tiež skoré a neskoro kvitnúce tulipány.


6. Tá radosť na jar

Tulipány znamenajú sviežu, voňavú a farebnú jar. Po chladných a temných zimných mesiacoch ich kvety vnášajú do záhrad vytúženú pozitívnu atmosféru. Iskrivé farby a otvárajúce sa puky vykúzlia na tvári úsmev azda každému. Keď sa vysloví názov tulipán, každý si hneď predstaví jar!


7. Šľachtenie

Napriek mnohým kultivarom ktoré sú dnes k dispozícii stále prebieha šľachtenie nových. Šľachtenie spočíva v krížení tulipánov s výnimočnými vlastnosťami a to dáva príležitosť vzniknúť novým kultivarom. Napríklad by sa mohla objaviť aj nová farba alebo tvar, možno aj vytúžený čierny tulipán. Prv než sa nový kultivar objaví v záhradných centrách, trvá to asi dvadsať rokov.


8. Mesiace potešenia

Pokiaľ si tulipánové kultivary dobre vyberiete, môžete si v záhrade tulipány užívať od začiatku marca až do konca mája. Vysaďte si preto tulipány, ktoré kvitnú v rôznom období. Môžete si ich tiež sadiť vo vrstvách – metódou, ktorej sa hovorí sadenie v štýle Lasagne. Keď tulipány na konci mája odkvitnú, prevezmú farebné žezlo trvalky.


9. Ako obrázok v botanickej knihe

Vedeli ste, že niektoré tulipány sa objavia a vykvitnú – dokonca v stále väčšom množstve – každý rok? Týmto tulipánov sa niekedy hovorí „trpasličie tulipány“, kvôli ich veľkosti v porovnaní s ostatnými tulipánmi. Sú to naozajstné lastovičky, pretože väčšinou kvitnú zo všetkých tulipánov ako prvé. Najznámejšími sú Tulipa sylvestris, Tulipa tarda a Tulipa turkestanica.


10. Hrantíky

Tulipány si môžete užívať aj na balkóne alebo terase. Ich cibuľky sú totiž ideálne aj na výsadbu do hrantíkov. Je však dôležité, aby ste použili hrantíky, ktorých hĺbka bude minimálne šesťnásobkom výšky samotnej cibuľky. Zaistíte tak dostatočnú vrstvu zeminy pod aj nad tulipánovou cibuľkou, ktorá by mala byť trojnásobok výšky cibuľky. Tiež sa uistite, že hrantíky majú na dve otvory, aby cez ne mohla odtekať prebytočná zálievková voda.

 

 

Pripravil: dk

Zdroj a foto: Kvetinovecibulky.info

Pin It