Jesenná výsadba cibulovín a hľuznatých rastlín, ktoré rozkvitajú na jar, môže byť jednou z ciest ako sa dostať do príjemnej rovnováhy a stráviť čas s najbližšími.

 

meditacia zahrada2

 

V reakcii na súčasný uponáhľaný svet dnes dochádza k rozmachu trendu návratu k prírode. Záhradníčenie je jedinečnou formou relaxácie, inšpiruje a dodáva pocit slobody a vnútorného pokoja. Pomôže vám nájsť spojenie s prirodzeným prostredím, aj so sebou samým. A práve teraz je na čase čo najlepšie využiť posledné týždne záhradnej sezóny a zasadiť kvitnúce cibuloviny. Napríklad aj v rámci víkendu s rodinou.


Naspät ku koreňom


Vedeli ste, že záhradníčenie je aj precvičovaním pozornosti? Záhrada vás núti vnímať všetkými zmyslami – ovplyvňuje vás to viac, než si myslíte. Cítite sa spojení so svojou záhradou, ako keby ste boli jej súčasťou. Akonáhle sa pustíte do práce a ruky zaboríte do pôdy, ste si viac vedomí sami seba. Niet divu, že sa tomu bežne hovorí „uzemnenie“. V záhrade máte možnosť spomaliť a viac vnímať život. Výsadba kvitnúcich cibulovín vám dokonca pomôže počúvať svoj vnútorný hlas.

 

sadenie cibuloviny uvod

 

Stresový hormón


Vedci odhalili, že osoby, ktoré sa venujú záhradníčeniu, generujú rovnaké mozgové vlny, ako generujú ľudia pri modlitbe alebo meditácii. Množstvo kortizolu (stresového hormónu) v krvi klesá hneď ako vymeníte telefón, tablet či počítačové hry za motyku alebo hrable, prípadne prácu s rastlinami. Nechcete už ďalej zažívať stres? Odložte digitálne zariadenia a vydajte sa do záhrady, napríklad aj s cibuľovinami a lopatkou...


Reflexia


Ako funguje meditácia? Počas bežných záhradkárskych činností si neraz uvedomíte metafory, ktoré odrážajú váš život. Takéto úvahy vám pomáhajú objasniť veci, s ktorými sa stretávate v každodennom živote. Tieto postrehy sa počas výsadby cibuľovín v príjemnej atmosfére objavujú často akoby z ničoho nič. Akonáhle odvediete pozornosť z mysle na telo, budete si viac uvedomovať, čo sa skutočne odohráva tu a teraz...

 

sadenie cibuloviny2

 

Začíname


Keď sa na výsadbu cibulovín budete pozerať ako na spôsob meditácie, viac sa zapojíte do fascinujúceho kolobehu života. Doslova sa stanete súčasťou toho, čo ste zasadili, čo sledujete a ošetrujete. Využite preto prichádzajúcu príležitosť naplno a zasaďte si počas jesene rozmanité cibulky ale aj hľuzy na jar kvitnúcich rastlín. Naplánujte si výsadby pokojne aj na pokračovanie. Táto opakovaná činnosť otvorí dvere vašej mysli a dodáva vám energickú vzpruhu. Vyberajte si kvitnúce cibuloviny do svojej záhrady precízne, vysádzajte a hlavne sa o ne starejte tak, akoby ste sa starali o seba. A za to všetko vás čaká o pár mesiacov skutočná odmena - pohľad na nádherne rozkvitnutú jarnú záhradu.

 

sadenie cibuloviny3

 

 

Zdroj a foto: Kvetinovecibulky.info

 

Pin It