Mečíky, známe aj ako gladioly, najčastejšie v záhradách pestujeme pre kvety. Odrezané súkvetia ozdobia interiéry alebo sú milým darčekom. Ako využiť mečíky v záhrade?

 

gladioly7

 

Farebne pútavé, tvarovo rozmanité, až exoticky pôsobiace kvety mečíkov môžu počas leta v záhrade excelovať. Stačí si vybrať vhodné kultivary, premyslene ich umiestniť a venovať rastlinám aspoň trochu pozornosti. Odporúčam neobávať sa pri zakladaní porastov netradičných riešení, záhrada získa originálny prvok.


Najčastejšie vidno v záhradách mečíky vysadené v jednom rade alebo dvojrade. Je to jedna z možností, avšak vhodné je tento spôsob premyslieť tak, aby výsledný efekt pôsobil zaujímavejším dojmom.


Ďalšou možnosťou je si vysadiť mečíky do kvetinových ostrovčekov v trávnikoch, alebo ich zakomponovať do zmiešaných kvetinových záhonov. V tomto prípade bude vhodnejšie vysádzať hľuzy do menších a väčších skupiniek (5-10 hľúz v rámci skupinky). V rámci každej skupinky je najlepšie použiť len jeden kultivar. Neodporúčam sadiť spolu do skupiniek vzrastovo vyššie a nižšie kultivary. Pri umiestňovaní mečíkov do záhonov je potrebné vyčleniť im miesto v zadnej alebo strednej časti. Netradičnejším riešením je výsadba mečíkov do porastov levandule alebo okrasných tráv, prípadne do štrkových záhonov alebo k chodníkom.


Mečíky môžete úspešne pestovať aj v dostatočne veľkých moderných vegetačných nádobách, vždy s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Takouto výsadbou si podľa vlastného zváženia ozdobíte balkón, terasu alebo niektoré zo záhradných zákutí.

 

gladioly8

 

Aj pre moderné záhrady


Mečíky sú pokladané za typicky vidiecke okrasné rastliny, ktoré vynikajú farebnou pestrosťou, rozmanitosťou a často aj jemnou vôňou kvetov. Ide o najdôležitejšie charakteristiky, ktoré by mali byť zvýraznené práve vo vidieckych záhradách. Zaujímavé môže byť vi vidieckej výsadbe aj vytváranie skupiniek s farebne zladenými súkvetiami. V susedstve mečíkov sa inak osvedčilo pestovať georgíny, preto na toto spojenie v záhradách na vidieku myslite.
V moderných výsadbách, kde využitie mečíkov takisto odporúčam, vynikne skôr ako farebná rozmanitosť striedmosť. Čiže záhon, kde sa uplatní jeden kultivar, napríklad s bielymi súkvetiami v približne rovnakej výške. Veľkoleposť výsadby na dobre viditeľnom mieste podporí väčšie množstvo kusov.


Obrovský výber


Vybrať si mečíky určite nie je jednoduché. V ponuke je totiž nielen viacero druhov ale najmä obrovské množstvo kultivarov. A neustále pribúdajú ďalšie. Mnohé boli vyšľachtené dokonca na Slovensku. Zvoliť si môžete kultivary s kvetmi rôznych farieb, jedno aj viacfarebnými a tiež kvety, ktoré vynikajú nápadne zriasenými okvetnými lístkami.


Hľuzy mečíkov dostanete kúpiť každoročne najmä počas skorých jarných mesiacov, zohnať nádherné kultivary môžete aj na internete alebo na špecializovaných výstavách. Ideálnou dobou na výsadbu je koniec apríla a prvá polovica mája. Počítajte s tým, že od výsadby hľúz až po rozkvitnutie uplynie približne 100 dní. Veľmi dôležité je miesto výsadby každoročne striedať. Mečíky sa nesmú opakovane sadiť na to isté miesto.

 

gladioly9

 

Dôraz na vhodné miesto


Mečíkom sa výborne darí na slnečných a teplejších, vždy pred vetrom chránených miestach (k rastlinám nebude treba dávať opory). Vyhovuje im priepustná, hlinito – piesočnatá pôda. Priaznivé je, ak miesto výsadby zatieňujú listy iných rastlín. Práve na toto sa veľakrát zabúda. Pritom je to šanca ako udržať dlhšie vlahu v pôde.


Počas rastu mečíky žiadajú výdatné zavlažovanie, najlepšie podmokom. Vždy menšou dávkou vody a častejšie. Vhodné je mečíky počas leta aj prihnojovať, či už tekutým hnojivom alebo pevným (NPK, Cererit). Odmenia sa zdravými a mohutnejšími súkvetiami. Na prihnojovanie sa výborne hodí aj organické hnojivo vyrobené zo slepačieho trusu, využiť tiež môžete listovú výživu. Na závlahu a prihnojovanie sú najnáročnejšie mečíky vysadené v skupinkách. Okrem dodávania živín je potrebné priebežne počas leta jemne skypriť pôdu v okolí rastlín.


Kvety mečíkov sú veľakrát napádané škodcami, najmä strapkami a voškami. Vhodné je preto v období vytvárania súkvetí uskutočniť opakovaný preventívny postrek vhodným insekticídnym prípravkom. Snaha sa aj v tomto vyplatí, rastliny budú pôsobiť reprezentatívnym a sviežim dojmom. Škodcami napadnuté súkvetia pôsobia vždy rušivo a je lepšie ich zlikvidovať.

 

 

Kvety mečíkov do váz režte vtedy, keď sa otvorí prvý spodný puk. Ak necháte mečíky vykvitnúť na záhone, nezabudnite včas ostrihať odkvitnuté kvety. Na záhone by špatili. Nikdy súčasne s kvetmi neodstrihávajte listy, sú potrebné pre kvalitné vyzretie hľuz. Neskôr na jeseň potom bude potrebné rastliny opatrne vybrať z pôdy a jednotlivé, od listov očistené hľuzy po namorení uskladniť.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: IBulb

 

 

Pin It