jarne koberce1Jarné dni si mnohí nevieme v záhrade predstaviť bez kvitnúcich cibuľovín. Viac, ako kde tu jedna vysadená cibuľovina, zaujme ak je ich na jednom mieste sústredených viac.

Porasty jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín najkrajšie vyniknú v prírodnej alebo vidieckej záhrade, pokúsiť sa o ich vytvorenie môžete aj v modernej mestskej záhrade. Predpokladom úspechu je vybrať správne rastlinné druhy a dopriať im podmienky, ktoré k svojmu životu a každoročnému kvitnutiu potrebujú. Ostatné už môžete nechať na prírodu a najlepšie urobíte, ak do porastov nebudete v najbližších rokoch vôbec zasahovať.
V prvých rokoch po výsadbe sa vám zrejme bude zdať, že porast je stále riedky a na jar málo zakvitnutý. Zakrátko sa to ale zmení a miesto, kde ste svoj zámer uskutočnili, bude počas skorých jarných mesiacov husto posiate nádhernými kvetmi. Trpezlivosť sa v tomto prípade vypláca.


Voľba rastlín


Veľkokveté cibuľoviny – narcisy alebo tulipány síce stoja za obdiv, avšak pravé jarné kúzlo vnášajú do záhrad drobnokveté cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Aby ich jednoducho pôsobiace kvety vynikli, musí ich byť na jednom mieste vysadených viac.

 

kvetinovekoberce2

 

Zvoliť si na tento účel môžete krókusy, scily, biele narcisy, ladoničky, puškínie, snežienky, chochlačky, bledule, tavolíny, bledavky, veternice alebo aj drobnokveté botanické tulipány, prípadne modrice. Cibule alebo hľuzy všetkých vymenovaných druhov už aj u nás dostať v jesenných mesiacoch kúpiť. Je to zároveň ideálna doba na ich výsadbu. Ak si takúto farebnú nádheru budete chcieť vo svojej záhrade vytvoriť, naplánujte si to na jesenné mesiace.
Jednotlivé cibuľe a hľuzy si vysaďte do menších a väčších skupiniek, v rámci každej by mal byť ale len jeden druh. U každého druhu zohľadnite odporúčanú hĺbku výsadby. Jednotlivé skupinky môžu byť od seba umiestnené aj ďalej, príroda sa postará o to, aby sa porast za krátky čas zapojil. Celá plocha bude potom pôsobiť jednotne.

 

kobercekvetinove5


Po tom, čo cibule alebo hľuzy na jeseň vysadíte, už nie je potrebné uskutočniť nič ďalšie. Vlahy je obvykle na jeseň dosť, živiny dodávať netreba. Na danom mieste nebude potrebné dokonca ani rýľovať, okopávať ani zavlažovať. Aj napadané lístie tu môžete nechať ležať až do jarných mesiacov.


Inou, ale drahšou a prácnejšou možnosťou, je vysadenie predpestovaných cibuľovín a hľuznatých rastlín na kvalitne pripravenú plochu v jarných mesiacoch. V takomto prípade budete presne vedieť čo sadíte a zároveň si jednotlivé skupinky môžete precíznejšie vyskladať. Ani v tomto prípade nie je potrebné celú plochu vysadiť nahusto. Cibuľoviny sa prirodzene za krátky čas rozšíria aj na ďalšie miesta.

 

kvetinovekoberce3

 

Podmienky kvitnutia


Najkrajšie sa kvetinové porasty zložené z jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín rozrastú na svetlých, nie príliš slnečných, skôr polotienistých miestach. Vhodné je stanovište s kyprou, hlbšou a priepustnou pôdou, ktorá by počas leta mala byť suchšia a skoro na jar primerane vlhká.


Osvedčilo sa vysádzať drobnokveté cibuľoviny pod opadavé stromy a kry, napríklad pod liesky alebo lieskovníček. Skoro na jar sa pomedzi ich konáre dostane k týmto drobným rastlinkám dostatok svetla, v lete sú zasa lepšie chránené pred dažďom a dlhšie trvajúcou vlhkosťou.

 

koberce

 

Koberce kvitnúcich jarných rastlín nevyžadujú v ďalších rokoch žiadnu špecifickú starostlivosť, dôležité je neodstraňovať na jar odkvitnutým rastlinám ešte zelené alebo čiastočne žlté listy. Hoci tieto špatia, je vhodné počkať až kým zožltnú a zaschnú úplne. To bude znak toho, že všetky dôležité živiny sa už stiahli do cibuliek a hľúz v pôde aby prispeli k založeniu kvetov pre ďalšiu jar.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Shutterstock.com, iBulb

Pin It