Počas jarných mesiacov mnohí navštevujeme rôzne záhradníctva. Je to najmä kvôli nákupu rastlín a ďalších záhradných potrieb. Na čo si dať pri nákupe pozor?

 

nakupy2019

 

Ponuka ukážkovo pôsobiacich, často krásne rozkvitnutých, rastlín je počas jarných mesiacov v záhradníctvach obrovská. Nie je nič zlé na tom, že vás všeličo zaujme, niečomu neodoláte alebo sa neviete rozhodnúť čo uprednostniť. Aby nebol váš prvý tohtoročný nákup len zbytočným vyhodením peňazí, osvojte si niekoľko dôležitých a osvedčených rád.


1. Ako prvé si v záhradníctve môžete kúpiť dvojročné rastliny a narýchlené cibuľoviny. Po vysadení do nádob si nimi môžete skrášliť okná, balkóny, terasy alebo dvory. Vysadiť si ich však môžete aj do voľnej pôdy, na dobre viditeľné a slnečné miesta. Vďačnou voľbou sú sirôtky, nezábudky, sedmokrásky a rozmanité cibuľoviny alebo aj hľuznaté rastliny.


2. Hoci sú skoro na jar často v predaji aj sadenice letničiek, ich nákup bude lepšie odložiť a načasovať na polovicu apríla až začiatok mája. Ak by ste ich teraz vysadili do nádob a umiestnili von, mnohým druhom by hrozilo poškodenie chladom. Miniatúrne georgíny sú určite lákavé, ale stačí jedna chladnejšia noc a ich krása predčasne pominie. Ponáhľať sa preto nevypláca. Kúpiť si však teraz môžete zakorenené odrezky muškátov a až do výsadby ich môžete uchovať na svetlej chodbe alebo v zimnej záhrade.


3. Skoro na jar môžete nakupovať okrasné dreviny – ihličnany a listnáče, dokonca okrasné stromy. V ponuke sú aj skalničky – teraz dokonca v kvitnúcom stave, jarné trvalky, trávy, ruže a popínavé dreviny. Čím skôr sa na nákup vyberiete, tým kvalitnejšiu budete mať možnosť výberu. Okrem toho získate zdravé a životaschopné rastliny. Čím sú totiž rastliny v záhradníctve dlhšie vystavené, tým sa ich kvalita znižuje, sú neraz natesnané k sebe, niekedy preschnuté alebo nie je zriedkavé, že bývajú preliate. Týmto sa samozrejme vždy vyhnite.

Výsadbu kvalitných jedincov zrealizujte čím skôr, v posledných rokoch je bežný skorý nástup suchších a teplejších dní. Ihličnaté dreviny alebo aj živé ploty je kvôli tomuto lepšie vysádzať koncom leta.


4. Obozretnosť je vždy skvelým vodítkom. Kupujte len rastliny, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady a o ktoré sa budete vedieť postarať. Prípadne tie, s ktorými už máte aspoň malé skúsenosť. Nesnažte sa o druhy, ktorým sa jednoducho u vás dariť nebude. Museli by ste neustále prispôsobovať podmienky daného miesta a utrácať ďalšie financie.


Je praktické si pred návštevou záhradníctva pripraviť zoznam rastlín, ktoré by sa vám zišli a viete, že by boli správnou voľbou. Nie je nič horšie ako impulzívne nakupovanie a výber v zmysle „toto je krásne“. Konkrétny výber si môžete potvrdiť na internete, v odborných knihách aj u záhradníckych odborníkov.


Dobre zvážte aj nákup exotickejších rastlín. Budú vo vašej záhrade pôsobiť prirodzene? Budete sa vedieť o ne kvalitne postarať? Dokážete ich ochrániť napríklad pred zimou?


5. Myslite aj na to, že vysadené dreviny sa časom rozrastú a mohli by prekážať. Zistite si výšku a šírku rastlín v dospelosti, prihliadajte potom na to nielen pri nákupe ale aj pri výsadbe. Nepozerajte len na vzhľad dreviny alebo cenu.
Mať všetko je pekné ale čo keď to všetko vyrastie? Veľakrát je v ponuke malá drevina za prijateľnú cenu lenže tá časom vyrastie a neskorším problémom bude, ak tieto dreviny oduž po kúpe natesno povysádzate k sebe.


6. Budete mať dostatok času na starostlivosť o vybrané rastliny? Zamyslite sa, či by ste sa o množstvo nakúpených rastlín skutočne dokázali adekvátne postarať. Jarná ponuka je lákavá ale pohľad na množstvo chradnúcich rastlín pred letom a počas leta môže byť odpudivý nielen pre vás ale aj vaše okolie.


7. Nakupujte primerané množstvá. Ak túžite, aby vám trvalky v záhone vynikali, vyberte si viac kusov z jedného druhu. Jednotlivé rastliny potom v vo vhodných rozostupoch od seba vysaďte. Riaďte sa tiež zásadou menej je viac, čo v tomto prípade znamená aj to, že do menšej záhrady nevyberajte príliš veľa rôznych rastlinných druhov, ale skôr viac kusov z jedného druhu. Záhradu rastlinami určite neprepĺňajte, výsledkom by bol pocit chaosu.


8. Niektoré rastliny môžu byť v záhradníctvách podozrivo lacné. Akciová ponuka nemusí byť vždy prijateľná a nákup takýchto rastlín môže byť len zbytočným vyhodením peňazí. Nie vždy je ceny znížená kvôli tomu, že dané rastliny odkvitli...Vysoká cena a reprezentatívny vzhľad samozrejme tiež nie sú zárukou, že si domov prinesiete špičkové výpestky.


9. Záhradníctva sú dnes rôzne. Niektoré predávajú výpestky iných pestovateľov, iné si rastliny samé pestujú. Ak máte možnosť uprednostnite nákup u lokálnych pestovateľov a v menších záhradníctvach, kde určite nájdete aj kvalifikovaných odborníkov so záhradníckym vzdelaním. Rastliny sú tu kvalitnejšie a spravidla aj lacnejšie, už tu je o ne aj dobre postarané. Často sa rastliny k nám dovážajú z ďaleka, nie je to však ideálne. Niekedy sa rastliny príliš pomaly adaptujú na nové podmienky záhrady, inokedy sa to nepodarí vôbec. Potrebné je ich hlavne čo najrýchlejšie po kúpe vysadiť.


10. Na nakúp rastlín v záhradníctve si vždy vyhraďte dostatok času. Nenakupujte v zhone a pod tlakom. Zrejme by ste ani dobre nenakúpili a vyhodené peniaze by ste ľutovali. Dnes si samozrejme môžete vybrať aj internetový nákup rastlín, ale na jar to iste nie je ono. Pohľad na množstvo krásnych rastlín v záhradníctve minimálne ulahodí oku. Ak sa vám zdá ponuka rastlín v najbližšom záhradníctve slabá, ešte stále môžeme zamieriť na niektorú z výstav, ktorá je určená majiteľom záhrad. Na jar ich prebieha v rámci Slovenska dosť. Alebo sa vybrať k špecializovaným pestovateľom, ktorých nájdete hlavne v susednom Česku.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It