Záhrada roku 2019 je autentická, bez pretvárky a odráža osobnosť jej majiteľa. Prináša zážitky, ktoré interiér neponúka. Nechajte sa inšpirovať silnejúcimi smerovaniami záhradnej tvorby. 

 

flerauvod


Moderné záhrady sú dnes už viac ohľaduplné k našej planéte, praktické, teda bezchybne funkčné. Súčasný prístup k záhradnej architektúre je zároveň v znamení väzby na súčasnú architektúru. Obrovské posuvné sklenené tabule obývacích miestností sú premieňané na najkrajšie, po celý rok sa meniace obrazy. Prelínanie exteriéru a interiéru pri dizajnovaní celkového konceptu záhrady pritom neustále silnie.

 

sucheroky

1. Namiesto vysychajúceho trávnika kvety

Zaužívaný obraz záhrady ako štvorcového trávnika ohraničeného živým plotom je stále viac minulosťou. Po pár suchších rokoch ste si zrejme uvedomili, že preschnutý trávnik počas leta nie je žiadnou parádou. Práve naopak, špatí. Inšpirovať sa však dá od šikovných kalifornských záhradných architektov, ktorí majú s týmto problémom bohaté skúsenosti a so záhradami vytvorenými s využitím atraktívnych suchomilných a stepných spoločenstiev sú o niekoľko rokov pred nami. Záhrady úplne bez trávnika sú rovnako krásne, môžu mať mnohé podoby a nie je zložité ich vytvoriť.

 

umeliny

2. Vyhnite sa napodobeninám

Úprimnosť a pravdivosť v súčasnosti panuje v modernej gastronómii, na prehliadkových mólach a nevyhla sa dokonca ani záhradám. Už žiadne dochucovadlá, umeliny ani neprirodzenosti do záhradnej architektúry! Drevo je drevo, kameň je kameň a betón je betón. Napodobeniny totiž peniaze nešetria, práve naopak, robia zo záhrady navoňanú „biedu a cirkus“. To je samozrejme veľká škoda.“

 

 

lokalne

3. Uprednostnite lokálne materiály

Pôsobia totiž prirodzenejšie, hrejivejšie a harmonicky. Ďaleko väčšiu radosť budete mať určite z toho, že sa dohovoríte v miestnom lome a získate krásne horniny, než keď si kúpite pieskovec, aj keď prekrásny, ale lámaný v Indii.

 

 

zazitky

4. Zamerajte sa na tradičné zážitky

V dobe informačných technológií nachádzame neraz silný zážitok v najobyčajnejších činnostiach a v najprirodzenejších zážitkoch seba samého. Vyplatí sa občas zastaviť, vychutnať si chvíle ticha a pohody, zamyslieť sa. Kde inde ako v záhrade. Vytvorte si v nej príjemné miesto s ohniskom, doprajte si večerný relax alebo stretnutia s priateľmi pri pohári vína a hrejivých plameňoch. Ohnisko môže mať veľmi zaujímavú a príťažlivú modernú podobu.

 

 

uvarte

5. Uvarte si v záhrade

Málokto z nás má tak veľkú kuchyňu, aby si mohol pozvať k príprave nedeľného obedu celú rozvetvenú rodinu alebo najlepších priateľov. V záhrade to ale ide a môžete si pritom užívať kopec zábavy a príjemných chvíľ na ktoré budete s radosťou spomínať. A o to predsa v záhrade ide. Naviac si vonku doprajete iný spôsob varenia, ktorý vám interiérová kuchyňa nedovoľuje. Aj exteriérová kuchyňa môže byť vkusnou súčasťou záhradného priestoru.

 

 

galeria

6. Galéria uprostred zelene

V posledných rokoch už u nás vzniklo množstvo krásnych a nesmierne harmonických záhrad, ktoré sú dostatočne sebavedomé na to, aby sa stali autentickou kulisou a pozadím neopakovateľných zážitkov. Záhrady dospievajú a začínajú byť zrelé na to, aby do svojho lona prizvali príbeh sochy, osobnosť umelca, príbeh, ktorý podčiarkne jedinečnosť miesta v jeho nenápadnej pokore. Umelecké dielo môže byť hodnotným šperkom vašej záhrady.

 

 

zabava dospeli

7. Atrakcie pre deti a dospelých

Záhrada dnes už nie je tvorená len atraktívnou zeleňou, ktorej úlohou je krášliť. Pokiaľ podniknete niektoré, nie veľmi zložité kroky, stane sa najdokonalejšou herňou alebo telocvičňou akú si ku svojmu domu dokážete predstaviť. Rozhodne sa vyplatí o tomto porozmýšľať a najmä vtedy, ak máte deti, prípadne k vám deti častejšie prichádzajú. Na svoje si však môžu prísť aj dospelí. Zakomponujte hojdacie siete, hojdačky, trampolíny, preliezky a ďalšie atrakcie. Možností je neúrekom. 

 

 

bazenzahrad

8. Osvieženie v prírodnom bazéne

Ide o trend, ktorý nie je celkom nový ale záujem oň každoročne rastie. Podoba týchto bazénov sa však vďaka moderným technológiám mení a aj z dizajnového hľadiska sú čoraz zaujímavejšie. Kúpanie v prírodnom bazéne, kde dochádza vďaka premyslenej skladbe rastlín a iných organizmov k čisteniu vody, je navyše jedinečné a úplne iné. Voda v ňom je svieža, voňavá, plná života a bez obsahu chémie, čo je podstatné.

 

 

obycajnerastliny9. Čaro obyčajných rastlín

Tento trend súvisí so suchšími rokmi a tiež s tým, že sa často snažíme minimalizovať čas, ktorý trávime vo svojej záhrade údržbou. Veď čo porastie lepšie a bez našej pomoci ako rastliny, ktoré jednoducho na dané miesto prirodzene patria a bez prehovárania tam aj prosperujú? Paleta zdanlivo obyčajných rastlín je obrovská, sú prekrásne, stačí ich len viac vnímať a objavovať.

 

 

domacezvierata

10. Zelenina a domáce zvieratá

Často sa pýtame sami seba, čo nás v záhrade baví robiť, čo nás do záhrady vytiahne? Chceme mať k dispozícii nielen krásne kvety ale aj vlastnú produkciu zdravej zeleniny, voňavých byliniek alebo ovocia, ale predovšetkým nás baví pozorovať celý čarovný proces od výsevu, cez sadenice ku šťavnatým plodom. Zároveň silnie záujem o chov domácich zvierat.

 

Napísal: Ferdinand Leffler, Atelier Flera
autor je jednou z najzaujímavejších osobností súčasnej záhradnej architektúry a moderátor relácie Ferdinandove záhrady

Foto: Atelier Flera

 

 

Pin It