Nastávajúce mesiace prinášajú so sebou teploty pod nulou. Nad slabším mrazom sa väčšinou nepozastavíme, silný mráz však vyvoláva obavy.

 

mraz zahrada

Počas zimy by vonku mali zostať len tie rastliny, ktoré dokážu spoľahlivo odolať mrazu. Všetky teplomilnejšie druhy rastlín musia byť už koncom jesene zazimované, vždy v priestoroch kde nemrzne, podľa požiadaviek konkrétnych druhov buď na svetle alebo v tme. Vonku by neprežili.


Druhy, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie mrazom a sú vysadené v záhrade, treba včas a vhodne ochrániť. Môžete k nim nahrnúť suché lístie, zakryť ich ihličnatými halúzkami alebo bielou netkanou textíliou. Ochrániť treba aj celkom mladé rastliny alebo nedávno presadené. Počas prvej zimy ešte nie sú dobre zakorenené a preto sú viac ohrozené.


SNEH CHRÁNI


Najlepšou ochranou proti silnejším mrazom je prirodzená snehová prikrývka. Lenže tá nie je dopriata každej záhrade. Ideálnu ochranu poskytne vrstva snehu vysoká aspoň 20cm. Zabraňuje premŕzaniu pôdy do väčšej hĺbky, na jar je potom zdrojom vlahy. Bežne premrzne pôda, napríklad v nížinách do hĺbky asi 40 cm, niekedy viac. V trochu vyšších polohách, v obdobiach bez snehu, môže pôda premrznúť až do hĺbky 80 alebo dokonca 100 cm. Ak však vo vyšších polohách pôdu zakrýva vyššia vrstva snehu, príliš do hĺbky premrzne a korene rastlín nie sú ohrozené.


Väčšina u nás bežne pestovaných okrasných alebo úžitkových drevín, trvaliek, okrasných tráv, cibuľovín a hľuznatých rastlín kratšie trvajúci a nie veľmi silný mráz znáša celkom dobre. Samozrejme nie všetky druhy rastlín môžete vysádzať do vyšších polôh, mnohé sa hodia len do nížin a teplejších oblastí. Niektoré dokonca len ťažko prežijú bez snehovej prikrývky. Nezabúdajte na to pri najbližšom nákupe rastlín v záhradníctve. Na citlivejšie druhy vás upozorní aj odborný personál.

 

mraz1

 

MRÁZ POSLÚŽI


Premrznutie pôdy, ideálne dlhodobejšie, môže byť zároveň veľmi nápomocné, dochádza totiž k likvidácii škodlivých organizmov, chorôb a pôvodcov rôznych problémov rastlín. Mierna zima bez mrazivých dní naopak pomáha k tomu, aby prežili. V pôde žijú aj užitočné, menšie a niektoré väčšie živočíchy. Tie v mrazivom období nie sú aktívne, pri silnejších mrazoch môže takisto dôjsť k ich zahubeniu. Aj preto sa vyplatí vybudovať užitočným živočíchom pred zimou rôzne skrýše a príbytky.


Mráz tiež pomáha vytvárať prijateľnú štruktúru pôdy. Ak ste na jeseň rýľovali záhony a vznikli vám väčšie hrudy pôdy, mráz ich postupne rozdrobí a na jar nebudete mať až tak veľa práce s prípravou záhonov. Vplyvom mrazu zvyknú praskať aj horniny v skalke, dochádza postupne k ich drobeniu a často aj uvoľňovaniu niektorých zložiek a minerálnych prvkov. Výborne to prospieva skalničkám vysadeným v blízkosti.

 

mraz2

 

RASTLINY A MRAZY


Určite ste si všimli, že po prvých silnejších mrazoch nadzemná časť trvaliek odumrie, steblá okrasných tráv zožltnú a zoschnú, podobne reagujú aj mnohé papraďorasty. Opadavé dreviny zasa zhodia listy, olistené zostanú len vždyzelené.


To, že mnohé rastliny z vyššie vymenovaných kategórií pred zimou zoškarednú nie je dôvodom na ich úplné odstránenie. Ide o vytrvalé rastliny, ktoré sa opäť na jar rozvinú do plnej krásy. Zoschnutá nadzemná časť zakryje puky, z ktorých na jar vyrastú nové výhonky. Tým, že rastliny zhadzujú listy chránia sa aj pred vyschnutím. Zelené listy by totiž potrebovali množstvo vody a tú by rastliny počas mrazivých dní z pôdy získavali veľmi ťažko. Mnohé rastliny prečkajú zimu aj vďaka bohatému koreňovému systému, zhrubnutým podzemkom, cibuliam a hľuzám.


Jednoročné rastliny si zasa prežitie zabezpečujú aj tým, že vytvoria množstvo semien a to im umožní ďalšie prežitie. Suché zvyšky týchto rastlín však zo záhonu včas odstráňte aj s koreňmi.
Dôležité je tiež vedieť, že pôdu v zime nie je vhodné zavlažovať a to najmä v čase holomrazov. Kryštáliky ľadu by totiž mohli spôsobiť poškodenie koreňového systému. Zavlažovať treba len mladšie, alebo novovysadené ihličnany, vresy a vždyzelené listnáče, na záhonoch aj v nádobách, vždy však len v dňoch, kedy je dlhšie slnečno a nemrzne.


Mráz môže byť pre niektoré rastliny nebezpečný aj iným spôsobom. Vplyvom mrazu zväčšuje pôda svoj objem a často dochádza k zdvíhaniu koreňového balu, hlavne zle zakorenených rastlín, často trvaliek alebo skalničiek. Na povrchu pôdy zostávajú potom na jar odhalené korene, pre rastliny je to nebezpečné až likvidačné. Ak takéto rastliny vo svojej záhrade koncom zimy nájdete, opatrne ich vtlačte naspať do pôdy alebo obnažené korene zasypte substrátom.

 

 


Mráz zároveň záhradu ozdobuje a prispieva k jej zimnému kúzlu. Vyplatí sa preto vysadiť rastliny, ktoré sú vplyvom mrazov nápadnejšie a krajšie. Je ich niekoľko, okrem niektorých vždyzelených listnáčov a niektorých trvaliek to môžu byť aj kríky s ozdobnými plodmi.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It