K najkrajším záhradným trvalkám patria čemerice. Prvé už kvitnú, ďalšie vystavia svoje farebné kvety na obdiv koncom zimy a začiatkom jari.

 

cemerica2019uvod

Čemerice sú vďačné a dlhoveké okrasné rastliny a aj ich kvety vydržia na rastlinách prekvapivo dlho. Zvoliť pre svoju záhradu si môžete jeden druh alebo aj viacero. Vďaka premyslenému výberu vás potom môžu čemerice kvetmi potešiť od konca jesene do skorej jari.

 

VIANOČNÝ ZÁZRAK

 

Čemerica čierna (Helleborus niger) je azda najznámejšia, dlho bola jediným druhom, ktorý sa dal u nás zohnať. Rozkvitá ako prvá, patrí v mnohých krajinách, hlavne na západ od nás, k obľúbeným kvitnúcim rastlinám adventného obdobia. V predaji sú počas tohto obdobia už aj u nás kvitnúce rastliny v rôznych veľkostiach. Môžu byť nielen peknou sviatočnou dekoráciou ale aj milým darčekom. Rastliny z predvianočného nákupu môžete vysadiť aj do záhrady, najlepšie však až na jar.

 

cemerice2019 uvod

 

Kvitnúce čemerice čierne v črepníkoch skrášlia priestor pred vchodom do domu, ozdobia okná a doplnia zimnú kombinovanú výsadbu. Najkrajšie sú ale tie, ktoré rastú vo voľnej pôde. Čím sú čemerice staršie a dlhšie rastú na jednom mieste, tým bohatšie kvitnú. Miesto im preto vyberte veľmi precízne. Po presadení totiž trvá často niekoľko rokov, kým rastlina opäť bohato rozkvitne.

 

Čemerica čierna je vysoká asi len 35cm a pestujete sa od stredoveku. Má niekoľko pekných kultivarov, z nich najznámejší je skoro kvitnúci Praecox so snehobielymi kvetmi. Po odkvitnutí rastlinu krášlia tmavo zelené kožovité a zaujímavo členené listy. Čemerica patrí k vždyzeleným trvalkám, listy vystavuje na obdiv celoročne a v tom spočíva ďalšia jej hodnota.

 

cemerice2019a

 

NEZABUDNITE, že čemerice sú jedovaté rastliny. Nepatria preto do záhrad s menšími deťmi. Pri práci s rastlinami použite vždy rukavice.

 

Neskôr, približne vo februári, rozkvitá ďalší, vyšší druh - čemerica východná (Helleborus orientalis). Kvety má sýto ružové, častejšie sú aj plnokveté formy. Kvitnutie trvá do jarných mesiacov.

 

Závesné kŕmidlo 1

 

Kvety v rovnakom čase kvitnúcej čemerice smradľavej (Helleborus foetidus) sú zasa drobné, zelené, na okrajoch červené a zapáchajúce. Zelené alebo skôr zeleno biele kvety má aj ďalší zaujímavý druh - čemerica korzická (Helleborus argutifolius). Táto čemerica citlivo reaguje na silné zimné slnko, žiada preto viac chránené miesto. Listy tohto aj mohutnejšieho druhy sú navyše jemne pichľavé.

 

cemerice2019b

 

Veľmi pekná je aj u nás niekde voľne rastúca čemerica ružová (Helleborus purpurescens), s veľkými trvácimi kvetmi alebo čemerica zelená (Helleborus viridis), ktorá sa po odkvitnutí stráca a vyrastá až na jar, v čase svojho obvyklého kvitnutia.


Šlachtenie čemeríc sa v posledných rokov veľmi zintenzívnilo a dnes už nie sú neobvyklé kultivary s plnými, poloplnými a výrazne sfarbenými kvetmi na vyšších stonkách.

 

KDE SI ICH VYSADIŤ?

 

Čemericiam sa bude v záhrade najlepšie dariť na polotienistom mieste. Ideálne pod vyššími listnatými stromami alebo krami. Vhodná je lieska, kalina voňavá, lieskovníček alebo hamamel. Tie rastliny čemeríc v lete ochránia pred silnými slnečnými lúčmi a silnejším dažďom. V zime naopak pomedzi opadané konáre preniká k čemericiam dostatok potrebného svetla. V tieni porastú tiež, budú však menej kvitnúť. Odporúčam vysadiť si ich tak, aby ste na ne videli z okien domu, prípadne z chodníka smerujúcemu k vchodovým dverám.

 

cemerice2019d

 

KOMBINOVANIE

 

Ak máte v záhrade dostatok miesta, vysaďte si niekoľko kusov týchto rastlín, v dostatočných rozostupoch od seba. Zakrátko sa budete tešiť pohľadom na množstvo nádherných kvetov uprostred množstva listov. V rámci jedného miesta ale vysaďte vždy len jeden druh alebo kultivar. V blízkosti čemeríc môžu rásť skoré jarné cibuľoviny, cyklámeny, pľúcniky, krpčiarky a drobnejšie papraďorasty.

 

PROSPEŠNÝ VYŠŠÍ OBSAH VÁPNIKA

 

Pôda pre čemerice by mala byť bohato zásobená humusom, kyprá a priepustná, mierne vlhká – na jar to nie je obvykle problém, najlepšie mierne alkalická, čiže s vyšším obsahom vápnika. V kyslejšej pôde sa rastlinám nedarí dobre preto ani nie je vhodné pestovať tieto rastliny pod ihličnanmi a v blízkosti rododendronov a hortenzií Na miestach, kde je príliš vlhká pôda, prípadne pomaly vysychajúca, zasa čemerice trpia hubovými chorobami.

 

cemerice2019g

 

V lete potrebujú čemerice menej vody, skôr suchšiu pôdu, preto by nemali rásť na miestach, ktoré intenzívne zavlažujete. Nevhodná je napríklad blízkosť trávnika alebo jazierka. Najviac vlahy potrebujú čemerice začiatkom jari, po odkvitnutí alebo počas kvitnutia. Na premokrenie substrátu dajte pozor aj vtedy, ak čemerice najskôr pestujete v črepníkoch. Nikdy tiež nekupujte preliate rastliny v záhradníctvach, je to žiaľ častý jav. Tieto rastliny väčšinou zakrátko uhynú.

 

ZÁKLADNÁ STAROSTLIVOSŤ

 

Inak je pestovanie čemeríc jednoduché a preto je táto rastlina určená aj pre začiatočníkov. Po zakorenení sú rastliny minimálne náročné, viac menej bez potreby údržby. Dôležité bude zbaviť ich skoro na jar starých, suchých alebo poškodených listov a predovšetkým tých, ktoré nesú stopy hubových chorôb – čiernej škvrnitosti. Koncom leta je zasa vhodné k rastlinám pridať preosiaty kompost, ktorý môže obsahovať aj drvené vaječné škrupiny. Vhodnou možnosťou je prihnojiť čemerice hnojivom s vyšším obsahom fosforu v lete.

 

cemerice2019f

 

NEZABUDNITE, že čemerice neznášajú časté presádzanie ani okopávanie. Korene rastliny sú sústredené pod povrchom, mohlo by dôjsť k ich poškodeniu.

 

Rastliny si môžete vysadiť aj v kvitnúcom stave, vždy s kompaktným a neporušeným koreňovým balom. Ideálnou dobou na výsadbu je jar. Dajte pozor, aby ste ich nevysadili príliš hlboko, rastlina na to zle reaguje.

 

Mladé, novo vysadené rastliny pravidelne zavlažujte, hlavne počas prvého suchšieho leta. Potom to už nebude potrebné. Pôdu v okolí rastlín zakryte vrstvou kôrového mulča, ktorý zabráni rozrastaniu buriny a udrží potrebnú vlhkosť. Ak sa v okolí rastlín nahromadia napadané listy, úplne ich neodstraňujte, časť ich nechajte ležať na pôde v okolí rastlín. Čemericiam to len prospeje.

 

AKO ZÍSKAŤ NOVÉ RASTLINY?

 

Najlepšou možnosťou ako získať nové rastliny je si zakúpiť hotové sadenice. Dá sa vyberať medzi mnohými peknými kultivarmi a farebnými variantami. Novinkou sú čemerice z kolekcie Helleborus Gold Collections (HGC), ktoré bohato kvitnú, vyznačujú sa ohromnou rozmanitosťou ale niekedy aj vyššou cenou. Okrem klasických záhradníctiev a tých, ktoré sa špecializujú na trvalky si tieto rastliny pohodlne kúpite v zásielkovom obchode alebo prostredníctvom internetu.

 

cemerice2019c

 

Svojpomocne si čemericu rozmnožíte výsevom semien hneď po ich zbere, hoci trvá zopár rokov kým rastliny prvýkrát zakvitnú alebo delením zdravých starších trsov po odkvitnutí. Tu riskujete podobnú reakciu rastliny ako pri presádzaní. Po rozdelení staršieho trsu nemusí čemerica niekoľko rokov kvitnúť. Získate ale rastliny, ktoré budú identické s materskou rastlinou.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Pin It