Ak chcete mať krásny trávnik, nemali by ste naň zabúdať ani počas najchladnejších dní v roku. Stačí ak dodržíte niekoľko dôležitostí.

 

travnik zima

 

Po trávnikoch by ste počas zimných mesiacov nemali chodiť. Hlavne vtedy nie, keď je trávnatá plocha zamrznutá alebo aj mierne zasnežená. Vaše stopy by tu zostali ešte dlhšiu dobu a mohli by vyvolať veľa zbytočných problémov.


Častým problémom je výskyt plesne snežnej (Fusarium nivale). Ide o hubové ochorenie, ktoré sa šíri za určitých okolností. Napríklad vtedy, keď je trávnik neskoro na jeseň hnojený nevhodnými hnojivami s vyšším obsahom dusíka. Na jeseň je síce takisto trávnik potrebné prihnojovať, avšak použiť je vhodné len hnojivá na jesenné prihnojovanie, s vyšším obsahom draslíka. Ďalším dôvodom vzniku tohto problému je časté prechádzanie a behanie po zasneženom a namrznutom trávniku, pravidelné zdržiavanie sa detí a domácich zvierat na trávnatej ploche.


Rizikové je množstvo nahromadenej a dlho neodstránenej organickej hmoty, napríklad trávnej plsti. Jej odstraňovanie sa veľmi často zanedbáva. Nie najlepšie je aj to, ak na nezamrznutý trávnik napadne viac snehu a ten sa tu udrží dlhšiu dobu. Prípadne ak sem sneh sústredíte po odhrnutí z chodníkov, dvorov a terás. Ideálne nie je ani zanedbávanie pravidelnejšieho prevzdušňovania trávnika.


Niekedy však ani odstránenie všetkých týchto rizikových faktorov nepomôže. Iniciátorom vzniku tohto problému môže byť teplejšie a vlhké počasie počas zimy, ktoré nie je u nás v posledných rokoch zriedkavosťou.


NEBEZPEČNÁ PLESEŇ


Pleseň snežná spôsobuje kruhy nepravidelného tvaru, často až do priemeru 30 cm, s viditeľne odumierajúcou listovou plochou a výskytom mycélií, ktoré pripomína jemné pavučinky. Sú žltkastej až svetlo ružovej farby. Vplyvom oslabenia tráv touto chorobou dochádza pri nízkych teplotách neraz k uhynutiu celej rastliny. Pleseň snežná sa rýchlo šíri pri teplote 0-5° C, naopak pri vyšších teplotách okolo 18-20°C prestáva byť aktívna.
Zárodky tejto plesne prežívajú v trávniku aj niekoľko rokov. Šíriť ďalej sa môžu aj prostredníctvom topánok alebo aj na mechanizácii používanej pri starostlivosti o trávnik.


Ak mávate trávnik zasiahnutý plesňou snežnou každoročne vo veľkom rozsahu, už v jesennom období, ešte pred napadaním prvého snehu, sa vám oplatí zrealizovať preventívny postrek vhodným fungicídom, najlepšie s obsiahnutou účinnou látkou azoxystrobin, alebo fludioxonil, propiconazole a chlorothalonil. Osvedčilo sa vhodné prípravky aj striedať. Aplikáciu postreku zopakujte následne v zimnom období, najlepšie začiatkom roka. Mali by ste to však urobiť vtedy, keď teploty vystúpia na 12 -14 ° C, nikdy nie počas mrazivých dní.


Následky po poškodení plesňou snežnou sú najlepšie viditeľné na jar, predovšetkým po roztopení snehu. V lepšom prípade napadá pleseň snežná len listovú plochu tráv, v takomto prípade stačí na jar trávnik dôkladne vyhrabať, prevzdušniť a prihnojiť. Rýchlo sám zregeneruje. Pri silnejšom zásahu, kedy už dochádza k úhynu rastlín bude potrebné prázdne plochy na jar dosiať.


ZÁKLADOM JE PREVENCIA


Trávnik môžete udržať v perfektnej kondícii aj vďaka niekoľkým jednoduchým činnostiam. Z trávnika pravidelne, aj počas zimy, pravidelne odstraňujte všetko nafúkané lístie, konáriky, zvyšky plodov, semien a kôry. Takisto kôpky pôdy po krtkovi, ktoré sa objavujú aj koncom zimy. Na konci zimy môžete rozhodiť na trávnik tenšiu vrstvu preosiateho kompostu čím zároveň vyrovnáte vzniknuté terénne nerovnosti. V dňoch kedy nemrzne sa dá trávnik aj vápniť a tým likvidovať prípadné machy, ak sú rozšírené. Trávnik v zime nevalcujete ani nekoste, s kosením počkajte až na koniec marca.


Pripravil: dk
Foto: archív redakcie

Pin It