vertikalna stena uvodObľubu si v poslednej dobe získavajú vertikálne výsadby. Nachádzajú zaujímavé uplatnenie v interiéroch a čoraz viac aj v exteriéroch. Čo je dôležité pri ich vytváraní? 

 

Vertikálne exteriérové výsadby najlepšie vyniknú v moderne koncipovanom prostredí, pri novostavbách a mestských moderných domoch. Oceníte ich hlavne vtedy, ak nemáte k dispozícii dostatok miesta a túžite po peknej zeleni. Vertikálna zeleň pôsobí atraktívne, harmonicky a má aj viacero predností. Pomáha napríklad zvyšovať vlhkosť vzduchu, zachytáva prach, čistí vzduch od škodlivín a tlmí hluk.


Vertikálna výsadba je inovatívny spôsob pestovania zelene na plochách, ktoré sú kolmé k podlahe. Môže mať rôznu podobu a veľkosť, tú je vhodné  prispôsobiť danému prostrediu. Výsadba pozostáva z pevnej konštrukcie, ktorá je pripevnená na stenu alebo voľne stojaca. Medzi konštrukciou a stenou je  ponechaný priestor kvôli nevyhnutnému prúdeniu vzduchu. Podstatnou súčasťou sú buď výsadbové žľaby, skladačkové panely a plastové nádoby, v nich sú do substrátu vysadené jednotlivé rastliny alebo je to špeciálna textília, do ktorej sa priamo sadia rastliny. Substrát sa v tomto prípade nevyužíva.

 

vertikalna zahradka

 

VÝBER RASTLÍN

Do exteriérovej vertikálnej výsadby sa hodí množstvo pekných rastlín. Uplatnenie tu nájdu trvalky (pakosty, bergénie, funkie, astilby, heuchery), okrasné trávy (ostrice, kostravy), papraďorasty, vybrané druhy kompaktne rastúcich a nižších drevín (brečtan, zemolez, skalník) , prípadne aj letničky a bylinky. Rastliny sa vysádzajú do menších a väčších skupín. Predovšetkým na menšej ploche je vhodnejšie použiť menej rastlinných druhov, výsledok pôsobí harmonickejším dojmom. Vyplatí sa spojiť druhy s rôznymi rastovými charakteristikami, aj s rôznou farebnosťou listov, či kvetov.

Ak chcete získať zelenú plochu lahodiacu oku, ktorá vám navyše pomôže odbúrať stres, zvoľte rastliny s rôznymi odtieňmi zelenej. Ak máte chuť experimentovať, môžete si vyskladať z rastlín napríklad zaujímavé obrazce.

 

Pri výbere konkrétnych rastlinných druhov prihliadajte na podmienky daného miesta. Nezabudnite, že iné rastliny sa hodia na slnečné, iné na polotienisté a tienisté miesta. Nesnažte sa vyberať len podľa celkovej atraktivity a krásnych kvetov. Do vertikálnej výsadby neumiestňujte exotické rastliny, ani tie, ktoré sú pestovateľsky náročnejšie. Sústreďte radšej pozornosť na osvedčené a nenáročné druhy. Zvoliť môžete dokonca aj niečo z toho, čo už máte vysadené na záhradných záhonoch. Ideálnou dobou na výsadbu vertikálnej zelene je jeseň alebo jar. Leto je menej vhodné.

VODA A ŽIVINY

Rastliny vo vertikálnej výsadbe dobre prosperujú vďaka automatickej závlahe. Iný spôsob zavlažovania by bol prácny a nepraktický. K jednotlivým rastlinám je v pravidelných intervaloch privádzaná nielen vlaha, ale aj živiny. Využívajú sa viaczložkové hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Vďaka tomu rastliny pôsobia vitálne, sú bohato olistené a pekne kvitnú. V spodnej časti konštrukcie sa nachádza záchytná nádoba s čerpadlom. Nádoba slúži na zachytávanie prebytočnej zálievkovej vody. Tá je využívaná na opätovné zalievanie. Celý systém tak pracuje veľmi úsporne.

 

zelena stenaA

 

Vertikálna výsadba bude vyžadovať aj vašu pozornosť. Rastliny je potrebné priebežne čistiť od odkvitnutých kvetov, suchých a poškodených listov.

 

Tie totiž znižujú celkovú estetickú hodnotu takejto výsadby. Príliš rozrastené druhy je vhodné priebežne zmladzovať a redukovať. Ak treba, dajú sa rastliny vymeniť za iné. Na jar je vždy dobré plochu očistiť dôkladnejšie a prípadne aj nahradiť uhynuté rastliny za nové.

 

 

ODBORNÍK ALEBO SVOJPOMOCNE?

Realizáciu vertikálnej výsadby je lepšie zveriť do rúk odbornej firmy. Ide totiž o technicky náročnejšie dielo, ktoré si budujete na niekoľko najbližších rokov. Na Slovensku pôsobí už niekoľko takýchto firiem. Realizovať vertikálnu výsadbu svojpomocne sa neodporúča. Ak sa spoľahnete na odbornú firmu, ktorá má potrebné skúsenosti a poskytne vám iste aj referencie, vyhnete sa zbytočným problémom a sklamaniu. Počítať však musíte s vyššou vstupnou investíciou, ale táto určite dáva zmysel a vráti sa v rôznych podobách. Odbornú firmu si neskôr môžete zavolať aj na údržbu vertikálnej výsadby, túto ale môžete celkom jednoducho zvládnuť aj svojpomocne a tešiť sa z pekného výsledku.

Napísal: Daniel Košťál

Foto: autor

Pin It