Po tom, ako v záhradách odkvitnú snežienky, prichádzajú na rad krókusy, tulipány, narcisy a voňavé hyacinty. Ak túžite po tom, aby bola vaša záhrada ešte pôvabnejšia, vysaďte si do nej jarné trvalky.

 

trvalky jar uvod

 

Ide o pestovateľsky nenáročné, bohato kvitnúce a vzrastom nevysoké okrasné rastliny. Po vysadení sa rýchlo zakorenia, rozkvitnú a v ďalšom roku kvitnú ešte bohatšie. Ich pestovanie zvládnete aj vtedy, ak nemáte veľké pestovateľské skúsenosti.

 

Počas jarného obdobia si môžete v záhradníctvach vybrať z viacerých pekných druhov, niekedy aj zaujímavých kultivarov. Pri rozhodovaní nezabudnite zohľadniť priestorové možnosti svojej záhrady, jej svetelné a pôdne podmienky. Neriaďte sa
atraktívnym vzhľadom trvalky, ani jej nízkou cenou. Takáto kúpa býva často najhoršia.

 

 

Na jar kvitnúce trvalky sa uplatnia v skalkách, v kvetinových múrikoch, v predzáhradkách, dvoroch a átriách, okolo chodníkov, v kvetinových záhonoch, ako podrast okrasných krov a stromov, dokonca pri jazierkach. Niektoré druhy môžete úspešne pestovať aj vo vegetačných nádobách, dokonca na problematických miestach – na svahoch, v tmavších zákutiach a na tienistých miestach pod stromami.

 

TIP AUTORA

Ak chcete, aby trvalky na danom mieste vynikli, vysaďte si aspoň tri kusy z jedného druhu. Medzi jednotlivými rastlinami nechajte dostatočné rozostupy. Rastliny vytvoria pekný trs, ktorý vás na jar prekvapí množstvom kvetov.

 

kamzičník

Kamzičník

 

HLAVÁČIK A KAMZIČNÍK

 

Jednou z najkrajších jarných trvaliek je hlaváčik (Adonis vernalis), vo voľnej prírode chránená rastlina. Sýto žlté, väčšie kvety hlaváčika, s nápadne lesklými okvetnými lístkami sú v marci a apríli neprehliadnuteľné a preto pútavé. Rastlina obľubuje slnečné a teplejšie miesta, skôr suchšiu pôdu. Vynikne v skalke a kvetinovom múriku, vždy na dobre viditeľnom mieste. Uplatní sa aj v predzáhradke, ide o vzácnejšiu a reprezentatívnejšiu rastlinu. Hlaváčik, hoci je vzácny, bežne dostanete kúpiť na jar v záhradníctvach.

 

Peknými, žltými, súkvetiami oživí jarnú záhradu aj kamzičník (Doronicum orientale). Táto nenáročná a bohato kvitnúca trvalka je o niečo vyššia než hlaváčik. Je vyhľadávanou vidieckou trvalkou. Obľubuje vlhkejšie a na humus bohatšie pôdy. Najkrajšie sa rozrastie na miestach, kde dopadajú slnečné lúče počas dňa len pár hodín. Kamzičník môžete okrem skaliek pestovať aj v kvetinových záhonoch. Zaujímavá je kombinácia kamzičníka s tulipánmi, predovšetkým kvitnúcimi na červeno a oranžovo.

 

mliecnik

Mliečnik

 

Pôvabný, ale málo pestovaný, je mliečnik (Euphorbia polychroma).V čase kvitnutia je to veľmi pekná okrasná rastlina. Má nápadné, sviežo pôsobiace zeleno žlté kvety bledozelené olistenie. Mliečnik sa dobre rozrastie na slnečných a suchších miestach, v záhonoch, skalkách aj medzi jarnými cibuľovinami.

 

Striebristé lístky a množstvo drobných žltých kvietkov vystavuje na obdiv nenáročná tarica skalná (Alyssum saxatile). Vyžaduje dostatok priestoru, slnko a suchšiu pôdu. Porastie v skalke, aj v štrkovom záhone, môžete sa pokúsiť vysadiť ju aj do štrbiny v kvetinovom múriku. Počas kvitnutia ide o prekrásnu rastlinu, ktorá skrášli mestskú aj vidiecku záhradu. Po odkvitnutí sa pýši peknými listami.

 

polemonium

Vojnovka

 

Klenotom jarných záhonov je vojnovka (Polemonium careuleum). V našich záhradách ide o novú, veľmi peknú trvalku. Má nápadne belasé kvety, zaujímavé delené listy a vyniká pestovateľskou nenáročnosťou. Darí sa jej na slnečnom alebo polotienistom mieste. V priaznivých podmienkach sa rýchlo šíri vďaka samovýsevu a tvorí bohato olistené porasty. Znesie vlhko aj sucho, hodí sa aj pre pestovateľov začiatočníkov.

 

2018 poniklec

 Poniklec

 

PONIKLEC A PĽÚCNIK

 

Bielymi, jemne ružovými, alebo fialovými, nápadne veľkými kvetmi púta poniklec (Pulsatilla vulgaris). Je to jedna z najkrajších jarných trvaliek, kvety pôsobia až rozprávkovo. Poniklec nie je pestovateľsky náročný, takisto je vo voľnej prírode chránený. Žiada dostatok slnka, priepustnú, mierne vlhkú a štrkovitejšiu pôdu. Ideálne je jeho viditeľnejšie umiestnenie, na skalke alebo v kvetinovom múriku. Nádherné sú viacročné trsy, každoročne prekvapia bohatou záplavou kvetov.

 

TIP AUTORA:

Poniklec a iné na jar kvitnúce trvalky si môžete sadiť aj v kvitnúcom stave. Podmienkou je výsadba s kompaktným koreňovým balom.

 

Na okraji slnečných kvetinových záhonov sa môžete potešiť kvitnúcimi koberčekmi floxov (Phlox subulata). Zoženiete rôzne zaujímavé kultivary s kvetmi bielymi, ružovými aj fialovými. Za krátko po výsadbe vytvoria tieto rastliny husto olistené a každoročne na jar krásne kvitnúce koberčeky.

 

flox nizky

Flox

 

Romanticky pôsobia aj kvety ďalšej peknej jarnej trvalky – pľúcnika (Pulmonaria officinalis). Ide o nenáročnú a dekoratívnu rastlinu, ktorá vo veľmi krátkom čase po výsadbe vytvára súvislý koberec zelených listov s bielymi bodkami. Vytvoriť si takýto porast môžete pod stromami alebo krami, ideálne v polotieni. Bohato olistené trsy na jar krášlia modro fialové zvončekovité kvety. Pľúcnik je zaujímavý v spojení s nenáročnou a na ružovo kvitnúcou bergéniou (Bergenia cordifolia). Obe rastliny môžu rásť spolu v susedstve a najlepšie vyniknú v prírodnej záhrade. Dominantnejšia bergénia má celoročne zelené listy a po veľmi krátkom čase vytvorí súvislý pokryv pôdy. Jej kvety, usporiadané v súkvetí, sú buď ružové, vzácnejšie bordové alebo biele.

 

plucnik

Pľúcnik

 

VETERNICE A PRVOSIENKY

 

Pôvabné sú aj nezábudky pripomínajúce biele alebo modré kvety pupkavca jarného (Omphalodes verna). Táto menej známa rastlina obľubuje polotieň, rýchlo sa rozrastá a vytvára súvislý, nevysoký pokryv pôdy. Využiť ju môžete pod stromami a krami, takisto v skalkách. Vysadiť si pupkavec môžete aj na breh jazierka. V blízkosti pupkavca vynikne napríklad trs hrachora širokolistého (Lathyrus latifolius), ktorý prekvapí sýtymi, ružovo fialovými súkvetiami. Na vlhkom mieste každoročne prekvapuje väčším množstvom kvetov.

V jarnej záhrade by nemala chýbať ani vždyzelená iberka (Iberis sempervirens),ktorá je príťažlivá aj v obdobiach, kedy nekvitne. Dokonca v zime, zaujme vždyzelenými listami.

 

veternica

Veternica

 

Pôvabné sú v čase kvitnutia aj veternice (Anemone sylvestris). Obe rastliny, iberka a veternica, sa uplatnia v skalkách, veternica aj na okraji kvetinových záhonov. Viac ako jedna rastlina upúta väčší trs zložených z niekoľkých kusov. Veternica najlepšie prosperuje vo svetlom polotieni, s výživnou, priepustnou a mierne vlhkou pôdou.

 

Pri tvorbe jarných záhonov by ste nemali zabúdať ani na prvosienky. V záhradníctvach zoženiete rôzne zaujímavé druhy a dokonca kultivary. Vytvoriť si môžete pestré kombinácie alebo výsadby v štýle „tón v tóne“. Prvosienky dávajú prednosť vlhkejšej a na humus bohatej pôde. Krásne sa rozvinú pri jazierkach. Pôvabné sú najmä druhy s guľovitými súkvetiami, je to napríklad prvosienka zúbkatá (Primula denticulata), ktoré dorastajú do výšky 30 cm.

 

prvosienka zubkata

Prvosienka zúbkatá

 

Krásne a nápadné sú na jar v záhrade aj iné druhy trvaliek. Valdštajnka (Waldsteinia ternata), hluchavka (Lamium galaobdolon) či zbehovec (Ajuga reptans) môžete vysadiť na väčšie plochy a tešiť sa z hustého koberca utkaného z listov a na jar aj s pekných kvetov. Všetky tieto trvalky pomôžu navodiť v záhrade príjemnú atmosféru lesa, pravda, ak ich vysadíte na polotienisté miesta, kde aj najlepšie prosperujú. Nádherné kvety sa však obvykle ukážu ešte predtým, než sa vyššie drevina nad nimi bohato olistia.

 

hrachor

Hrachor

 

Nezabudnite, že...
...ideálne je vysadiť si do primerane veľkej záhrady aspoň 5-7 druhov trvaliek. Výsadba jedného či dvoch druhov výraznejší efekt neprinesie.

 

Vo všeobecnosti platí, že druhy s nízkym a ž plazivým rastom sa uplatnia v skalkách a kvetinových múrikoch, tiež na okraji záhonov. Dobré je dodržať pravidlo, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia. Jarné trvalky sú atraktívnou skupinou okrasných rastlín, ktoré spestria záhrady v období po odkvitnutí cibuľovín a pred kvitnutím letných trvaliek. Výsadbu si môžete vyskladať tak, aby vám v záhrade rozkvitali zaujímavé trvalky od marca do konca jari. Väčšina z jarných trvaliek zostáva atraktívna aj po odkvitnutí, vďaka pekným listom. To je ďalší dôvod, prečo sa o ne zaujímať.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: autor

Pin It