Hebe patrí už tradične do jesennej ponuky záhradníctiev. V predaji je dokonca viacero pekných druhov. Drobné, väčšinou vždyzelené kríky zaujmú svojim netradičným olistením, niektoré z nich aj kvetmi. 

hebe moc velke


Hebe je už na prvý pohľad nevšednou a exoticky pôsobiacou rastlinou. Pochádza z ďalekého Nového Zélandu, našli by ste ho aj v Južnej Amerike. V pôvodnej domovine dorastá do výšky až troch metrov, u nás sú to nízke rastliny.

 

Krásne exempláre by ste našli v rôznych botanických záhradách, napríklad vo Veľkej Británii. My sme zaujímavé jedince objavili v škótskom Edinburgu. Rod zahŕňa vyše 100 druhov a množstvo zaujímavých kultivarov. Šlachtenie nových druhov stále pokračuje pretože ide o obľúbené rastliny. Dôkazom tak obrovskej rozmanitosti je napokon aj ponuka, s ktorou sa môžete u nás bežne stretnúť.

 

hebe3Nádherne rozrastené expempláre v botanickej záhrade v Škótsku. 

 

Hebe môžeme rozdeliť na dve skupiny. Prvou sú širokolisté a bohato kvitnúce druhy. Tie rozkvitajú každoročne počas leta a kvitnú ešte aj počas jesene. Sú citlivejšie na pokles teploty k nule, celoročne zostať vonku nesmú. Rastliny pôsobia mohutnejšie, kompaktne ale pevne. Súkvetia majú biele, ružové alebo modrofialové. Listy zástupcov tejto skupiny sú väčšie, tmavozelené, celistvookrajové a často aj panašované.

 

hebe1

 

Druhú skupinu tvoria drobnolisté, husto rozvetvené druhy, so šupinovitými vždyzelenými listami a kvetmi, ktoré sa najčastejšie objavujú jednotlivo, na konci výhonkov. S týmito sa stretnete v našich končinách najčastejšie a sú aj najviac odolné voči mrazu. Predávajú sa drobné avšak husto olistené rastliny, často za lacný peniaz. Je to ideálna veľkosť na výsadbu do voľnej pôdy, hoci viac ako neskorá jesenná je vhodnejšia výsadba jarná.

 

hebe7

 

Hebe sa výborne hodí na výsadbu vegetačných nádob, či už samostatne alebo ako súčasť kombinovaných výsadieb. Najviac vhodné sú na tento účel širokolisté druhy. Drobnolisté druhy si môžete vysadiť do nádob tiež ale lepšie je ich vysadiť priamo do pôdy. Napríklad zakomponovať do vresoviska, do záhonov so zakrpatenými ihličnanmi, do skaliek, do átrií alebo skupín s nižšími okrasnými trávami. Vždy je lepšie vysádzať ich do menších a väčších skupiniek (v rámci keždej použite len jeden druh) a kombinovať aj viacero druhov na vyhradenej ploche. Vďaka tomu, že sú neraz aj farebne výraznejšie vznikne pútavá kompozícia.

 

opora pivonky kvetinac

 

TIP AUTORA

HEBE sa viac hodi do moderných mestských záhrad. Keďže nezaberie veľa miesta, je ako stvorené pre menšie záhrady a dvory.

 

hebe2

 

Hebe môže byť pri dobrej starostlivosti a dôkladnom zazimovaní v prvom roku po výsadbe dlhovekou rastlinou. S vekom rastie u mnohých druhov celková atraktivita, objavia sa dokonca aj kvety. Rastlinám však treba dopriať presne to, čo si žiadajú. Inak bude ich životnosť krátka. Je to najmä svetlé, nie príliš slnečné miesto, alebo polotieň. Tieň na pestovanie tejto rastliny vhodný nie je, rastliny by tu boli riedke. Potrebné je teplejšie a viac chránené miesto. Nevyhnutná je vlhká a dobre priepustná, skôr ľahšia pôda, ale nie piesočnatá. Počas leta rastliny treba, ak je suchšie viac zavlažovať. Korene hebe sú citlivé na premokrenie, na to dajte veľký pozor. Prihnojovanie potrebné nie je. Širokolisté druhy je treba po odkvitnutí zastrihnúť. Tie drobnolisté strihať netreba.

 

hebe5

 

Dôležité je poskytnú rastlinám kvalitnú ochranu pred mrazom a zimným slnkom. Vyplatí sa to najmä u novo vysadených a mladších rastlín. Bez dôkladnej ochrany hebe zimu určite neprežije. Samozrejme dôležité je vysádzať túto teplomilnejšiu rastlinu len v nižších polohách. V tých vyšších je jej pestovanie problematickejšie.

 

hebe4

 

Na jeseň je vždy potrebné rastliny výdatne zaliať – platí to aj o jedincoch v nádobách. Následne je vhodné nahrnúť k nim hrubšiu vrstvu suchého lístia. Rovnako vhodné je aj zakrytie okolie koreňov ihličnatými chvojkami. Tie budete môcť odstrániť až na jar, ale odkryjete aj životaschopnú rastlinu. Hebe v črepníkoch je lepšie na zimu sústrediť do svetlého a chladného priestoru. Zostať vonku nemôžu. Počas zimy je samozrejme potrebné sem tam ich zaliať, listy odparujú vodu a tú musia naspäť prijať. Platí to aj o jedincoch vysadených na záhradných záhonoch. Najlepšie je zalievať nie príliš studenou vodou na poludnie, v dňoch keď je slnečno a nemrzne.

 

ružove hebe

 

Z ponuky si môžete vybrať viacero pekných druhov. Zaujímavé je napríklad Hebe amstrongii,Hebe albicans, Hebe cupresoides, Hebe ochracea, Hebe pinguifolia, alebo širokolistý druh Hebe salicifolia.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It