Nároky na využitie záhrady sa časom menia a aj samotná estetická hodnota niektorých jej častí môže byť po niekoľkých rokoch nižšia. V takomto prípade je najvyšší čas rozmýšľať nad rekonštrukciou záhradného priestoru.

 

podoba velky C

 

V každej záhrade sa to skôr či neskôr stane. Ak sa o záhradu staráte menej, dospejete k tomuto stavu rýchlejšie. Nebudete môcť bez zohnutia prejsť po niektorom z chodníkov, vysoké stromy príliš zatienia kvetinové záhony a odrazu sa z nich stratia najkrajšie trvalky, živý plot bude viac špatiť ako reprezentovať, v skalke sa rozrastú niektoré druhy skalničiek natoľko, že vyhubia tie ostatné... Takto by sme mohli pokračovať ďalej.

 

Zmien v záhrade by ste sa rozhodne nemali báť. Teraz je priaznivá doba na pustiť sa aspoň do najnutnejších prác.

 

Všetko si samozrejme žiada dôkladné premyslenie a spísanie výhod aj nevýhod plánovaných riešení. Dobrým pomocníkom bude precízne vypracovaný plán, najmä ak ide o úplnú zmenu záhrady, ktorý si môžete načrtnúť aj svojpomocne. Nikdy nie je na škodu, ak pri potrebe radikálnejších zmien záhrady, požiadate o pomoc skúseného záhradného architekta alebo iného záhradného odborníka.

 

MALÉ ZMENY

 

Niekedy stačí naozaj málo a záhrada dostane úplne inú tvár. Tak napríklad ak necháte vypíliť statnejší a prekážajúci strom váš pozemok získa úplne iné svetelné podmienky a to vám umožní pestovať širšie spektrum zaujímavých rastlín. Miesta pod vyššími stromami patria v záhradách aj k najviac problematickým. Nevytvoríte si pod nimi kvetinový záhon, ani trávnik. Nebudete tu môcť pestovať ruže, úžitkové rastliny ani bylinky.

 

Zaujímavé príležitosti môžete získať aj po zrušení pieskovísk a ďalších miest, ktoré pôvodne slúžili vašim deťom na hranie. Trávnik môžete zmenšiť, pretože už nebude potrebné mať ho čo najširší kvôli detským hrám, nafukovaciemu bazénu a pod. Stačí posunúť okraje kvetinových záhonov smerom dovnútra trávnika, alebo do trávnatej plochy vysadiť zaujímavý solitér – strom, vyšší druh okrasnej trávy alebo atypický tvarovaný ihličnan, záhradný bonsaj alebo niečo podobné. Zaujímavý efekt docielite aj vtedy, ak do záhrady umiestnite vkusnú záhradnú plastiku, prípadne atraktívne pôsobiace vegetačné nádoby so zaujímavými výsadbami. Oživujúco pôsobia aj nové svietidlá, prípadne ich zmenené rozloženie.

 

HRA S KONTRASTOM

 

V kvetinových záhonoch doplňte pôvodnú skladbu rastlín o druhy so zaujímavými kvetmi a listami, o cibuľoviny, v lete kvitnúce dreviny a okrasné trávy. Nebráňte sa ani odvážnejším farebným kontrastom, nezabudnite ani na zaujímavé pravidlo – protiklady sa priťahujú. Pri výbere nových jedincov zohľadnite to, aby bol výsledný záhon správne výškovo rozčlenený. K okrajom sústreďte nižšie druhy a do pozadia naopak vyššie. Urobte všetko preto, aby v novom záhone vždy počas sezóny niečo kvitlo. Vyberajte vždy rastliny podľa podmienok, aké im vaša záhrada poskytuje.

 

Ak máte skalku, vysadiť do nej si môžete niektoré menej známe kvitnúce cibuľoviny, nové druhy skalničiek alebo aj zakrpatené ihličnany – výsledok bude oveľa zaujímavejší. Ak patríte medzi obdivovateľov ihličnanov, poobhliadnite sa po niektorých zaujímavých druhoch a kultivaroch, pohrajte sa s výberom špecifických tvarov (guľovité, stĺpovité, plazivé, krovité, prevísajúce), pokúste sa do výsadby zakomponovať aj nenáročné vždyzelené listnáče a do popredia výsadieb ihličnanov – na okraje záhonov vysaďte niekoľko vresov a vresovcov. Vyberte si do záhrady aj zaujímavý ker, napríklad niečo menej tradičné.

 

ZMENA OPLOTENIA

 

Záhrada získa úplne inú atmosféru aj po tom, čo ju ohraničí nový plot. Ten môže byť zhotovený z rôznych materiálov, vždy by mal byť štýlovo, materiálovo a farebne prispôsobený ostatným prvkom v exteriéri. Prívetivejšie samozrejme pôsobí živý plot, ale nie je ho možné vytvoriť všade. Ak nemáte záujem meniť doteraz funkčný, napríklad pletivový plot a zmenu by ste privítali, vysaďte si k nemu nenáročné jednoročné popínavé rastliny (povojník, kapucínky, hrachor). Pomerne rýchlo zakryjú každý nepekný detail v plote, bohato zakvitnú a pritom nie sú náročné na pestovanie. Využiť môžete aj niektoré trváce popínavé dreviny (pavinič, plamienok, zemolez a ďalšie). V takomto prípade musíte počítať s tým, že môžu plot časom aj pod ťarchou listov a konárov poškodiť. Ďalšou možnosťou bude vysadiť pred menej vzhľadné ploty vyššie trvalky alebo niektoré okrasné trávy.

 

TIP AUTORA
Trendom posledného obdobia je budovanie prírodne pôsobiacich pletených plotov. Najčastejšie sa zhotovujú z vŕbového prútia. Prútené dielce môžete nainštalovať aj na pôvodný pletivový plot.

 

Milovníkov modernejšieho štýlu môže osloviť niečo z modernejších materiálov, sklo, kovové platne či dokonca drôtené koše vyplnené kameňmi, tzv. gabióny. Ak sa vo svojej záhrade pozeráte na nevzhľadný múr, či murovaný plot a chcete to zmeniť, nafarbite ich výraznejšou farbou. Farebnosti plota potom môžete prispôsobiť aj farby kvetov vysadených rastlín a ostatné doplnky (lampáše, slnečníky, záhradný nábytok, dlažby).

 

CHODNÍKY

 

Neobávajte sa zmien ani v prípade chodníkov a spevnených plôch. Vymeňte ich ak treba, zvoľte napríklad inú dlažbu, vybudujte schodíky tam kde treba, všetko urobte tak, aby ste sa v novej záhrade cítili čo najviac bezpečne a pohodlne. Nové chodníky môžete viesť úplne inými smermi, alebo si vytvoriť zaujímavé zákutia. Aj tu platí, že štýlovo a materiálovo musí vybrané riešenie do danej záhrady zapadať. Nekombinujte príliš veľa materiálov, ani druhov dlažieb, nepôsobí to nikdy dobre.

 

V rámci zmien odhaľte vo svojej záhrade aj najviac problematické miesta. Ak sa vám tu nedarí nič vypestovať, môžu to byť miesta pod stromami alebo v kútoch či na svahoch, vysaďte ich nenáročnými pôdopokryvnými rastlinami (zimozeleň, skalníky, pachysandra, brečtan). V prípade, že renovujete menší priestor, porozmýšľate nad zaujímavou oživujúcou zmenou - pokúste sa výsadbu nasmerovať aj viac nahor. Vhodnou možnosťou je vysaďte si stĺpovitejšie dreviny, alebo dreviny popínavé.

 

OBNOVA TRÁVNIKA

 

Po niekoľkých rokoch stráca na atraktivite aj trávnik. Je to najmä vtedy, ak oň nie je dobre postarané, alebo slúži viacerým psom, detským hrám aj rodinným oslavám. V starších a neudržiavaných trávnikoch sa zvyknú rozmnožiť niektoré širokolisté buriny a neraz prekvapí aj výskyt machu. V takomto prípade pomôže často len radikálna zmena. Najprv trávnik pokoste, potom ho prerežte, následne prihnojte (ideálne sú hnojivá s postupným uvoľňovaním živín) a dôkladne zavlažte. Trávnik, ktorý ale nie je najstarší, sa zvykne naštartovať. Ak je trávnatá plocha silne zaburinená, ošetrite ju vhodným herbicídnym prípravkom. V rámci renovácie trávnika je vhodné zarovnať ostrým nožom aj jeho okraje - získa udržiavanejší vzhľad. Najvhodnejšie bude prirodzene starý a nepekný, dožívajúci trávnik zlikvidovať a založiť na jeho mieste úplne nový. Ak sa rozhodnete pre položenie trávnej mačiny, očakávaný efekt sa dostaví za pár hodín.

 

JAZIERKO

 

Pokiaľ je vaše jazierko zarastené okolitými vlhkomilnými trvalkami tak, že vidieť len minimum vodnej hladiny, je najvyšší čas uskutočniť zmeny. Na konci jesene alebo začiatkom jari bude treba okolité porasty poriadne preriediť, odstrániť všetky choré alebo príliš rozrastené druhy. Staršie trsy vlhkomilných trvaliek treba vykopať a rozdeliť, prípadne zmladiť. Pôvodnú výsadbu môžete doplniť aj o ďalšie zaujímavé druhy podľa podmienok vašej záhrady, ale vždy zachovajte aspoň z jednej strany bezproblémový prístup k vode. V rámci rekonštrukcie môžete jazierko zväčšiť alebo ho doplniť o dynamický prvok – vodopád či vodotrysk. Zaujímavé môže byť aj vybudovanie nového, zmeneného prístupu k jazierku, prípadne malého móla. Ak máte k dispozícii viac financií môžete zvážiť vybudovanie kúpacieho jazierka. Zaujímavou možnosťou pre majiteľov menších záhrad sú jazierka v nádobách. Umiestniť si ich môžete na ľubovoľnom mieste v záhrade, dokonca na terasu.

 

Napísal: Daniel Košťál

Vizualizácia: Shutterstock.com 

Pin It