machovka uvodŽidovská čerešňa, lampióniky, lampášiky a mnohé ďalšie ľudové pomenovania svedčia o tom, že machovka sa v záhradách pestuje veľa rokov. V poslednej dobe jej popularita opäť narastá. 


V okrasnej záhrade sa uplatní najznámejšia machovka čerešňová (Physalis alkekengi), ktorá pochádza z Japonska. Ak si tento druh vysadíte na väčšiu plochu, pod stromy, ku krom, k plotom, do ostrovčekov, zadných častí záhrad, prípadne ho zakomponujete do väčšieho zmiešaného kvetinového záhona, na jeseň budete očarení príjemnou farebnosťou a hrejivosťou, ktorá z tejto rastliny vyžaruje.

 

Keď má machovka ideálne podmienky, vytvorí bohato olistené porasty. Kvitne na jar, kvety sú však nenápadné. Už koncom leta a počas celej jesene zdobí rastliny množstvo sýto oranžových nafúknutých mechúrikov. Tie zostávajú na stonkách aj po tom, čo im opadnú listy. Každý jeden plod obsahuje červenú nejedlú bobuľu. Tá sa dokonca po čase aj sama ukáže. Neskoro na jeseň a začiatkom zimy sa totiž farebné oplodie rozpadne a zostane len žilnatina. Tá farebne výraznú bobuľu obklopuje.

 

machovka25

 

ZVÁŽTE MIESTO

 

Machovka vynikne hlavne na väčších plochách, je to dlhoveká trvalka a tak tu bude dobre prosperovať. V malých záhradách je skôr problematická, nemá ani veľmi šancu zaujať, pretože na to treba viac rastlín. K jej najväčším negatívam patrí intenzívne odnožovanie a rozrastanie sa do okolia. Svojim veľmi rýchlym až agresívnym postupovaním utláča a často aj likviduje okolité rastliny. Preto je potrebné miesto výsadby dôkladne premyslieť. Vysadenej machovke vždy vymedzte hranice, hlbšie do pôdy nainštalujte zábrany, aby sa plazivé podzemky nedostali ďalej. Vyplatí sa to, trs zvykne pekne zhustnúť. Aj napriek tomu je vhodné porast machoviek pravidelne prerieďovať, prípadne kontrolovať, či sa machovka predsa len nepokúša dostať ďalej.

 

machovka22

 

TIP AUTORA:
Ak máte k dispozícii pre machovku len menšiu plochu, vysaďte ju do širšieho črepníka, ktorý nemá dno a je hlbší. Ten zapustite do pôdy tak, aby nebolo vidno jeho okraje. Machovka postupne črepník zaplní, ďalej sa ale nedostane.

 

bannerZO 2

 

PESTOVANIE

 

Machovke sa dobre darí v polotieni, na slnku je nižšia a až tak bohato neplodí. Pre úspešné pestovanie je potrebná mierne vlhká, humózna a priepustná pôda. Vysychavé a piesočnaté pôdy jej nevyhovujú. Ideálne sú napríklad miesta, kde kedysi bolo kompostovisko. Tu rastlina narastie aj do výšky viac ako 1m. Inak je menšia, dorastá len do výšky asi 60cm.

 

Počas horúcich letných dní žiada pravidelnejší prísun vlahy, inak bude plodov menej. Ich úrodu podporíte aj prihnojovaním, pričom použiť môžete hnojivo na rajčiny. Machovka je s nimi príbuzná. Nič iné netreba, burina pri machovke veľmi šancu nemá, neskoro na jeseň je len dobré ostrihať zvyšky suchých stoniek. Rastlinu si rozmnožíte veľmi jednoducho, pomocou koreňových odrezkov. Zakúpiť a vysadiť si v tomto období môžete aj predpestované rastliny.

 

machovka23

 

Machovku môžete pestovať v záhrade, na dvore, v predzáhradke alebo v átriu, vynikne v mestskom aj vidieckom prostredí. Okrem pestovania vo voľnej pôde môžete vyskúšať pestovať túto rastlinu aj v črepníkoch na balkónoch a terasách. Nie je to zložité a takmer vždy úspešné. Ak machovku umiestnite do skupiny s chryzantémami, bude to pastva pre oči. Rastliny v črepníkoch, často už s plodmi, dostanete kúpiť aj v tomto období. Dôležité bude dopriať machovke v stiesnenejších podmienkach dostatok vlahy. Opakované a hlavne dlhodobé presychanie substrátu sa na nej viditeľne prejaví.

 

VYUŽITIE NA DEKOROVANIE

 

Najdlhšie stonky machovky s plodmi môžete využiť rôznym spôsobom. Ako rezané, ideálne bez listov, si ich môžete vložiť kedykoľvek do vázy s vodou, samostatne alebo spolu s inými pre jeseň typickými rastlinami. Vyberte si na tento účel jednoduchú priehľadnú sklenú vázu, tu stonka s mechúrikmi vynikne.

 

machovka24

 

 

Stonky s plodmi môžete aj sušiť a využiť na ozdobenie bytu počas zimy. Pri zbere, ideálne počas slnečných jesenných dní však všetky plody musia byť dobre vyfarbené a nepoškodené. Sušia sa zavesené „dolu hlavou“ v dobre vetranej a nie veľmi slnečnej miestnosti. Najrozmanitejším spôsobom sa dajú použiť aj jednotlivé plody – mechúriky. Vytvoriť si z nich môžete pekné venčeky na dvere, netradičné lampášiky na vianočný stromček alebo ich použijete na výrobu originálnych závesných ozdôb. dk

Pin It