Jeseň si bez nich ani nemožno predstaviť. Nápadne farebné, väčšie alebo menšie listy sa začínajú na drevinách objavovať počas slnečnej a teplejšej jesene.

 

magnolia uvod

 

Peknými, sýto farebnými listami púta viacero krov a stromov. Na ich zakomponovanie týchto drevín do záhrady myslite už pri jej zakladaní alebo rekonštrukcii. Vybrať si môžete z pestrej ponuky, záhrada sa na jeseň potom môže stať čarovným miestom.

 

Ideálne je si vybrať aspoň jeden strom s lístím, ktoré sa na jeseň intenzívne vyfarbuje a aj niekoľko krov. Ak vám to priestorové možnosti záhrady umožňujú, vysaďte si menšie skupinky krov zložené z jedného druhu. V menšej záhrade je vhodnejšie zvoliť menej druhov, vzrastovo nižších a skôr kompaktnejších. Väčšie záhrady majú ešte lepšie možnosti a tu sa dá vytvoriť aj viacero pekných jesenných kompozícií. Vyskladať si môžete skutočne pestrú paletu týchto drevín a to aj tak, aby sa vyfarbovanie začínalo postupne koncom leta a skončilo koncom jesene.

 

Dreviny s farebnými listami si môžete zakomponovať do blízkosti skupinky okrasných tráv, na jeseň kvitnúcich trvaliek, alebo aj ihličnanov a vždyzelených drevín. Mnohé upútajú ako solitéry v precízne udržiavanom trávniku.

 

TIP AUTORA:
Zohľadnite vždy požiadavky dreviny, ktorá sa vám páči a vždy jej vyhraďte aj dostatok miesta. Dariť sa väčšine týchto drevín bude v teplejších oblastiach, na slnečných a chránených miestach so suchšou alebo mierne vlhkou pôdou.

 

Ideálnou dobou na výsadbu je jeseň alebo jar. V týchto obdobiach môžete sadiť dreviny bez koreňového balu. Jedince s koreňovým balom môžete vysádzať počas celej sezóny.

 

Nezabudnite, že...
...ak máte deti, je to ešte väčšia motivácia zaobstarať si tieto dreviny. Deti farebné lístie milujú a využívajú ho pri hraní a prvých kreatívnych nápadoch.

 

Ponuka týchto drevín je rozmanitá a väčšina z nich sa aj dobre v našich podmienkach pestuje. Sú dlhoveké a nevyžadujú špecifické pestovateľské zásahy. My sme pre vás vybrali niekoľko najkrajších druhov.

 

ambrovnik


AMBROVNÍK (Liquidambar styraciflua)

 

Popularita tohto dominantne a exoticky pôsobiaceho vyššieho stromu narástla v posledných pár rokoch. Táto atraktívna a hodnotná drevina ponúka na jeseň asi najkrajšiu paletu farieb listov. Listy má vínovočervené, oranžové, žlté alebo hnedasté a to všetko v približne jednom období. Ambrovník sa hodí viac do väčších záhrad pretože potrebuje vyniknúť. Najlepšie je ho umiestniť ako solitér do udržiavaného trávnika. Potrebuje chránené a teplejšie miesto, mierne kyslú pôdu a dostatok vlahy. Pri výsadbe nezabudnite dať drevine aj pevnú oporu.

 

brslen farba

 

BRŠLEN (Euonymus alatus)

 

Tento druh bršlena, ktorý pochádza z Ázie sa viac než pre plody pestuje pre prekrásne jesenné sfarbenie listov a zaujímavé zelenkasté konáriky s nápadnými korkovými lištami. Listy tohto kra sú najskôr jemne ružové, neskôr takmer sýto červené. V čase vyfarbenia listov je to ozajstný záhardný klenot. Dorastá do výšky 2 m a a často aj rovnakej šírky. S pribúdajúcim vekom je ker atraktívnejší. Dariť sa mu bude na slnečnom mieste s vlhkou a priepustnou pôdou. Zaujímavé môže byť jeho zakomponovanie do jesenného kvetinového záhona, najlepšie do pozadia. Pred bršlen si môžete vysadiť astry alebo chryzantémy.

 

dub

 

DUB (Quercus shumardii)

 

Ide o nádherný teplomilnejší strom, ideálny do väčších záhrad, hlavne v mestskom prostredí, kde najlepšie vynikne. Upúta peknými a väčšími listami, ktoré sa sfarbujú do príjemne hrejivých hnedastých, medených a bordových odtieňov. Drevina potrebuje slnečné miesto a dostatočne vlhkú pôdu. V záhrade pôsobí reprezentatívne, dominantne a preto potrebuje viac priestoru, najlepšie v udržiavanom trávniku.

 

ginko

 

GINKO (Ginkgo biloba)

 

Patrí k obľúbeným a častejšie vysádzaným drevinám so zaujímavou historickou hodnotou. Pýši sa nevšednými listami, ktoré sa na jeseň vyfarbujú do žiarivej zlatožltej farby. Drevina dobre porastie na chránenom mieste, v hlbokej, výživnej a vlhkej pôde. Vynikne ako solitér vo väčšej záhrade, ideálne v pozadí. Potrebuje dostatok miesta. Do menších záhrad sa viac hodí nižší a kompaktnejší kultivar Mariken. Zoženiete ho aj v tvare atraktívneho stromčeka.

 

hamamel

 

HAMAMEL (Hamamelis x intermedia)

 

Táto asi 2,5 vysoká drevina je atraktívna najmä pre svoje kvety, ktoré sa objavujú počas zimy. Prekrásne a mimoriadne pútavé je však aj sfarbenie listov tejto dreviny na jeseň. Listy sú buď žlté, alebo takmer červené až šarlátové. Hamamelom sa darí na slnečných alebo polotienistých miestach, s výživnou, mierne kyslou a vlhkejšou pôdou. Drevina zle reaguje na rez preto jej treba vyhradiť dostatok miesta a nepresádzať ju. Najlepšie je ju vysadiť na miesta, kde rastú na jar kvitnúce cibuľoviny. Môže to byť aj blízkosť vresoviska.

 

javor2

 

JAVOR (Acer palmatum „Buterfly“)

 

Javor dlaňovitolistý má mnohé krásne kultivary a je to drevina ktorá predvedie v záhrade skutočný farebný karneval. Tento kultivar vyniká nižším vzrastom, len asi do 1,5m a nádhernými do ružova sfarbenými listami. Farebnosť je intenzívna hlavne v jesenných mesiacoch. Hodí sa pre moderné mestské záhrady a átriá. Žiada polotieň, chránené miesto s mierne vlhkou a kyslejšou pôdou. Aj v tomto prípade je vhodné drevine vyhradiť dostatok miesta, ukáže sa potom v plnej nádhere.

 

poncirus

 

CITRÓNOVNÍKOVEC (Poncirus trifoliata)

 

Na pohľad netradičný až 3m vysoký ker alebo aj menší strom vnáša do záhrad nádych exotiky. Krásny je počas kvitnutia, zaujímavý v čase dozrievania plodov a neprehliadnuteľný na jeseň kedy sa listy začínajú sfarbovať do krásnych žltých až oranžových farebných odtieňov. Rýchlo sa rozrastie na slnečnom, teplejšom a chránenom mieste s mierne vlhkou pôdou.

 

sumach

 

SUMACH (Rhus typhina)

 

Táto asi 4m vysoká a aj 3m široká drevina patrí k veľmi rýchlo sa rozrastajúcim čo môže v menšej záhrade spôsobiť problémy. Hodí sa preto len do väčších záhrad kde upúta vysadená v menšej skupinke. Perovité listy sa na jeseň prekrásne sfarbujú do žlta, oranžova až červena a sú žiarivou ozdobou tohto kra. Vyhovuje jej slnečné a teplejšie miesto s priepustnou a výživnou pôdou. Vybrať si môžete aj z ponuky kultivarov.

 

ruza

 

RUŽA (Rosa rugosa)

 

Silne odnožujúci, asi 1,5 vysoký druh ruže s peknými a voňavými kvetmi , sa môže popýšiť aj pekným jesenným sfarbením zaujímavých zvráskavených listov. Tie zaujímavo kontrastujú s nápadnými červenými šípkami. Je to nenáročný, ale často až agresívne sa rozrastajúci druh, ideálny pre záhrady vidiecke a v prírodnom štýle. Vyhovujúce pre túto ružu sú slnečné alebo polotienisté miesta s priepustnou pôdou.

 

azalka

 

AZALKA (Azalea mollis)

 

Azalky sa obvykle pestujú pre nádherné kvety, ktoré vystavujú na obdiv počas jarného obdobia. Zaujímavé sú však aj jesenným sfarbením listov. Tieto sú nádherne bordové a to hlavne vtedy, ak azalka má na danom mieste vytvorené ideálne podmienky. Je to polotienisté miesto s kyslejšou a mierne vlhkou pôdou. Pekné sú vysadené v skupinke, vyniknú napríklad pri jazierkach, alebo v záhradách s atmosférou lesa.

 

Ppavinic

 

PAVINIČ (Parthenocissus tricuspidata)

 

Rýchlo rastúca popínavá drevina je nielenže pestovateľsky nenáročná, ale aj vysoko dekoratívna, asi najviac na jeseň. Pokryje vysoké ploty, múry, nevzhľadné miesta a na jeseň prekvapí prekrásne do šarlátova sfarbenými listami. Vyhovuje jej slnečné a chránené miesto, s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Potrebné je vyhnúť sa veterným miestam pretože tu potom krásna farebných listov trvá len okamih.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It