krasna zahardaZrejme to mnohí dobre poznáte. Postavili ste si dom a túžite mať čo najrýchlejšie okolo aj peknú záhradu. Lenže nebude to len tak odrazu. Budovanie záhrady je činnosťou, ktorej sa musíte venovať dôkladne, postupne a dlhodobejšie. 


Nie je totiž nič horšie ako unáhlené alebo čiastkové riešenia, ktoré vaše plány dokonca môžu výrazne predražiť. Získať zaujímavú záhradu a o niečo rýchlejšie ako je bežné sa dá a zo zelene sa môžete tešiť aj za prekvapivo krátku dobu. Ideálne to samozrejme nie je. Svoje čaro má pozorovanie ako sa záhrada s pribúdajúcimi rokmi mení.

 

RÝCHLY TRÁVNIK

 

Asi väčšina túži mať pri dome krásny trávnik. Toto však nie je zložité splniť, samozrejme ak je pozemok pripravený. Ak teda nechcete celé dni hrabať, valcovať, vysievať a potom zopár týždňov poctivo zavlažovať a netrpezlivo čakať na pekne zelený koberec zaobstarajte si od osvedčeného pestovateľa hotové trávne koberce. Ich položenie pri troche šikovnosti zvládnete veľmi rýchlo a prakticky hneď môžete trávnik využívať. Samozrejme pôdu pod trávne koberce treba dôkladne pripraviť. Koberec sa pokladá v dňoch keď je zamračené, nie počas slnečných a suchších dní, povalcuje sa a dôkladne zaleje. Počítajte s tým, že založenie trávnika týmto spôsobom je podstatne drahšie. Ak chcete vyriešiť okrasnú záhradu spolu s reprezentatívnym trávnikom, pridajte ešte jednu elegantne pôsobiacu solitérnu drevinu, prípadne zopár menších a kompaktnejších krov, ktoré umiestnite do skupiny.

 

DOSPELÉ DREVINY

 

Na veľké stromy či zakvitnuté kry takisto nemusíte čakať dlhé roky. V dobre zásobenom záhradníctve zoženiete niekoľko ročné vzrastenejšie, ale podstatne drahšie exempláre. Niekedy v pekne olistenom a zároveň v kvitnúcom stave. Vysadiť sa dajú počas celého vegetačného obdobia s koreňovým balom a bez problémov pokračujú v raste. S množstvom takýchto drevín to však na menších pozemkoch mepreháňajte. Niekedy stačí zaobstarať si dva tri väčšie a staršie exempláre a zvyšok doplniť napríklad rýchlo rastúcimi krami kvitnúcimi na jar alebo počas leta. Hustejší a rýchlejší rast krov podporí aj pravidelné prihnojovanie kvalitným hnojivom. V prípade ihličnanov bude lepšie kúpiť si mladšie, teda menšie aj staršie jedince. Ihličnany sú totiž veľmi pomaly rastúce dreviny.

 

ZELENÉ STENY

 

Celkom rýchlo si v novej záhrade vytvoríte aj priestor na relaxovanie. Stačí ak si zaobstaráte drevené treláže, zabudujete ich na vybrané miesto a vysadíte k nim popínavé rastliny. Najrýchlejšie plochu zazelenia popínavé letničky avšak ich životnosť trvá len jednu sezónu. Toto riešenie však nie je finančne náročné, navyše často ide o druhy kvitnúce počas celého leta. Z ďalších vhodných rastlín to môžu byť rýchlo rastúce popínavé dreviny – pavinič alebo plamienok horský. Ak budete tieto rastliny pravidelne prihnojovať a pri výsadbe pôdu obohatíte o kvalitnejší substrát, odmenia sa vám rýchlejším rastom a teda krátkym nástupom želaného efektu.

 

HRANICE Z KROV

 

Živý plot si môžete takisto vytvoriť veľmi rýchlo. Podľa vašich predstáv to zrejme ešte prvý rok po výsadbe nebude, no opäť platí, že prihnojovanie a v tomto prípade viackrát zopakovaný rez urobí divy. Netreba zabúdať, že rýchlo sa získa živý plot vtedy, ak sa na jeho založenie požijú rýchlo rastúce listnáče – vtáčí zob, prípadne aj hrab. V žiadnom prípade by to nemali byť ihličnany, či vždyzelené druhy – na pekne hustý plot by ste totiž čakali veľa rokov. Aj tu možno želaný efekt urýchliť zakúpením vzrastenejších sadeníc. Tie dnes v záhradných centrách bežne zoženiete, hoci opäť za ne zaplatíte viac. Zakladať živé ploty je dobré ako prvé. Ideálne je jeseň alebo jar.

 

KVETINOVÉ RÝCHLOVKY

 

V žiadnej záhrade by nemal chýbať dômyselne vyskladaný kvetinový záhon. Stačí aj menší. Ak chcete mať istotu, že už prvý rok sa budete môcť nadchýnať kvetmi, nakúpte si na trvalky v kvitnúcom stave. V ponuke sú mnohé krásne druhy. Uvidíte už pri kúpe ako budú vyzerať ich kvety a budete mať okamžitý efekt. Vždy však kupujte aspoň tri kusy z jedného druhu a vytvorte si menšie alebo aj väčšie skupiny. Nezabudnite, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia. Kvitnúce trvalky doplňte o kvitnúce ruže (vysaďte ich s koreňovým balom) a okrasné trávy, ktoré rýchlo rastú a sú pestovateľsky absolútne nenáročné. Ďalšou možnosťou ako mať ešte v danom roku záplavu kvetov je vysadiť si na jar do pôdy na záhon hľuzy georgín. Počas celého leta až do neskorej jesene vás budú prekvapovať novými kvetmi. Na jeseň si možno na záhon vysadiť cibule na jar kvitnúcich tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších pekných druhov.

 

JAZIERKO ZA DEŇ

 

Mnohí majitelia nových domov chcú mať pri dome okrem pekného trávnika aj jazierko. Dnes je to jednoducho trendové. No ich vytvorenie je časovo pomerne náročné. Takisto však existuje možnosť tento proces urýchliť. Stačí si vybrať zo širokej ponuky hotových plastových nádrží. Existujú rôzne veľkosti s priestorom na vysadenie vodných rastlín. Opäť stačí dané miesto pripraviť, nainštalovať plastovú formu, vysadiť vodnými rastlinami a napustiť vodou. Po krátkom čase ani nebude poznať (ak sa dokonale vysadia aj brehy), že ide o jazierko z plastu. Plastové jazierko má aj tú výhodu, že sa v ňom voda lepšie prehreje a to prospieva mnohým rastlinám. Takisto je v ňom možné chovať okrasné ryby. Základom úspechu je však precízne zamaskovať brehy, aby nebolo vidno plastové okraje. Nie vždy je to však zvládnuté ne výbornú. Skôr vidno príklady toho, ako by to nemalo byť.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It