kaktusy uvodSamozrejme nie všetky druhy a nie všade. Na výsadbu záhradných záhonov sa hodia len niektoré, najmä mrazuvzdorné druhy kaktusov. Dariť sa im bude v slnečnej a suchšej záhrade a na teplejších miestach. Záhrada vďaka nim získa exotickejšiu atmosféru.

 

Mrazuvzdorné kaktusy, ktoré sú vhodné na celoročné pestovanie v záhrade dobre znášajú extrémne teploty. V lete im vyhovuje slnečná páľava a sucho, v zime im neublíži sneh a pokles teplôt pod bod mrazu, ani prípadná vlhkosť. Pri správnej výsadbe a následnej starostlivosti môžu aj v našich podmienkach rásť (v zime bez špeciálneho zazimovania) veľa rokov. Najlepšie sa týmto kaktusom darí v oblasti juhozápadného a juhovýchodného Slovenska.

 

VYBERTE VHODNÉ MIESTO

 

Viac ako vo vidieckej sa uplatnia v modernej mestskej záhrade. Ideálne je ich umiestniť pred tehlovými múrmi, pri terasách, v predzáhradkách, v rámci skaliek, na svahoch a kamenných múrikoch, vo vyvýšených záhonoch, alebo v úzkom páse pri vstupe do domu. Nie je vhodné kaktusy sústreďovať do vzdialenejších častí záhrad. 

 

kaktusy zahr1

 

Ak sa pre kaktusy rozhodnete, vyberte im dostatočne slnečné miesto s priepustnou a na živiny chudobnou pôdou. Nezabudnite, že ani tieto kaktusy netolerujú trvale mokrú pôdu. Nevhodná je blízkosť jazierka aj intenzívne zavlažovaného trávnika či zeleninových záhonov. Kaktusy najviac citlivé na pôdnu vlhkosť by mali byť dokonca chránené aj pred dlhšie trvajúcim dažďom počas letných mesiacov mobilným prístreškom.

 

TIP AUTORA:
Pre záhradný kaktusový záhon je najviac vhodná južná expozícia. Pri jeho umiestňovaní sa vyhnite miestam kadiaľ prechádzajú prípadne sa najčastejšie hrajú deti. V noci by malo byť kvôli bezpečnosti v blízkosti kaktusového záhona umiestnené osvetlenie.

 

kaktusy zahr2

 

VHODNÉ DRUHY

 

Zimu a chlad (teploty až do -30°C) dobre znášajú len niektoré druhy kaktusov. Ide najmä o tie, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky. Medzi takéto patria predovšetkým rôzne druhy vzpriamene alebo plazivo rastúcich opuncií (Opuntia imbricata), (Opuntia fragilis), (Opuntia polyacantha) a (Opuntia phaeacantha) a ďalšie druhy. Opuncie sa však rýchlo rozrastajú predovšetkým do šírky, dokážu pokryť aj 1 m2 plochy a preto je nutné vyhradiť im na záhone dostatočne veľký priestor. Sadiť ich na malé plochy či úzke záhony nie je vhodné. Majte na pamäti, že lepšie prezimujú nižšie a viac pri pôde sústredenejšie druhy. Ak ich totiž v zime zakryje sneh sú dostatočne ochránené.

 

Celkom otužilé a vhodné pre exteriér sú však aj ďalšie druhy kaktusov a to echinocereus (Echinocereus coccineus) a (Echinocereus triglochidiatus), escobarie (Escobaria missouriensis), (Coryphantha radiosa), (Pediocactus simpsonii), (Sclerocactus whipplei), (Toumeya papyracantha), (Cylindropuntia imbricata), (Echinocactus glaucus), (Gymnocalycinum bruchii), (Rebutia senilis), (Sclerocactus glaucus) a iné druhy.

 

kaktusy zahr3

 

Okrem kaktusov môžete spolu s nimi na záhonoch pestovať aj sukulentné agávy (Agave deserti), (Agave chrysantha) a (Agave nevadensis) a výbornou sprievodnou rastlinou pre kaktusy môžu byť aj vybrané a v skalkách často vysádzané druhy skalníc a juky, napríklad juku vláknitú a ďalšie (Yucca filamentosa), (Yucca aloifolia), (Yucca glauca) alebo (Yucca baccata). Juky žiadajú ťažšiu pôdu s vyšším obsahom humusu, je preto lepšie ak budú vysadené v susedstve kaktusového záhona.

 

PRÍPRAVA ZÁHONA

 

Základom úspechu je dôkladná príprava podkladu a substrátu v celom záhone. Najskôr treba vyhĺbiť aspoň 1 m hlbokú jamu a na jej dno dať aspoň 50 cm vysokú vrstvu hrubej kamennej drviny. Na pripravené lôžko potom treba uložiť asi 30 cm vysokú vrstvu jemnejšej kamennej drviny, 15 cm vrstvu riečneho piesku a napokon namiešaný pestovateľský substrát (zmes obsahujúca kvalitný záhradnícky substrát, piesok a keramzit, alebo drvenú pemzu).Využiť môžeme aj hotový substrát určený pre pestovanie kaktusov a sukulentov, ktorý bežne dostať kúpiť.


Takto pripravený záhon je dokonale priepustný a bude vyhovovať požiadavkám týchto suchomilných rastlín. Pri navážke pripravenej zeminy je zároveň dobré do vznikajúceho kaktusového záhonu osadiť aj väčšie kamene, ktoré počas dňa akumulujú teplo a v noci ho zasa vyžarujú do svojho okolia. Kamene by mali byť rovnakého druhu. Kamene je vhodné zapustiť do substrátu aspoň do polovice, aby boli dostatočne stabilné a pôsobili prirodzene.

 

juky zahon 

 

NEZABUDNITE, že....

....kaktusy by sa mali vysádzať len na jar, do konca júna. Jesenná výsadba vhodná nie je. Odporúča sa vysádzať aspoň trojročné otužilé exempláre a vždy s koreňovým balom. Vysádza sa radšej vyššie ako nižšie, aby sa zabránilo hnitiu koreňového krčka. Opuncie je potrebné sadiť aspoň do polovice jedného listového článku, tým sa zabráni ich možnému vyvráteniu.

 

VÝSADBA

 

Pri výsadbe je potrebné zohľadniť aj rastové charakteristiky jednotlivých druhov kaktusov. Väčšie druhy v záhone treba situovať do úzadia, menšie naopak do popredia. Menšie druhy je lepšie sústreďovať do skupín – výsledok bude efektnejší. Pri výsadbe si môžete pomôcť grilovacími kliešťami, prípadne silnejšími koženými rukavicami, aby sa predišlo bolestivému pichnutiu. Po zasadení je vhodné obsypať jednotlivé koreňové krčky kaktusov a prázdne miesta v záhone drobnou kamennou suťou. Použiť môžete aj lávovú drť, ktorú dostať kúpiť. Zabráni hnitiu kaktusov a rastu buriny.

 

kaktusy posledny


ÚSPEŠNÉ PESTOVANIE

 

Čerstvo vysadené kaktusy nezabudnime zaliať, ale dávku vody treba počas sezóny zvyšovať postupne. Nenechajme sa zmiasť predstavou, že ide o rastliny, ktoré porastú bez vody. Tú k svojmu životu potrebujú a občas je potrebné ich zaliať najmä počas horúceho leta. Najvhodnejšie je ich zavlažovať skoro ráno alebo večer. Potrebné pri týchto kaktusoch je aj prihnojenie, nakoľko pestovateľský substrát obsahuje len minimum živín. Použiť treba vždy špeciálne hnojivo na kaktusy, najlepšie granulované s postupným uvoľňovaním živín.

 


Prvé prihnojenie kaktusov na záhone je každoročne dobré načasovať na marec, druhé na máj a jún. Ak neboli kaktusy pred výsadbou vystavené slnečnému žiareniu bude potrebné ich istý čas po výsadbe tieniť aby neprišlo k ich popáleniu. Neskôr na to už nemusíme myslieť. V kaktusovom záhone sa môžu objaviť aj buriny. Tie je najlepšie zničíte pomocou kontaktných herbicídov, pričom tieto látky nesmú zasiahnuť kaktusy. Pletie kaktusových záhonov je totiž veľmi prácne a navyše aj často „bolestivé“.


Pre kaktusy pestované na záhonoch v záhrade je nebezpečné najmä dlhotrvajúce vlhko, spôsobuje hnitie koreňov. Vlhko pôsobí zle na kaktusy predovšetkým v zime. Treba si dať pozor počas zimy aj na samotné rastliny. Obvykle sú totiž až do apríla charakteristicky zvráskavené (strata vody ich chráni pred uhynutím), veľmi krehké a tým pádom sa ľahko poškodia. Napriek tomu, že exteriérové kaktusy sú počas zimy nevzhľadné, na jar sa rýchlo zazelenajú a ukážu sa v plnej kráse.


Pri pestovaní kaktusov v záhrade treba byť trpezlivý pretože v plnej kráse sa záhon s nimi ukáže až po niekoľkých rokoch. Úspech je v tomto prípade výsledkom chuti experimentovať.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It