fotenie makroAk ste sa niekedy pokúšali fotiť zblízka motýľa alebo kvet, viete, že nie je jednoduché docieliť, aby obrázok vyzeral pôsobivo. Tento štýl fotenia neustále zdokonaľujú aj profesionálni fotografi a nazývajú ho „makro“. Prinášame vám niekoľko rád a tipov od ambasádora značky Nikon Tomáša Hulíka.


Makro fotografie dnes získavajú veľkú obľubu. Vďaka vývoju technológií sú totiž možnosti za pomerne nízku cenu prístupné aj širokej verejnosti. Ide vlastne o zachytávanie reálnych detailov, ale aj abstrakcií a štruktúr, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Makro skrátka otvára vám a vášmu fotoaparátu dvere do úplne nového sveta a jediným obmedzením je len vaša fantázia. Ako na to?

 

Hľadajte námet a svetlo

 


Váš objekt musí byť nielen zaujímavý, ale aj správne osvetlený. Najkrajšie efekty dáva svetlo dopadajúce len z jednej strany. Ideálne je teda fotiť na svitaní alebo pri západe slnka, práve vtedy sú však niektoré kvety zavreté a hmyz málo aktívny. Hľadajte optimálne riešenie.

 

Svetlu treba niekedy pomôcť

 

Ak sa nepodarí zabezpečiť dostatok prirodzeného svetla, musíte ho doplniť iným spôsobom. Veľmi užitočné sú „odrazky“, ktoré vytvoríte aj plochou bieleho papiera. Ak máte dostatok skúseností, môžete použiť aj blesk. Je len na vás, či použijete klasický alebo špeciálny makro blesk, ale v obidvoch prípadoch využívajte odrazky. Bude to však chcieť trochu cviku 

 

Správny objektív

 


Na makro sú optimálne objektívy 105/2,8 alebo 40/2,8. Tie totiž dokážu urobiť pomer zobrazenia 1:1, ktorý je pri detailoch neoceniteľný. Pri makro objektívoch je veľmi malá hĺbka ostrosti a tak je vhodné objektív potrebné dobre zacloniť, ale tak aby sme nemali úplne prekreslené pozadie, pokiaľ to nie je našim kreatívnym zámerom.

 

Jednoduché pozadie

 

Aby detail v popredí dostatočne vynikol, pozadie za ním by malo byť čo najmenej výrazné. Býva síce väčšinou rozostrené, ale jeho farba, jas a celkové tvary môžu napriek tomu odvádzať pozornosť. Charakteristickým znakom dobrej makro fotografie je, že dokáže objekt „odpichnúť“ od pozadia, preto si naň dajte pozor.

 

Hrajte sa

 

Popustite uzdu svojej fantázii a kreativite, vaša fotografia musí byť niečím originálna. Môžete vyskúšať fotenie do protisvetla, napríklad oproti slnku. Zaujímavý efekt urobia aj kvapky vody, môžete si na to zobrať aj rozprašovač, ale mali by vyzerať čo najprirodzenejšie. Je potrebné skúmať rôzne pohľady a výrezy, nedržte sa rutiny, pri makro obrázkoch je možné porušiť aj pravidlo zlatého rezu.

 

Náš tip


S vydarenými fotkami sa teraz môžete zapojiť aj do súťaže Nikonu na Facebooku a vyhrať parádny objektív na fotenie makra Micro Nikkor 40mm https://www.facebook.com/tomhulik/posts/1541071569258536


Ak sa chcete niečo viac o fotení makro naučiť, prihláste sa do Nikon školy na špeciálny kurz o makro fotografiách: https://nikonskola.cz/kurzy/31-zaklady-produktove-a-makro-fotografie

 

Pin It