slnecnica uvodSlnečnice nechýbali v minulosti v žiadnej vidieckej záhrade. Pestovali sa pri plotoch, ale aj v záhonoch so zeleninou či kvetinových záhonoch, takmer vždy boli neprehliadnuteľné. V súčasnosti sa vďaka mnohým novým a krásnym kultivarom dostávajú aj do mestských moderných záhrad, dokonca na balkóny a terasy.


Je jedno či si vyberiete na balkón zakrpatený kultivar slnečnice (Helianthus annus) zasadený v črepníku alebo si vysejete do záhrady kultivar s kvetmi obrovských rozmerov. Slnečnica sa vždy postará o typicky letnú atmosféru a pohodu. Jej kvety vyžarujú príjemné teplo a do záhrad vnášajú harmóniu. Letom sa pritom nič nekončí, slnečnice kvitnú až do neskorej jesene a prvých mrazov. 

 

slnecnica1

 

Slnečnica obľubuje slnko, otáča sa za ním a zareaguje už aj na prvé ranné lúče. Svoje kvety ale vystavuje na obdiv ešte aj vtedy keď prší a je nevľúdne počasie. Aj keď nemá v porovnaní s inými záhradnými rastlinami dlhú životnosť, je vysoko dekoratívna. Často už niekoľko týždňov po výseve či vysadení priesad. Pri slnečnom počasí a základnej starostlivosti sa otvára jeden kvet za druhým.

 

Zaujímavé kultivary

 

Slnečnica je milovníkmi kvetín označovaná za kráľovnú medzi letničkami. Ponúka obrovské množstvo zaujímavých kultivarov, každoročne pribudnú nové. Tie sa pýšia takmer bielymi, žltými, oranžovými ale aj bordovými (Prado Red) a bordovo oranžovými, hnedastými či netradične žíhanými kvetmi (Herbstschöne, Florenza). Niektoré kultivary, napríklad „Teddy Bear“ zasa majú kvety plné a na pohľad veľmi pútavé. Sortiment doplnili aj druhy a kultivary, ktoré netvoria peľ a tieto sú tak vhodné do záhrad alergikov.

 

Jednotlivé kultivary slnečníc môžu byť rôzne vysoké, od vysokých, až po takmer trpaslíčie. Je to potrebné zohľadňovať pri umiestňovaní v záhradnom priestore.

 

slnecnica2

 

Slnečnica je pestovateľsky nenáročná, vhodná aj pre pestovateľov začiatočníkov, dokonca sa môžu o jej vypestovanie pokúsiť deti. Je všestranne využiteľná. Hodí sa k plotom, ale aj do kvetinových a zeleninových záhonov, k dreveným stenám a pergolám, nižšie kultivary do kvetinových debničiek či už samostatne alebo ako súčasť zmiešanej výsadby. Pekné sú aj slnečnice vysiate do riadkov a tvoriace súvislý netradičný živý plot. Kvety slnečníc možno rezať a použiť na prípravy rôznych letných dekorácií. Rezať ich však treba skoro ráno a zo stoniek by sa mali odstrániť všetky listy. Kvety slnečníc sa tiež dajú sušiť.

 

Kde najviac kvitne

 

Slnečnica si žiadna na humus bohatú, priepustnú, mierne alkalickú pôdu. Tá by mala byť stále mierne vlhká. Sucho jej síce neublíži, ale spomalí tvorbu nových kvetov. Vyplatí sa ich preto ozaj výdatne zavlažovať. Nevhodná pre slnečnice je pôda zamokrená, štrkovitá alebo kyslá. Slnečnice bohato kvitnú ak sú pravidelne, raz týždenne prihnojované. Spotreba živín je pri týchto rastlinách veľmi veľká. Použiť môžete hnojivo na kvitnúce letničky. Priebežne treba odstraňovať aj odkvitnuté kvety, suché a poškodené listy. Vyšším druhom treba poskytnúť pevnú oporu, stonky by sa pod ťarchou ťažkých kvetov mohli zlomiť.

 

slnecnice final

 

Ak sa vám niektoré zo slnečníc zapáčia, môžete im nechať dozrieť semená, tieto potom obrať, usušiť uskladniť a o rok vysiať. Na výsev slnečníc je vhodný koniec apríla, semená treba vysiať do voľnej pôdy. Počas celej doby klíčenia musí byť zemina mierne vlhká. Je to predpoklad toho, aby väčšina semien vyklíčila.

 

Daniel Košťál
foto: autor

Pin It