Rodina s tromi deťmi si pred niekoľkými rokmi nechala záhradníckou firmou založiť záhradu. V novej záhrade však stále nenachádzali súkromie ani pocit harmónie.

 

cervenakolna uvod

Veľakrát vídame okolo seba záhrady, o ktorých by väčšina ľudí povedala, že sú pekné, udržiavané a moderné. Nikto však už nahlas nevysloví názor, že hoci bola daná záhrada založená nedávno a v mnohých prípadoch aj odbornou firmou, svojim majiteľom neprináša radosť ani pokoj. Chýba totiž to podstatné, súkromie na skutočný relax. Tak to bolo aj v tomto prípade. Rodina preto oslovila iný ateliér.


„Majitelia si priali zachovať dostatočne veľkú plochu na loptové hry a zároveň odpútať nežiaduce pohľady z okolitej zástavby. Do priestoru s rozlohou približne 2500 m2 sme tak navrhli niekoľko stromov, ktorých koruny zabezpečia väčší pocit súkromia na terase. Ohnisko a zeleninové záhony boli umiestnené čo najďalej od terasy a domu, lákajú však majiteľa na nevšednú prechádzku záhradou. Pôvodná kôlňa bola natretá načerveno a v rovnakom farebnom odtieni boli vybrané aj ďalšie doplnky v záhrade. Výrazná stavba sa tak stala prirodzenou súčasťou záhrady a celý priestor teraz pôsobí kompaktne,“ otvára tému premeny tejto záhrady záhradný architekt Ferdinand Leffler.

 

Pred premenou


Aký bol stav záhrady, ktorú približne pred šiestimi rokmi zakladala realizačná firma? Na dlhom a pomerne úzkom pozemku, ktorý bol situovaný v tichej lokalite, chýbal najmä pocit súkromia - na terasu videli všetci okoloidúci cez perforovanú bránku. Ani výhľad na paneláky kúsok za domom nebol veľmi lákavý. A taktiež nefungovala ani predzáhradka, kde by si pani domu rada nerušene posedela pri šálke kávy.

 

cervenakolna1

 

Navrhované riešenia:


Odclonenie, konkrétne výplň bránky a pridanie hustých porastov, ktoré by pritiahli zeleň k obytným plochám.


Doplnenie súčasnej konštrukcie pergoly o rastliny - natiahnutie laniek a vytvorenie porastu popínavých rastlín.


Premaľovanie príliš výraznej kôlne a zopakovanie na artových prvkoch v predzáhradke.


Vytvorenie zákutí na schovávačky, splnenie sna synovi – zakomponovanie teepee.


Zaujímavosť: Záhradou prechádza plynovod, preto bolo potrebné neporušiť ochranné pásmo.

 

 

Do predzáhrady boli vysadené muchovníky, pribudla lavica a v škárach medzi nášľapmi sa objavilo mnoho nižších, voňavých a kvitnúcich trvaliek. Okolo chodníka architekti pridali nižšie aj vyššie trvalky a pred bambusmi vysadili ďalšie pôdopokryvné trvalky. K oknám pracovne boli pre potechu oka navrhnuté krásne solitérne kamene.

 

„Terasa je pomerne veľká, len ju bolo treba zútulniť a zabývať. Pribudli popínavé rastliny, posedenie gaučového typu, výsadby v nádobách a závesný kokon. Červená farba tu nie je zastúpená náhodou, kôlňu v záhrade sme pretreli a prepojili tak kúty v záhrade jednou výraznou farbou,“ uvádza Ferdinand. K solitérnym kameňom ešte architekti pridali napájadlo pre vtáky, ktoré opäť láka nielen vtáčiky, ale často aj deti. Súkromie okolo terasy zabezpečujú viackmenné dreviny s podsadbou okrasných tráv.

 

Zeleninová časť záhrady bola situovaná do blízkosti ohniska. Ide o praktické a zároveň estetické riešenie. Mlatovú plochu dopĺňajú masívne vyvýšené záhony. Nechýba ani dvojkomorový kompostér, ktorý je dobre zamaskovaný a ukrytý v zeleni. Majiteľom je po ruke, ale neruší a nepriťahuje na seba zbytočne pozornosť.

 

cervenakolna2 

Na červeno natretá kôlňa bola vybavená novými posuvnými dverami. Stromy boli vysadené tak, aby bránili nežiaducim pohľadom z neďalekej panelovej výstavby. „Miesta na výsadbu stromov si vždy vopred vytipujeme, ale ako je známe, papier znesie všetko, takže až v momente realizácie si potvrdíme, či bol náš návrh skutočne správny. Stromy si v záhrade vždy najskôr rozmiestnime a pokiaľ niektorá pozícia nevyhovuje, zmeníme ju. Urobte to vo svojej záhrade rovnako,“ radí Ferdinand.

 

Pokiaľ ide o ďalšie zmeny, plocha pri pôvodnom javore bola vysypaná riečnym štrkom, pribudli trendové viackmenné dreviny a odpočinkový mobiliár. So zvyškom záhrady je táto časť prepojená drevenými nášľapmi. Vďaka zakomponovanej záhradnej sprche toto miesto poskytuje skvelé možnosti zábavy aj pre deti.

 

Farby a vône


Do záhrady pribudlo šesť muchovníkov, rôzne druhy javorov (javor horský a javor japonský), dva hamamely, biele svíby, hortenzie metlinaté, vavrínovce, vŕby a orgovány. Vysadilo sa sem viac než sto pakostov, desiatky alchemiliek, materinej dúšky, valdštajnky, šalvie a japonskej veternice. Výrazné zastúpenie majú v novom koncepte aj okrasné trávy, predovšetkým trstiny, perovce, ostrevky, ozdobnice a biky. V stovkách kusov sú tu tiež zastúpené drobné cibuľoviny, konkrétne šafrany, snežienky a narcisy, ktoré predstavujú svoje nádherné kvety skoro na jar.

 

TIP: Cítite, že vašej záhrade niečo chýba? Či už chcete svoju záhradu ľahko poupraviť, alebo ju rekonštruovať raz a poriadne, online kurz Žite vo svojej záhrade vám prináša dvadsať hodín rád, skúseností a inšpirácií, ktoré architekti ateliéru Flera nazbierali pri navrhovaní záhrad ako je táto. Začať študovať môžete kedykoľvek a postupovať vlastným tempom, prístup do kurzu je na tri roky. Motiváciou vám bude, že študenti, ktorí sa prihlásili v marci, mali v júni vysadené nové záhony. Viac na www.zijtevesvezahrade.cz

 

 

Autori záhrady: Ferdinand Leffler a Anna Chomjaková v spolupráci s ateliérem Flera
Lokalita: Slané
Foto: Ateliér Flera

 

ferdinand leffler

Záhradný architekt Ferdinand Leffler
Ferdinand je neprehliadnuteľnou osobnosťou domácej českej i zahraničnej záhradnej architektúry. Je zakladateľom ateliéru Flera, v ktorom sa venuje projektom súkromného aj verejného priestoru. Niekoľkokrát so svojim tímom získal titul Záhrada roka a ďalšie ocenenia. e spoluautorom a moderátorom televízneho programu Ferdinandovy zahrady, vydal knižky Žijte ve své zahradě a Zelené pokoje. V rámci Flera Academy sa snaží o osvetu záhradnej architektúry a diskusiu medzi odbornou a laickou verejnosťou. Skúsenosti z workshopov a prednášok pretavil do online videokurzu Žite vo svojej záhrade.

  

 

 

Pin It