Keď si tieto nízke vždyzelené kríky vysadíte v záhrade na správne miesta a v dostatočnom množstve, vytvoria vám súvislý a každoročne bohato kvitnúci pokryv pôdy.

 

vresovce2022 2


K najkrajším druhom, ktoré kvitnú na konci zimy a skoro na jar, patrí vresovec mäsový (Erica carnea) a vresovec darleydalský (Erica darleyensis). Oba druhy ponúkajú aj niekoľko kultivarov. Ide o kompaktne rastúce, 30 -40 cm vysoké kríky s tmavozelenými alebo žltozelenými ihličkovitými listami. Kvety vresovcov sú drobné, zvončekovité, biele, ružové alebo fialové.


Vresovce kvitnú začiatkom roka – neraz ich kvety nedočkavo vykúkajú zo snehu a ich pôvab nezničí ani mráz. Kvitnú veľmi bohato a vďaka tomu sú v záhrade neprehliadnuteľné. Typickou vlastnosťou rozkvitnutých vresovcov je, že pri dotyku zašuštia.


Pestovanie


Vresovce si môžete kúpiť už počas zimy alebo začiatkom jari. Do voľnej pôdy bude najlepšie vysadiť ich až keď pominú silnejšie mrazy. Keďže tieto rastliny majú schopnosť vytvárať súvislý a nízky porast, vyplatí sa vytvoriť skupinu, teda vysadiť na jednom miesto viac kusov. Zhruba za 2-3 roky sa potom ukážu v plnej nádhere. Dôležité je aj vresovce vysádzať s neporušeným koreňovým balom, do skupín a ideálne do vzdialenosti asi 30 cm od seba. V rámci jednej skupiny by mal byť zastúpený vždy len jeden druh či kultivar.

 

vresovce2022 5


Vysadené rastliny počas prvej sezóny treba pravidelne zalievať, aby sa rýchlo zakorenili. Neskôr im bude stačiť vlaha zo zrážok. Zanedbávanie zálievky po vysadení spôsobuje rýchle presychanie koreňového balu a veľakrát aj uschnutie rastliny. Pokiaľ ide o termín výsadby, vhodný je čo najskorší jarný termín pretože potom nastupujú teplejšie a suchšie dni, kedy bývajú rastliny viac ohrozené suchom. Okolie vysadených vresovcov treba po výsadbe namulčovať jemne drvenou kôrou. Pomôže udržať v pôde optimálnu vlahu a zabráni rozrastaniu buriny.


Najlepšie sa vresovcom darí na priamom slnku, na takomto mieste kvitnú najbohatšie. V polotieni a tieni bývajú redšie a menej kvitnú. Vyhovuje im bežná záhradná pôda, ktorú je vhodné obohatiť o piesok, najmä ak je ťažšia. Pôda môže byť aj kyslejšia, neutrálna alebo tiež slabo zásaditá. Prednosťou vresovcov totiž je, že tolerujú aj pôdy s vyšším obsahom vápnika.

 

vresovce2022 3


Pestovanie vresovcov je spravidla jednoduché, po dobrom zakorenení ide o dlhoveké rastliny. V dobrej forme ich však musíte udržiavať pravidelným rezom, každoročne po odkvitnutí. Odkvitnuté rastliny vtedy stačí skrátiť zhruba o polovicu. Vďaka pravidelnejšiemu rezu vresovce každoročne bohato rozkvitnú, udržia si príťažlivejší kompaktný tvar a budú hustejšie olistené. Nerezané rastliny začínajú zospodu drevnatieť, napokon je potrebné ich úplne vymeniť. Oceniteľné na týchto drevinách je tiež to, že netrpia chorobami ani škodcami, netreba ich ani prihnojovať. Dávka hnojiva pre kyslomilné rastliny však prospieva mladším jedincom. Ďalšou dobrou vlastnosťou týchto rastlín je odolnosť voči mrazom


Uplatnenie


Porast vresovcov si môžete založiť pred skupinami ihličnanov (pekné sú v prítomnosti borovíc) a iných drevín, napríklad pred vždyzelenými krami, či tými, ktoré majú farebnú kôru (svíb, breza) alebo kvitnú v zime. Rozrastené vresovce sú pôsobivé aj pod skalkami a v predzáhradke, vo vresoviskách spolu s vresmi. Kríky vresovcov môžu lemovať chodník či záhon alebo si nimi môžete spestriť výsadbu nižších okrasných tráv (ostrice, kavyľ, kostravy). Vresovce sa dajú dočasne pestovať aj v kvetináčoch ale nie v príliš malých. Vo vegetačných nádobách sa uplatnia samostatne alebo v rámci kombinovaných výsadieb. Pri pestovaní v nádobách musíte počítať s ich častejším zalievaním pretože koreňové baly zvyknú rýchlo vysychať.

 

vresovce2022 uvod


Vresovce nájdu uplatnenie v moderných, prírodných, chalupárskych aj vidieckych záhradách. Rozhodne sa neobávajte vysadiť si do skupiny viac kusov, výsledný efekt bude potom mnoho zaujímavejší.


Napisal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It