V minulosti patril k najobľúbenejším kvitnúcim drevinám. Postupne sa však zo záhrad vytratil. V posledných rokoch sa opäť vracia a ponúka aj nové možnosti využitia.

 

orgovan02

 

V minulosti patril k najobľúbenejším kvitnúcim drevinám. Postupne sa však zo záhrad vytratil. V posledných rokoch sa opäť vracia a ponúka aj nové možnosti využitia.

 

Orgován nádherne kvitne a jeho kvety príjemne voňajú. To sú hlavné dôvody, prečo sa vysádza do záhrad. Rozkvitnuté kry orgovánu sú dominantnou a vďačnou súčasťou pestrofarebnej jarnej záhrady a zaujímavou kulisou pre iné kvitnúce rastliny.


Orgován sa uplatní v záhradách, na dvoroch a v predzáhradkách. Niektoré druhy a kultivary sú dokonca vhodné aj na krátkodobejšie pestovanie vo vegetačných nádobách. Vynikne vo vidieckych aj moderných mestských záhradách a tiež v prírodných kompozíciách.


Záhrady a dvory


Hoci najväčšou hodnotou orgovánu sú voňavé súkvetia, veľký prínos majú aj listy. Drevina je husto olistená, listy nebývajú napádané chorobami ani škodcami, orgován navyše patrí k rastlinám, ktoré výborne znášajú tvarovanie. Túto drevinu tak môžete využiť na vytvorenie nižších, stredne vysokých aj vyšších živých plotov, zelených stien, rozdelenie priestoru alebo vymedzenie relaxačných zákutí. Husto olistené orgovánové kríky poskytujú počas leta blahodarný tieň a pomáhajú vytvoriť v záhrade optimálnu mikroklímu.

 

orgovan

 

Orgován môžete pestovať v tvare kra, v podobe menších stromčekov s korunkou alebo ako trendovú viackmennú drevinu pod ktorou si môžete ešte vytvoriť zaujímavú výsadbu. Popularitu tejto dreviny ohrozilo v minulosti najmä jej odnožovanie. Vďaka tomu sa často a rýchlo nežiaduco šírila takmer po celej záhrade. Novšie kultivary však túto vlastnosť nemajú, rastú kompaktnejšie a zostávajú viac menej vo vymedzenom priestore. Z pestrého a dostupného sortimentu orgovánov si navyše môžete vybrať aj druhy, ktoré sa hodia skôr do menších záhrad. Tieto orgovány vám nezaberú veľa miesta a nebudú ani príliš vysoké. Takisto bohato kvitnú a ich kvety pekne voňajú.

 

Súkvetia orgovánu sú buď jednoduché alebo plné, najčastejšie ružové, fialové, biele, ale aj bordové, žlté a viacfarebné. Vyznačujú sa príjemnou sladkou vôňou. Lákajú užitočný hmyz, motýle a nabádajú na odtrhnutie do vázy. V poslednej dobe sa tiež objavili recepty na využitie jednotlivých kvetov. Výborne chutia so šľahačkou, sladkými vanilkovými alebo čokoládovými krémami a poslúžia na ozdobenie dezertov. Orgovánové kvety však nesmú prejsť tepelnou úpravou. Vhodné je ich ale jemne oprášiť cukrom, vtedy sa stráca ich typická zvieravá chuť.

 

orgova n


Pestovanie


Orgován si môžete do záhrady s neporušeným koreňovým balom vysadiť počas celej sezóny. Z hľadiska lepšieho zakorenenia je vhodnejšia výsadba na konci leta alebo začiatkom jesene. Pestovanie orgovánu je inak veľmi jednoduché a táto drevina je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. K najdôležitejším úkonom patrí výdatnejšie zalievanie po vysadení, neskôr odstraňovanie odkvitnutých kvetov, najlepšie hneď po odkvitnutí a rez podľa potreby. Priebežne treba orgovánové kry zmladzovať alebo presvetľovať. Drevinu sa vyplatí každoročne aj prihnojiť organickým alebo minerálnym hnojivom, podporí to jej bohatšie kvitnutie. Často sa na to zabúda, pritom to podporuje kvalitu kvetov.

 

Orgován žiada slnečné miesto, priepustnú, neutrálnu až mierne zásaditú pôdu. Nevhodná na pestovanie je kyslá, trvalo vlhká alebo príliš suchá a kamenistá pôda. Prednosťou tejto rastliny je, že dobre znáša aj znečistené ovzdušie. Nevyhnutné je tejto drevine venovať aj dostatok miesta – zvykne sa rozrásť. Platí to najmä pre vyššie druhy.


Aký druh vybrať?


V záhradníctvach na Slovensku dostať niekoľko druhov orgovánov. Navzájom sa líšia výškou rastu a veľkosťou súkvetí. Najčastejšie pestovaný je orgován obyčajný (Syringa vulgaris), ktorý dorastá do výšky 4- 5m. Hodí sa do stredne veľkých a väčších záhrad. Vynikne ako solitér v trávnikoch, v pozadí kvetinových záhonov, v skupinách s inými krami alebo vo väčších predzáhradkách. Môže mať podobu menšieho stromčeka alebo viackmennej dreviny. Má viacero veľmi pekne kvitnúcich kultivarov, ktoré môžu byť hodnotou výsadby.

 

orgovan2021


Jemnejší, hustejší a vyšší je orgován čínsky (Syringa chinensis). Dorastá do výšky 3,5-4m. Vysádza sa do pozadia väčších záhonov, do skupín krokov alebo ako solitér. Vynikne v prírodných a stredne veľkých záhradách a najlepšie je ho pestovať v tvar kra.


Vzrastovo menší orgován malolistý (Syringa microphylla) je ideálny do popredia alebo stredu kvetinového záhona. Zo všetkých orgovánov sa najviac hodí do menších záhrad. Príliš sa nerozrastá a je len asi 1,5 vysoký. Má drobnejšie ale intenzívne voňajúce fialové kvety. Objavujú sa neskôr, približne v júni. Využiť ho môžete aj na vytvorenie nižšieho živého plota. Hodí sa tiež na dočasné pestovanie vo väčších kvetináčoch.

 

malyorgovan 2021


Orgován Jósikov (Syringa josikaea) je vyšší a nevšedný druh orgovánu, ktorý kvitne neskoro na jar voňavými fialovými kvetmi. Súkvetia pôsobia exoticky a kompaktne. Ide o atraktívny a málo pestovaný druh, ktorý sa uplatní v mestských záhradách. Výborne rastie v mierne zásaditej, výživnej a mierne vlhkej pôde. Uplatní sa pri plotoch, v pozadí záhonov a pri altánoch.

 

orgovan


Netradičný, najmä svojimi delenými listami a menšími súkvetiami je tiež pestovateľsky nenáročný orgován perzský (Syringa persica). Je vhodný na tvarovanie, jeho formy s guľovitou korunkou sú mimoriadne atraktívne a jednoducho sa pestujú.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Shutterstock.com

 

 

 

Pin It