Chcete mať v lete rozkvitnutú záhradu? Zvoľte si bohato kvitnúce letné cibuľoviny alebo hľuznaté rastliny. Keď ich vysadíte na jar, prekvapia vás záplavou kvetov.

 

uvod cibuloviny 2021


Letné cibuľoviny neznesú nízke teploty. Preto ich musíte vysadiť na jar, v období, keď pominie nebezpečenstvo mrazov. Slnečný svit, teplo a zrážky ich povzbudia k rýchlemu rastu a k vytvoreniu kvetov. Akonáhle sa objavia prvé kvetné puky, už tieto rastliny nič nezastaví a vy sa môžete v najbližších týždňoch tešiť na neustále pribúdajúce kvety. Je krásne mať v záhrade všetky najkrajšie farby leta. Záhrada sa aj vďaka týmto rastlinám stane farebnejšia, veselšia a príjemnejšia.


Päť letných cibuľovín a hľuznatých rastlín, ktoré prinášajú množstvo farebných kvetov a kvitnú až do jesene. Letné kvitnúce cibuľoviny a hľuznaté rastliny vysádzajte do skupín, nie jednotlivo. Vďaka tomu vyniknú.


1. Georgíny

 

1 dahlia
K dispozícii sú desiatky tisíc kultivarov georgín – výber je mimoriadne široký. Vyberať môžete zo všetkých možných farieb a aj výnimočných farebných kombinácií. Kvety môžu byť malé ako pingpongová loptička, alebo veľké ako futbalová lopta, rôzne tvarované a s rafinovanými detailmi. Georgíny kvitnú od augusta až do prvých mrazíkov. Sú pestovateľsky nenáročné a vhodné aj pre začiatočníkov. Sú nádherné vo vidieckych záhradách.


2. Kany

 

2 canna indica
V divokej prírode nájdete rásť kany v Strednej a Južnej Amerike. Ich kvety môžu byť veľké alebo malé a štíhle. Môžu byť v žltej, ružovej, oranžovej a červenej farbe alebo v ich variáciách. Vysokú okrasnú hodnotu majú aj listy kán. Mnohé majú nádherné zafarbenie. Môžu byť zelené, červené alebo aj zeleno žlté. Kana vnáša do záhrad pravú exotickú náladu, hodí sa najmä do moderných výsadieb.


3. Kaly

 

3 zandedeschia


Názov tejto rastliny v gréčtine znamená „krásna“. A to z dobrého dôvodu. Exoticky pôsobiace kvety v tvare lievikov existujú v najrôznejších farbách, od žltej a bielej cez červenú, fialovú, ružovú a oranžovú až po čiernu a dvojfarebné kombinácie. Listy kaly môžu byť sú rovnomerne zelené alebo škvrnité, majú tvar oštepu.


4. Begónie

 

begonia 2021

 

Táto farebná a dlho kvitnúca kráska skrýva zaujímavý význam - rovnováhu. Begónie majú kvety v najrôznejších tvaroch, farbách a veľkostiach. Rodina begóní ponúka vzpriamené a popínavé druhy a kultivary. Vedeli ste, že sa s nimi nemusíte obávať sennej nádchy? Zrnká ich peľu sú totiž príliš ťažké na to, aby sa vznášali vo vzduchu. Begónie najlepšie prosperujú v kvetináčoch, v mestskom aj vidieckom prostredí.

 

5. Montbrécie

 

5 crocosmia

 

Od žltooranžovej po ohnivo červenú, s montbréciou budete mať rozhodne hrejivé leto a aj jeseň. Suchá pôda, málo vlahy a sálajúce lúče? Pre túto rastlinu to nie je problém. Prvé kvety sa začnú objavovať už v júni a potom, čo odkvitnú, začnú namiesto kvetov vyrastať zaujímavé plody. Rastlinu môžete pestovať na balkónoch a terasách, v predzáhradkách, v skupinách s trávami alebo v zmiešaných kvetinových záhonoch.


Zdroj a foto: Kvetinovecibulky.info

Pin It