Vybehnúť z domu priamo do krásnej záhrady nemusí byť nesplniteľným snom. Preneste svoje sny o záhrade do reality. Začnite už teraz, poradíme vám ako na to.

 

planovanie 2021

Záhradu si zrejme budete vytvárať na niekoľko nasledujúcich rokov a preto by ste k tejto činnosti mali pristupovať dôsledne. Najlepšie urobíte, keď si na úpravu exteriéru a vybudovanie záhrady zavoláte odborníkov, záhradných architektov alebo aj skúsených záhradníkov. Investovať sa v tomto prípade určite vypláca. Okrem toho vaša predstava môže nabrať aj veľmi rýchlo reálnu podobu. Ak netúžite po okamžitom výsledku, môžete sa o vytvorenie záhrady pokúsiť svojpomocne. Aj pri tejto voľbe ale odporúčam priebežne sa radiť s odborníkmi.


Ako začať ak sa chcete spoľahnúť na svoje sily? Najskôr si všetko dobre premyslite, zvážte a naplánujte. Čím skôr sa pustite aj do prípravy kvalitného nákupného zoznamu, priebežne ho môžete dopĺňať. Na plánovanie sú najviac vhodné zimné mesiace. K svojmu zámeru, jednotlivým nápadom a nákupným tipom sa priebežne vracajte, dolaďujte a upravujte. Je to najlepšia cesta k úspešnej realizácii a k nádhernej záhrade.


Čo všetko chcete mať v záhrade?


Odpoveď na túto otázku je veľmi dôležitá. Postupne vás zrejme napadne viacero odpovedí a je dobré, ak sa do zodpovedania zapoja všetci členovia rodiny (budúci užívatelia záhrady). Každý by mal predniesť svoje predstavy, túžby, prípadne môže zhodnotiť nápady iných členov rodiny. Nie všetko je, samozrejme, uskutočniteľné a napokon aj tu platí, že menej je viac. Je lepšie, ak sa nad každým nápadom dôkladne zamyslíte, postupne si vyberiete a potvrdíte tie najdôležitejšie a aj vzhľadom na aktuálne finančné možnosti reálne.


Už na začiatku si určite štýl:


• Nezabudnite prihliadať na charakter lokality, kde stojí dom. Zohľadnite bezprostredné okolie záhrady a štýl v akom sa nesie váš dom. Záhrada by s domom mala tvoriť príjemne pôsobiaci a jednotný celok.
• V rámci záhrady, najmä ak je menšia, nekombinujte viacero rôznych štýlov. Výsledkom by bola chaotická, rušivo pôsobiaca kompozícia. Vyberte si vždy len jednu voľbu.
• Na začiatku si určite aj to, či bude vaša záhrada v znamení prísnejších geometrických tvarov alebo voľných línií. Ak máte moderný dom a túžite po modernejšej záhrade, rozhodnite sa pre prvú voľbu. Ak naopak zakladáte tradičnú záhradu na vidieku alebo pod lesom, vhodnejšia bude druhá možnosť.
• Záhrada by mala slúžiť všetkým členom rodiny. Každý by si v nej mal nájsť svoj obľúbený kútik. Zároveň by mala aj reprezentovať a poskytnúť príjemné útočisko pre vašich hostí.

 

Prvý plán


Vezmite si papier a ceruzku a nakreslite si súčasnú podobu svojho pozemku s obrysmi domu a ďalších stavieb na pozemku, načrtnite si oplotenie, prípadne aj inžinierske siete. Nie je podstatné ako bude vaša kresba vyzerať, dôležité je, aby ste zaznamenali všetko to, čo na danom mieste máte. Do nákresu si potom, ideálne inou farbou, zakreslite to, čo by ste v novej záhrade chceli mať. Môže ísť o terasu, pergolu, bazén alebo jazierko, záhradný domček, odpočívadlo, exteriérový kuchynský kútik, trávniky, chodníky, terasy a iné spevnené plochy, kvetinové záhony, živé ploty, úžitkové hriadky. Skrátka to, pre čo sa definitívne rozhodnete. Nemusíte všetko zrealizovať v tomto roku, nič sa nestane ak si svoje plány rozdelíte aj na ďalšie obdobia. Pri plánovaní nezabúdajte na veľkosť svojej záhrady. Mať všetko sa určite nedá. Naplánujte si teraz aj osvetlenie harmonizujúce so zvoleným štýlom a zaznačte ho do plánu (prínosné bude poradiť sa so špecialistom v tejto oblasti). V záhrade určite kvalitné osvetlenie oceníte.


Pri svojpomocnom navrhovaní záhrady zohľadnite aj svoje finančné a časové možnosti. Nevyberajte príliš drahé materiály ani neprepĺňajte záhradu rôznymi nákladnými stavbami alebo prvkami. Zamerajte sa najmä na zeleň, tá by mala v záhrade dominovať. Aj v tomto ale buďte opatrní. O všetko rastúce sa v záhrade musíte starať. Niečo vyžaduje viac pozornosti, iné menej, bezúdržbová zeleň či záhrada neexistuje.


Ak máte na pozemku budúcej záhrady staré stromy, zvážte či niektoré neponecháte. Zbavte sa len poškodených, chorých alebo ohrozujúcich drevín (ideálny čas na odstránenie je v zime). Zdravé a statné stromy zachovajte, resp. aspoň niektoré z nich, v návrhu už s nimi počítajte. Vytvoria prirodzenú kostru záhrady a vy nebudete musieť čakať celé roky na to, kým tie novo vysadené stromy vyrastú poskytnú prvý tieň.


Vyšperkovaná do detailu


Keď už budete mať v pláne definitívne rozmiestnené všetky stavby, stavebné prvky a osvetlenie, môžete začať s výberom a rozmiestňovaním rastlín. Dôležité je, samozrejme, poznať aké svetelné pomery prevládajú na mieste vašej budúcej záhrady a tiež to, aký typ pôdy bude k dispozícii. Podľa tohto vyberajte do novej záhrady rastliny. Nikdy nevyberajte podľa toho, čo sa vám páči alebo čo je najlacnejšie.


Ponuka rastlín v záhradníctvach je veľmi pestrá, pre každé podmienky nájdete vhodné rastliny. Pri vytváraní záhrady nezabudnite v prvom rade na živé ploty – efektne olemujú záhradu alebo rozdelia záhradný priestor na viaceré samostatné časti. V žiadnej záhrade, dokonca ani tej menšej, by nemal chýbať ani pekne kvitnúci okrasný strom, prípadne ovocné dreviny. Odporúčam aj kry, druhy kvitnúce na jar alebo v lete.


V záhrade, ktorá bude intenzívne využívaná celou rodinou by nemal okrem terasy či odpočívadla chýbať ani trávnik, hoci starostlivosť oň je časovo aj finančne náročnou činnosťou. Nezabudnite ani na aspoň menší kvetinový záhon kde si vysadíte ruže, jarné cibuľoviny, kvitnúce trvalky alebo tie s ozdobnými listami, tak aby v každej časti roka niečo v záhone pútalo. Vyhraďte mu slnečné alebo aspoň polotienisté miesto. Ak túžite po vlastnej zelenine na slnečnom mieste si naplánujte záhony, kde si môžete vysadiť aj bylinky. Hodnotnou súčasťou záhradného priestoru sú aj vždyzelené listnáče a ihličnany, ktoré vyniknú hlavne počas zimy. Vytvorte si z nich skupiny, kde vyššie druhy dáte do pozadia a nižšie do popredia. Každej drevine vyhraďte dostatok miesta. Toto všetko si môžete naplánovať a dobre premyslieť práve počas zimy.


Pri rastlinách voľte menej druhov a väčší počet kusov z každého. Docielite tým harmonický ráz novej záhrady. To čo raz niekde vysadíte, zopakujte aj na inom mieste v záhrade. Vytvorte si popri navrhovaní zoznam rastlín, ktorým budú vyhovovať podmienky vašej záhrady a ktoré sa vám samozrejme páčia (vždy by sa do podmienok vašej záhrady mali hodiť). S týmto zoznamom sa na jar môžete vybrať na nákupy do záhradníctiev a nakupovať. Ak aj niečo nezoženiete, radšej si na to počkajte, zoznam majte stále k dispozícii.


Lokálne zdroje


Ideálne je vyberať nenáročné a nie veľmi drahé rastliny, skôr lokálne ako exotické. Podobne zmýšľajte aj pri výbere materiálov. Nekombinujte príliš veľa typov, napríklad dlažobných materiálov, výsledok by nepôsobil dobre. Ani nevoľte výstredné materiály, ktoré by odpútavali pozornosť od nádhernej zelene. Usilujte sa napríklad chodníky a spevnené plochy výberom materiálu a prevedením prispôsobiť domu alebo hraniciam pozemku (plotom, múrom).

TIP: Ak uvažujete nad záhradou, ktorá bude vyžadovať menej starostlivosti, zohľadnite to aj pri výbere dlažby. Vhodná je keramická alebo gresová dlažba. Je nenáročná na údržbu, pričom v ponuke nájdete aj varianty s imitáciou dreva, kameňa či betónu. Ideálne zapadne k rôznym architektonickým štýlom a dlažba na terasu, chodníky aj ostatné spevnené plochy pri lavičkách, altánku či v kútiku na grilovanie bude pôsobiť prirodzeným a kompaktným dojmom.

Ak vytvárate modernú záhradu, neobávajte sa extravagantnejších riešení, nových a trendových materiálov, dokonca ani výraznejšej farebnosti. Rastlinných druhov si ale do takejto záhrady vyberte menej.


K záhrade patria aj vkusné dekorácie, napríklad plastiky. Stačí jedna dve, ktoré zapadajú do daného štýlu a určitým spôsobom sú originálne a nie bežné. Vyhnite sa výberu nevkusných záhradných plastík a dekoračných predmetov. Skvelým riešením môže byť zakomponovanie peknej plastiky od lokálneho umelca.


Keď budete mať všetko naplánované, môžete sa koncom zimy pustiť (ideálne spolu so šikovnými remeselníkmi) do budovania stavieb, pergol, prvkov drobnej záhradnej architektúry, osvetlenia, spevnených plôch a až potom prípade na rad výsadba zelene a zakladanie trávnikov. Ideálne je to samozrejme stihnúť počas jarných mesiacov, aby sa rastliny stihli do prvých horúčav zakoreniť.


Nezabudnite, že záhradu podľa predstáv si nevytvoríte počas jednej sezóny. Potrvá to určite dlhšie, zrejme budete aj čo to opravovať a dolaďovať. Trpezlivosť však prináša zaslúženú odmenu.

 

Napísal: Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Pin It