Do tejto pôvabnej záhrady na Záhorí sme zavítali v období, kedy kvitne levanduľa. Aj vďaka množstvu voňavých levanduľových kríkov bola jej atmosféra jedinečná.

 

levandulanavsteva

 

Viac ako 150 kusov a tri odrody levandúľ vysadili pred zhruba piatimi rokmi sympatickí majitelia tejto záhrady na veľmi netradičné miesto - na strechu starobylej klenutej vínnej pivnice. Hoci pôdy nebolo na tomto mieste veľa, levanduliam to neprekážalo a rýchlo sa rozrástli. Už niekoľko rokov prosperujú aj vďaka tomu, že tu majú k dispozícii suchšiu, štrkovitú a na živiny chudobnejšiu pôdu. Navyše ide o veľmi slnečné a teplejšie miesto, ktoré je chránené starým tehlovým múrom. Presne takéto podmienky tejto rastline vyhovujú najlepšie. Atraktivitu rozkvitnutého levanduľového záhona, na ktorý sa otvára pohľad už pri vstupe do tejto záhrady, zvyšuje budova kostola a majestátnej kostolnej veže v tesnom susedstve záhrady.


Levanduľová záhrada Malesca


Aj pod týmto názvom je niektorým ľuďom známa táto levanduľová oáza uprostred mesta. „Levanduľu máme vysadenú v radoch, tak ako sme to videli aj u pestovateľov vo francúzskom regióne Luberon (Provence). Na juhu Francúzska sme získali aj množstvo hodnotných rád ako túto bylinku pestovať. Každoročne tak aj nám bohato kvitne a to už pred začiatkom leta. Postupne rozkvitá aj odkvitá. Súkvetia zbierame a sušíme. Ešte predtým umožníme záujemcom o originálne fotografie urobiť si zaujímavé zábery. Termín zberu väčšinou každoročne odďaľujeme, pretože súkvetia sú v čase kvitnutia plné včiel a nechceme týmto užitočným tvorom kvety odoprieť. V čase kvitnutia sa navyše nad celou záhradou vznáša príjemná a podmanivá levanduľová vôňa,“ hovorí naša hostiteľka a milovníčka levandule Zuzana.

 

levandulova zahrada

 

Bohaté kvitnutie je podľa jej slov podmienené pravidelným rezom, najmä skoro na jar a po odkvitnutí. Vďaka rezu sa levanduľové kríky bohato rozkonárujú a každoročne prinášajú viac kvetov. Zároveň sa tým zabezpečí ich dobrý zdravotný stav, vyššia hustota olistenia a odolnosť voči nepriaznivým podmienkam. Mimo kvitnutia je rastlina zaujímavá striebristým olistením.

 

„Starostlivosť o vysadené levandule je jednoduchá. Nevyžadujú žiadnu doplnkovú závlahu, ani prihnojovanie, nie sú napádané chorobami, či škodcami. Proti burine bojujeme rozkladaním nástielky zo slamy, ktorá nám pomôže obmedziť zaburinenie levanduľových záhonov. Zároveň záhon so slamou celkom dobre vyzerá,“ hovorí Zuzana. Nové jedince, ktoré dosádza, získava z odrezkov, ktoré odoberá v lete z materských rastlín a následne nechá zakoreniť.

 


V netradičnom levanduľovom záhone si svoje miesto našli aj nízke ružovo kvitnúce ruže, každoročne rozkvitajú v rovnakom období ako levanduľa. Okrem toho sa tu rozrástli žlto kvitnúce rozchodníky, ktorým rovnako ako levanduli, vyhovuje slnečné miesto so suchšou a štrkovitou pôdou. Kde tu sa objavuje ďatelina a ďalšie drobné lúčne kvety, ktoré zvyšujú pôvab celej výsadby.

 

 

„ Pri múre za nedávno vysadenými levanduľami nachádzame aj vlastnoručne vyrobený úkryt pre užitočný hmyz, ktorý je dôležitou súčasťou tejto záhrady. “

 

 

Pod záhonom sa rozrastajú ďalšie ruže. Spojenie levandule s ružami sa aj v tejto záhrade výborne osvedčilo. Okrem ruží tu rastú egreše, ríbezle, ľalie, gladioly, v kvetináčoch rozkvitajú petúnie a mnohé ďalšie osvedčené rastliny. Oproti levanduľovým záhonom rozvoniava celé leto budleja, ktorá láka veľké množstvo motýľov. Po odkvitnutí levandule tak púta pozornosť domácich aj prichádzajúcich hostí zasa tento teplomilný ker.

 

levandula ma

 

Letné osvieženie


Záhrada sa rozprestiera pri jednom z najstarších domov v meste, pôsobí veľmi sviežo a príjemne. Obdivuhodné je na nej dômyselné spojenie tradičných a moderných prvkov, jedinečná je aj súhra s okolím.


Kedysi sa tu rozprestieral starý vinohrad a záhony so zeleninou, v rohu stále stojí malá budova pôvodnej sódovkárne. Terajšia podoba záhrady je ale úplne iná, dýchajúca pohodou a harmóniou, zároveň starobylosťou, čo je však dôležité zohľadňuje požiadavky a potreby svojich majiteľov.


Zážitkom je už prechádzka po perfektne udržiavanom a mäkkom kobercovom trávniku. Z neho sme si celý levanduľový záhon pohodlne prezreli, avšak neodolali sme a vystúpili aj priamo medzi záplavu fialových súkvetí. Keďže ide o vyvýšené miesto, strechu pivnice, otvoril sa nám odtiaľto pohľad na ďalšie zaujímavé časti tejto záhrady.


Na osvieženie počas horúcich letných dní a kontakt s vodou slúži plávacie jazierko. Majitelia záhrady si ho vybudovali len pred rokom. Rýchlo sa v ňom rozrástli viaceré druhy vodných a vlhkomilných rastlín, ktoré pomáhajú čistiť vodu, zároveň sú vizuálne zaujímavé. Kvitnú tu lekná a svoje útočisko tu nachádzajú občas žaby, okolo poletujú vážky. Každé osvieženie v tomto jazierku je podľa slov domácich jedinečným zážitkom, ktorý rozhodne stojí za to. Ide o veľmi príjemné a zážitkové spojenie s prírodou.

 

 levandulova zahrada

 

Lahodné pochúťky


Súčasťou záhrady je aj úžitková časť, ktorá rozhodne nepôsobí nezáživne a spolu s okrasnou časťou tvorí zaujímavý celok. Sú v nej vysadené zemiaky, rajčiny, uhorky, mrkva, rôzne druhy byliniek, paštrnák, kaleráb, jahody, maliny, ríbezle, arónia, rakytník a ďalšie plodiny, ktoré slúžia na prípravu zdravých jedál, ale aj letných piknikov. Osivá zeleniny často získavajú zo svojich rastlín. Vyskúšali to už pri fazuli a paradajkách, tento rok pridajú mrkvu, hrach, baklažán.

 

Majitelia záhrady majú veľmi blízko k princípom permakultúrneho pestovania. Absolvovali dokonca permakultúrny kurz o vode v záhrade (hlavne o zachytávaní a minimalizáci odparu a celkovo jej ,,recyklácii“. Okrem toho aj kurz Citlivého rezu ovocných drevín. Jeden sa týkal mladších drevín, druhý zmladzovania starých. 

 

uzitkovanavsteva


V záhonoch s úžitkovými rastlinami vyrástli slnečnice, ktoré sa tu objavili vo väčšom množstve aj vďaka tomu, že v záhrade je inštalované v zime krmítko s bohatou nádielkou semien. Boj s burinou zvládajú domáci v záhonoch so zeleninou aj tu vďaka tomu, že využívajú nastielanie, či už pokosenou trávou alebo slamou.

 

 

„ Pestovanie prebieha v ekologickom duchu, žiadne chemické prípravky nie sú používané. Namiesto toho uplatňujú, či už v dopĺňaní živín alebo ochrane proti chorobám a škodcom, rôzne osvedčené rastlinné výluhy a zákvasy. “

 

 

Od okrasnej časti je tá úžitková oddelená štýlovým plôtikom z lieskových konárov. Z jednej strany je vytvorená z tohto materiálu aj zaujímavá vstupná brána, ktorú obrastajú maliny a ostružiny. Aj v úžitkovej záhrade je vidno zaujímavé spojenie pôvodných, typicky vidieckych, prvkov s modernými riešeniami.

 

 

Okolie terasy a milé prekvapenia


Najkrajší pohľad na celú záhradu sa otvára zo záhradnej hojdačky, ale aj z priestrannej terasy, ktorá je čiastočne zatienená rozbujnenými popínavými drevinami. V čase našej návštevy na nej rozvoniavali nádherné kvety popínavých ruží, ktoré sa miešali s prenikavou vôňou kvitnúceho citrónovníka a eukalyptu pod terasou. Obe tieto exotické rastliny sú bohato rozrastené a vysadené vo vegetačných nádobách. Terasa poskytuje majiteľom skvelé podmienky na relax, stolovanie, stretávanie sa s priateľmi, ale aj na prácu z domu, či čítanie kníh. Na drevenom stole nikdy nesmie chýbať nádherná kytica kvetov vo váze, v lete drobné ovocie zo záhrady, domáce limonády alebo originálny cider z vlastného portfólia.


O tom, že majitelia tejto záhrady majú veľmi vrúcny vzťah k zeleni, prírode a ekológii, svedčí aj fakt, že jedna zo striech domu, pri ktorom sa táto záhrada rozprestiera, je zelená, porastená nádherne kvitnúcimi a pestrými rozchodníkmi. Prekvapivo rýchlo sa tu pri minimálnej starostlivosti rozrástli a vytvorili pekný porast. 

 

predzahradka 1

 

Po rozlúčení s našimi hostiteľmi sme sa zastavili ešte na chvíľu v predzáhradke. Je úplne iná než tie, aké bežne poznáme a vídame pred domami. Plná pekne kvitnúcich a rozmanitých lúčnych a poľných rastlín. Pre niekoho buriny, tu dostali príležitosť vyniknúť úplne inak. Namiesto klasického trávnika dostala priestor pestrá prírodná kvetinová lúka. Jej pôvab znásobuje aj to, že je obkľúčená živým plotom z rôznych domácich druhov listnáčov a rastie v nej Jabloň Boskoopské červené (od Radima Peška, ovocná škôlka stareodrudy.cz Bojkovice).

 

Hoci pohľad na zábery z tejto záhrady vyvoláva v nás stále príjemné pocity, niet nad to, keď atmosféru takýchto miest zažijete na vlastnej koži.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: autor

 

Pin It