Svoje miesto si okrasné trávy našli v nejednej záhrade. Ich obľuba narastá a pribúdajú aj nové druhy. Čo urobiť preto, aby sa im vo vašej záhrade dobre darilo?

 

travyjar

 

 

Po dôkladnom očistení skoro na jar im od apríla do mája doprajte najmä dostatok vlahy. Je to dôležité najmä počas suchších a teplejších dní, ktoré sú v posledných rokoch pre jarné mesiace typické. Na začiatku vegetačného obdobia majú trávy najvyššiu spotrebu vlahy, jej nedostatok sa prejavuje žltnutím, či zasychaním stebiel, vyššie druhy sú nižšie a riedko olistené. Celkovo takéto rastliny nepôsobia príťažlivo. Intenzívnejšiu zálievku vyžadujú staršie, ale najmä novo vysadené jedince, inak sa dobre nezakorenia. Zemina v okolí okrasných tráv by mala byť vždy mierne vlhká, nie však zmáčaná.


Okrem zavlažovania je potrebné okrasné trávy každoročne na jar prihnojiť. Stačí raz. Použiť môžete preosiaty kompost, ktorý zapracujete do pôdy alebo rozhodíte k jednotlivým rastlinám. Aplikovať môžete aj kvalitné organické hnojivo, ideálne s vyšším obsahom dusíka čo podnieti tvorbu nových stebiel. Pravidelne prihnojované trávy pôsobia atraktívnejšie.


Na jar si do záhrady môžete vysadiť aj nové druhy tráv. Ponuka je veľmi široká, zvoliť môžete nižšie, stredne vysoké aj vyššie druhy, pričom treba vyberať podľa podmienok svojej záhrady. Druhým vhodným obdobím na výsadbu tráv je skorá jeseň. Ak napríklad túžite po exoticky vyzerajúcej kortadérii, odporúčam len jarnú výsadbu. Rastlina sa musí do zimy dobre zakoreniť, inak bude ohrozená. dk.

Pin It