Mečíky, nazývané aj gladioly, vás v lete potešia nádhernými kvetmi, ale len ak si ich hľuzy stihnete včas vysadiť. V máji je na to ideálna príležitosť.
Hľuzy mečíkov dostanete teraz kúpiť v hobbymarketoch aj záhradníctvach, vybrať si môžete z množstva krásnych kultivarov. Pri troche šťastia objavíte v ponuke aj menej tradičné botanické mečíky, ktoré majú menšie, ale veľmi pôvabné kvety.
Odporúčam vysádzať aspoň dvojročné hľuzy mečíkov, ktoré vám prinesú najkrajšie kvety. Staršie a väčšie hľuzy nemusia byť vždy zárukou atraktívneho kvitnutia. Pozor aj na tie prezimované. Ak sú na prvý pohľad suché a zvráskavené, zrejme vám nevyrastú.
Mečíky prosperujú na slnečných, viac chránených miestach, s hlinitopiesočnatou a priepustnou pôdou. Nedarí sa im v polotieni, tieni, ani v pôdach, ktoré sú trvale zmáčané. Miesto výsadby vyberajte veľmi dôkladne a nikdy nevysádzajte mečíky každý rok na to isté miesto. Miesta striedajte a na to minuloročné sa vráťte aspoň za tri roky. Na výsadbu si zvoľte teplejšie dni, kedy je vonkajšia teplota minimálne 10°C. Ak prší a je chladno, hľuzy nevysádzajte, počkajte pár dní, nič nezmeškáte.
Pôda by, v mieste budúceho záhona s mečíkmi, mala byť kyprá, obohatená o humus a zbavená trvácich burín. Pripravte si ju vopred, keď si kúpite hľuzy rýchlo ich kedykoľvek vysadíte.
Vysádzajte do menších alebo väčších skupiniek (rastliny sa navzájom podoprú a neklátia sa), prípadne do radu. Nikdy nie osamotene, kde tu jednu hľuzu. Ideálna hĺbka výsadby je 10 cm, v piesočnatých pôdach môžete vysádzať ešte o niečo hlbšie (najviac 15 cm). Takto nebudú rastliny počas veterného počasia padať, ani trpieť suchom. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť asi 20 cm. Miesta výsadby si označte a pravidelne ich zavlažujte, aby ste podporili rýchly vývoj rastlín. Včas si nachystajte aj opory, môžu mať v tomto roku aj štýlovejšiu podobu.
dk/foto: Kvetinovecibulky.info