Jar je vhodným obdobím na zakladanie nových trávnikov. Najviac využívané je pokladanie hotových trávnych kobercov alebo výsev trávnej zmesi. Čo je efektívnejšie?

 

zalozenie travnik F

 


Ak sa rozhodnete pre položenie hotového trávneho koberca, trávnik budete mať k dispozícii prakticky okamžite. Samozrejme hneď ho zaťažovať nemôžete, aj takémuto trávniku musíte dať pár dní na to, aby sa za pravidelného prísunu vlahy dobre zakorenil a aklimatizoval. Položenie hotového trávneho koberca je drahšou alternatívou. Trávnatá plocha získaná týmto spôsobom nežiada okrem zavlažovania žiadnu špecifickú starostlivosť, iste oceníte, že takýto trávnik neobsahuje semená burín ani mach. Nemusí sa však vo vašej záhrade uchytiť (stáva sa to vtedy, ak nie je trávna mačina rýchlo po odrezaní položená). Tiež mu nemusia vyhovovať podmienky vašej záhrady (ak je záhrada príliš tienistá). V cene kobercového trávnika, ktorý pozostáva z overených a certifikovaných zmesí trávnych osív, máte aj zakomponované hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a tiež herbicídny prípravok proti širokolistým burinám. Obvykle je tiež ošetrený postrekom proti hubovým chorobám. Takýto trávnik využijete aj vtedy, ak potrebujete vyriešiť svahovitejší alebo iný nerovný terén.


Zakladanie trávnika výsevom je lacnejší spôsob, viac tradičný a má aj niekoľko výhod. Môžete si napríklad vybrať špeciálnu trávnu zmes, presne pre podmienky vašej záhrady (pre suchšie, tienisté, viac zaťažované miesta a pod.). K pozitívam takéhoto trávnika patrí aj vyššia odolnosť, jednotlivé trávy totiž rástli na danom stanovišti od malého semienka. Najväčšou nevýhodou je dlhšie čakanie na výsledok – krásne zelený a hustý trávnik. Obvykle je tento vidieť až po druhej sezóne. Ani to ale nie je isté. Nevyhnutné počas tohto obdobia bude nielen veľmi intenzívne zavlažovanie a to najmä čerstvo vysiatych plôch, ale aj prihnojovanie, prípadne ďalšie ošetrovanie už vyrastených tráv. Bez intenzívnejšej starostlivosti sa v tomto prípade ukážkového trávnika nedočkáte. Dôvodom, prečo sa pre tento spôsob rozhodnúť môže byť ale aj zapojenie celej rodiny do procesu vytvárania krásneho trávnika. dk

Pin It