Vyznačuje sa bujnejším rastom, kvitne na jar, približne dva týždne. Kvety sú podľa kultivaru biele, ružové alebo jemne fialové, príjemne voňajúce.

 

clematismontana2020

 


Nenáročný a rýchle rastúci plamienok horský (Clematis montana) využijete na ozelenenie plotov, múrov, treláží, pergol, nádherný je vo vidieckom prostredí. Upúta v predzáhradkách, dvoroch a átriách, v blízkosti terás a pri altánoch.


Každoročnú bohatú záplavu kvetov si zabezpečíte výberom vhodného miesta, kde táto drevina zostane bez presádzania najbližšie roky. Nezabudnite, že dorastá do výšky až 5 m a výrazne sa rozrastie aj do šírky (2 m). Dostatok priestoru nie je jediné, čo treba splniť. Vyhovuje jej slnečné miesto s výživnou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Miesto, odkiaľ drevina vyrastá, by tiež malo byť zatienené listami stredne vysokých trvaliek.


Plamienok horský si môžete vysadiť kedykoľvek na jar (bežne je v predaji), vždy však s neporušeným koreňovým balom. Drevinu vysádzajte asi 40 cm od pevnej opory (alebo múrov domu) a vždy mierne šikmo (korene ďalej od opory a vrchná časť rastliny bližšie k opore. Koreňový bal plamienka vložte do výsadbovej jamy o asi 10 cm nižšie, podporíte tým lepšie zakorenenie.


Prednosťou na jar kvitnúcich plamienkov je to, že ich netreba každoročne rezať. Príliš husté, rozrastené a málo kvitnúce rastliny je ale vhodné občas po odkvitnutí presvetliť. Ak je to potrebné uskutočniť, po odkvitnutí môžete zrealizovať aj radikálnejší rez, avšak vždy len tak, že ponecháte aspoň 50 cm vysokú základnú bázu. Hoci drevina po radikálnejšom reze nevyzerá príťažlivo, zakrátko sa opäť prebudí a vyženie mladé výhonky. Výsledkom tohto zásahu bude nielen oku lahodiaci porast, ale aj množstvo kvetov.


Bohaté kvitnutie môžete podporiť aj pravidelným prihnojovaním plamienkov a to kvalitným viaczložkovým hnojivom. Osvedčený je aj kompost, použiť môžete tiež niektoré z bežne predávaných, viaczložkových minerálnych hnojív. dk

Pin It