Santolina je pestovateľsky nenáročná, suchomilná a krovito rastúca okrasná rastlina. Ak ju každoročne skoro jar ostriháte, zvýrazníte jej krásu.

 

santolina2020

 


Aromatická santolina (Santolina chamaecyparis) si v posledných rokoch našla cestu aj do mnohých našich záhrad. Púta jemným, striebristým olistením, v lete aj žltými kvetmi. Obľubuje slnečné, teplejšie a suchšie miesta, toleruje piesočnaté alebo kamenisté pôdy. Je to výborná rastlina do výsadieb, ktoré nie je možné pravidelne zalievať. Nedarí sa jej naopak v tieni (vyrastá tu do výšky) a tam, kde si zmáčaná pôda alebo funguje automatické zavlažovanie. Ide o teplomilnú rastlinu, ktorá porastie len v teplejších oblastiach našej krajiny.


Pochádza z oblasti Stredomoria, prirodzene vytvára nízke, súvislejšie porasty. Uplatní sa na okraji zmiešaných kvetinových záhonov, v bylinkových výsadbách aj štrkových políčkach aj suchých kvetinových múrikoch. Ide o poloker, ktorý postupne vytvára silné drevnaté stonky. Rastlina sa po niekoľkých rokoch pestovania bez rezu stáva riedka, nekompaktná a menej atraktívna. Môže byť príliš vytiahnutá alebo je stred trsu prázdny. Riešením je každoročný jarný rez, ktorý podnieti rastlinu vytvoriť nové výhonky, predlžuje jej životnosť a podporuje jej odolnosť voči zime.


Santolinu je preto lepšie každoročne v jarných mesiacoch zrezať (v období kedy sa strihá aj levanduľa) a to tak, že odstrihnete všetky výhonky a necháte len krátku základnú bázu. Hoci santolina pôsobí po reze nevábne, zakrátko vyženie množstvo nových, vitálnych a striebristo sfarbených výhonkov. Neobávajte sa tohto kroku, rastlina vďaka nemu získa príťažlivejšiu podobu. Po reze odporúčam santolinu zaliať alebo si strihanie načasovať na obdobie, kedy sú avizované dažďové zrážky. dk

 

Pin It