Ako prvá rozkvitá, bielymi kvetmi, magnólia hviezdokvetá. Príliš sa nerozrastie a je preto vhodná aj do menších záhrad. Po niekoľkých rokoch pestovania vytvára menší strom.

 

magnoliastel 2020

 

Magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata) dorastá do výšky 2- 3m, rastie rozložitejšie a preto jej vyhraďte dostatok miesta. Ide totiž o drevinu, ktorá by sa nemala strihať ani rezať. Nie je to ani vhodná drevina na tvarovanie a pestovanie v tvare stromčeka s korunkou.


Krehko pôsobiace, biele kvety tejto magnólie sú často ohrozované mrazmi preto je lepšie vysadiť ju na viac chránené miesto (čo najmenej veterné), prípadne zvoliť odolnejší kultivar (Royal Star). Kvety ochráni aj to, ak bude drevina vysadená v tieni vyšších stromov alebo budov.


Bohaté kvitnutie podporí správny výber miesta v záhrade, ktoré nebudete meniť. Odporúčam zvoliť slnečné alebo polotienisté stanovište (aspoň 4 hodiny poobedňajšie slnko), s kyslejšou, priepustnou a mierne vlhkou pôdou. Magnóliám sa nedarí v pôdach s vyšším obsahom vápnika, pozor preto na miesta kde zostal v pôde stavebný odpad. Nie je vhodná ani blízkosť iných plytko koreniacich rastlín alebo drevín pretože by magnólii odoberali potrebnú vlahu a živiny. Aj magnólia má totiž korene rozprestreté najmä pod povrchom pôdy, z tohto dôvodu sa pôda v najbližšom okolí nesmie ani okopávať, stačí okolo rozložiť hrubšiu vrstvu kôrového mulča (ideálne z ihličnanov).


Magnólie si môžete vysadiť aj v tomto období, vždy len s kompaktným koreňovým balom. Po výsadbe dbajte na pravidelnú zálievku. dk

Pin It