Získať nové rastliny do svojej záhrady nie je teraz jednoduché. Záhradníctva sú zatvorené a v supermarketoch je ponuka slabá. Príležitosť ponúka jarné rozsádzanie.

 

fotofialky

 

Popri čistení záhonov je presádzanie, rozmnožovanie alebo zmladzovanie záhradných rastlín typickou jarnou činnosťou . Najčastejšie sa to týka trvaliek, skalničiek, okrasných tráv, papraďorastov, pobrežných rastlín, cibuľovín alebo byliniek.


Jar je tak skvelou príležitosťou získať niečo nové a pekné. Niet totiž lepšieho obdobia na zredukovanie príliš rozrastených trsov alebo zmladenie tých, ktoré nepôsobia pekne a prinášajú málo kvetov. Osvedčené je staršie trsy vykopať, rozdeliť – v rukách alebo rozseknúť pomocou ostrého rýľa a rozsadiť na nové miesta podľa požiadaviek vysádzaných druhov. Niekedy však stačí len odkopať/ostrihať príliš prerastené časti (skalničky). Po každej tejto činnosti zostane aj veľké množstvo rastlín, pre ktoré už nie je nikde miesto. Ak si tieto rastlinné prebytky nevysadíte dočasne do nádob, väčšinou ich vyhodíte alebo skompostujete. Lepším riešením je ich ponúknutie susedom, známym alebo iným záujemcom, ktorí majú záhradu, menší dvor alebo predzáhradku. Možno sa im práve teraz zídu a zároveň je možné, že aj oni vám niečo zo svojich rastlinných prebytkov ponúknu.


Netreba sa trápiť tým, že získate rastliny bez väčšieho koreňového balu. Na jar, ideálne do polovice apríla, môžete rozsádzať aj rastliny bez neho. Stačí ich vysadiť hneď po získaní, dobre zaliať a pôdu udržiavať vlhkú počas niekoľkých nasledujúcich jarných týždňov. K ujatiu presadených rastlín pomôžu aj jarné zrážky. Pri skalničkách stačí mať dokonca len odrezky a zakrátko získate veľa nových jedincov. Veľmi rýchlo vám zakorenia napríklad rozchodníky.


Samozrejme nie všetky rastliny, ktoré máte v záhrade reagujú na takýto nápad pozitívne. V tomto období si ale takto môžete bez obáv povymieňať rozdelené sadenice snežienok, tavolíny, fialky, ľaliovky, funkie, bergéniu, v lete kvitnúce floxy a iné trvalky neskorého leta, rôzne druhy rozchodníkov, lomikameňov, všetky druhy okrasných tráv, paparaďorasty, na jeseň kvitnúce astry, z byliniek mätu, medovku, ligurček, tymián, saturejku, estragón a ďalšie. Ak tiež nájdete na záhonoch rôzne trvalky zo samovýsevu, napríklad orlíčky, a máte ich príliš veľa, podarujte aj tie. Kedysi bola práve toto veľmi obľúbená forma získavania nových rastlín a zároveň budovania výborných medziľudských vzťahov. dk

Pin It