Úroda chutného ovocia je podmienená správnou starostlivosťou, či už o ovocné kry alebo stromy. Pozornosť treba na začiatku jari dopriať aj jahodám.

 

ovocnysad2020

 


Ak ste nestihli, môžete dokončiť rez ovocných drevín, okrem toho je potrebné doplniť im pred sezónou aj živiny. V marci im môžete dodať prvú dávku hnojiva. Poslúži kvalitný kompost, ktorý zapracujete do pôdy v okolí drevín alebo viaczložkové hnojivo s pomalším uvoľňovaním živín. Vhodné je aj dusíkaté hnojivo. Hnojivé granule zapravte do pôdy v okolí dreviny a miesto zavlažte.


Marcové dni sú vhodné aj na výsadbu ovocných rastlín. Miesto výsadby dôkladne zvážte, dajte si záležať, aby vysádzaná rastlina mala dostatok miesta a svetla. Základom úspechu je príprava dostatočne veľkej výsadbovej jamy. Korene zasypte vždy kvalitnou zeminou (záhradníckym substrátom), do ktorej ešte primiešate preosiaty kompost a trochu piesku. Myslite aj na oporné koly, tie podopierajú vysadené stromy počas silnejšieho vetra. Po výsadbe drevinu zalejte.


Pozornosť venujte teraz aj jahodám. Z porastu ku koncu mesiaca odstráňte suché listy, prezimovanú burinu a všetky odumreté jedince, prípadne aj poplazy. Pôdy v okolí rastlín prekyprite a rozsypte prvú tohtoročnú dávku hnojiva. Použite to, ktoré je určené na prihnojovanie jahôd. Ak je suchšie, porast môžete zavlažiť. Rastliny, ktoré vytlačil z pôdy počas zimy mráz opatrne zatlačte do pôdy a pritlačte k nim pôdu. S výsadbou nových jahôd ešte počkajte.

Ošetriť treba aj černice. Odstráňme tesne nad pôdou všetky výhony, na ktorých v minulom roku dozreli plody. Ponechajte len asi 5 najsilnejších, minuloročných výhonov. Odstráňte najslabšie, poškodené, alebo križujúce sa konáre. Černicové kríky zavlažte a pôdu v okolí rastlín prekyprite.


Z porastov čučoriedok odstráňte suché, staré a poškodené konáriky. Doplňte rašelinovú nástielku.


Ošetrite aj popraskanú kôru ovocných stromov. Rany dôkladne vyčistime ostrým záhradníckym nožom, až po zdravé drevo, vydezinfikujte slabším roztokom Sulky a po zaschnutí ošetrite stromovým balzamom.
Okrem vymenovaných práce je vhodné myslieť aj na ošetrenie stromov proti prezimovaným škodcov, na vykonanie predjarného postreku. dk

 

Pin It