Využite záhradu a dopestujte si v nej okrem kvetov, ovocia a byliniek aj čerstvú zeleninu na priamu konzumáciu alebo varenie. Čo si môžete vysiať v marci?

 

jarnevysevy2020

 


V nižších polohách napríklad hrach. V predaji je množstvo odrôd, vyberte si tú, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Na výber máte skoré, stredne skoré alebo neskoro dozrievajúce odrody. Odporúčam kupovať morené osivo od osvedčených dodávateľov. Nekupujte hrachu veľa, hoci to láka, vždy toľko, čo postačí na vysiatie menšej hriadky. Najlepšie je totiť pochutiť si na hrachu odtrhnutom priamo zo záhona.


Hrachu sa darí vo všetkých typoch pôd, ideálne mierne zásaditých. Neodporúčam hrach pestovať v ílovitých a zmáčaných pôdach. Nepestujte ho ani každý rok na jedenom mieste, záhony treba každý rok zakladať na inom mieste v záhrade. Vhodné sú aj vyvýšené záhony. Osivo pár hodín pred výsevom namočte do misky s vodu. Vysejte ho následne do riadkov vzdialených aspoň 30 cm od seba, minimálne 3 cm hlboko. V riadku by mali byť semená od seba vzdialené 3 cm.


Počas marca môžete okrem hrachu na dôkladne pripravené a vyhnojené záhony, ideálne do riadkov, vysiať mrkvu, petržlen, paštrnák, reďkovku, cibuľu, kôpor, špenát alebo čierny koreň. Chladu sa neobávajte. Vzídené rastliny môžete počas chladnejších nocí ochrániť bielou netkanou textíliou, ktorú rozprestriete na záhony. 


Ak máte vykurovaný skleník a teplé parenisko vysiať si môžete šalát, rôzne druhy hlúbovín – kaleráb, brokolicu, ružičkový kel, kučeravý a toskánsky kel. Do debničiek na okenných parapetoch alebo v skleníkoch si ešte môžete vysiať rôzne odrody rajčín, vyberať je skutočne z čoho. Stihnite to však ideálne do konca mesiaca. dk

Pin It