Medzi bežne predávanými okrasnými krami nájdete aj druhy, ktoré rozkvitajú počas zimy. V predaji sú často už v tomto období. Vyberte si jedince s kvetmi intenzívnejších farieb.

 

kvetzimy2020

 

K takýmto patrí napríklad kalina bodnanská (Viburnum x bodnantense) – na obrázku. Jej kvety sú sýtoružové, počas mierne zimy sa objavujú už v decembri a na konárikoch vydržia počas celej zimy. Prednosťou tohto opadavého kra je aj to, že jeho kvety nádherne voňajú. Aj preto je vhodné vysádzať tento druhy kaliny čo najbližšie k domu, aby ste mohli obdivovať nielen krásne kvety, ale aj cítiť ich typickú sladkú vôňu. Kalina je nenáročný ker, vyhovuje jej slnečné, chránené miesto, najlepšie pred pozadím zo vždyzelených listnáčov. Touto drevinou sa môžete aj popýšiť, v takomto prípade sa oplatí ju vysadiť do predzáhradky.


K nenáročným a každoročne v zime bohato kvitnúcim krom patrí aj jazmín nahý (Jasminum nudiflorum). Vyniká dlhými zelenými výhonkami a množstvom sýtožltých kvetov. Uplatní sa pri terasách, schodištiach, na svahoch – dlhé výhony krásne prevísajú. Pestovať túto dreviny môžete aj pri opore a vytvoriť si z nej netradičnú zelenú stenu. Za každoročný rez po odkvitnutí sa jazmín odmení reprezentatívnejším vzhľadom.


V zime kvitne aj hamamel (Hamamelis x intermedia), vybrať sa dá aj z ponuky viacerých kultivarov. Ozdobou hamamelov sú farebne nápadné okvetné lístky, ktoré ker zdobia od decembra do marca. Môžu byť žlté, oranžové alebo bordové. Hamamel potrebuje dostatok miesta – má rozložitejší rast, doprajte mu slnečné a chránené miesto s mierne kyslou pôdou.


K menej známym krom, ktoré kvitnú v najchladnejších mesiacoch v roku patrí zimovec (Chimonanthus praecox) alebo lykovec (Daphne mezereum). Kvety počas zimy vás každoročne môže prekvapovať aj višňa chĺpkatá (Prunus subhirtella „Autumnalis“), ktorá je nádherným stromom pre stredne veľké a väčšie záhrady. Pri troche šťastia zoženiete aj formu s prevísajúcimi konármi.


Dreviny kvitnúce v zime po kúpe sústreďte na chránené miesto k domu, sem tam ich zalejte, do voľnej pôdy si ich vysaďte až na jar, po rozmrznutí pôdy. Niektoré z nich (jazmín) môžete pestovať aj vo väčšom črepníku na terase. dk

Pin It