Tymián, levanduľa, rozmarín alebo šalvia. Tieto bylinky si často vysádzame aj do črepníkov. Počas zimy sú tu ale viac ohrozené než tie, ktoré rastú na záhonoch.

 

bylinkyZ

 

Kvalitne zakorenené bylinky, ktoré majú pôvod v Stredomorí, prežijú zimu na záhradných záhonoch väčšinou bez ujmy. Ideálne je samozrejme novo vysadené rastliny pred prvou zimou ochrániť vrstvou lístia alebo krytom z netkanej textílie. Odmenou za to bude perfektné zvládnutie aj chladnejšej zimy a najmä rýchle naštartovanie rastlín v jarných mesiacoch.


Bylinky vysadené v črepníkoch však môžu v najchladnejších týždňoch roka trpieť. Ich koreňový bal je cez steny črepníka viac vystavený pôsobeniu chladu a najmä mrazu. Problematické je aj silné zimné slnko, ktoré nadzemnú časť týchto rastlín intenzívne vysušuje. Bylinky ale nemajú k dispozícii dostatok vlahy z často zamrznutého substrátu a postupne usychajú. Občas, v dňoch kedy nemrzne a je slnečno, preto treba aj tieto rastliny mierne zaliať. Okrem toho je potrebné črepníky, aj kedykoľvek teraz, premiestniť čo najbližšie k stene domu, na viac chránené ale svetlé miesto. Tu ich môžete nechať až do konca zimy.


Odporúčam tiež črepníky s bylinkami vložiť do prepravky vystlanej suchým lístím a zakryť netkanou textíliou. Tá k zimujúcim bylinkám prepustí dostatok svetla a vlahu. Zároveň ich však ochráni pred vysušujúcim zimným slnkom.dk

Pin It