Horčiak, alebo aj hadí koreň nie je u nás zatiaľ veľmi rozšírenou trvalkou. Ak jej doprajete ideálne podmienky, prekvapí vás pri minimálnej starostlivosti záplavou kvetov.

 

horciak

 

Horčiak (Persicaria amplexicaulis syn. Bistorta amplexicaulis) je ideálnou trvalkou pre prírodné ale aj moderné záhrady. Nielen v nich kvitne vytrvalo od leta do neskorej jesene. Uplatní sa na okraji väčších trvalkových záhonov, pri chodníkoch, aj jazierkach. Vyniká vo väčších skupinách, v záhone v susedstve trvaliek kvitnúcich na jeseň alebo okrasných tráv. Už pri výsadbe vyhraďte tejto okrasnej rastline dostatok miesta, ale nemusíte mať obavu, nebude sa agresívne rozrastať do okolia.


Najkrajšie sa rozbujnie a pekne kvitne na slnečných alebo polotiensitých miestach s mierne vlhkou pôdou. Po zakorenení ale znesie aj sucho.


Pestovanie horčiaka nie je zložité, táto trvalka netrpí chorobami ani škodcami, nechutí dokonca ani slizniakom. Každoročne na jar ju môžete prihnojiť preosiatym kompostom alebo viaczložkovým hnojivom. Ak je to potrebné, príliš rozrastené trsy rýľom na jar zredukujte.


Horčiak dostanete kúpiť aj u nás, pričom v lepších záhradníctvach nájdete kultivary s ružovými, vínovočervenými, aj bielymi kvetmi. Ideálnou dobou na výsadbu je jar, pričom odporúčam vysádzať rastliny s kompaktným koreňovým balom.  dk

Pin It