Tie vystavuje na obdivov počas slnečnej jesene. Ide o vyšší ker alebo menší strom, ktorý pochádza z územia Iránu. U nás zatiaľ nie je veľmi rozšírený.

 

parotia2019

 

Parócia (Parrotia persica) môže byť v staršom veku vysoká 5 - 7 m. Rastie pomalšie, rast je rozložitejší a zaujímavé je vetvenie dreviny už takmer nad pôdou.


Najkrajšie sú na tejto rastline listy. Počas sezóny sú sýtozelené, s prichádzajúcou jeseňou sa sfarbujú do žlta, oranžova, neskôr do sýto červena. Na jeseň je vďaka tomu atraktívna a neprehliadnuteľná. Intenzívne vyfarbenie listov podporuje slnečné a zároveň chránené miesto. Dariť sa parócii bude aj aj v polotieni, tu ale môže byť vyfarbenie listov menej intenzívne.


Listy nie sú jediným lákadlom. Po ich opadnutí je to aj zaujímavá štruktúra jednotlivých konárikov a odlupujúca sa kôra, ktorá odhaľuje zaujímavú kresbu. Drevina kvitne skoro na jar, samotné kvety sú však nevýrazné.

Ak sa pre pestovanie parócie rozhodnete, doprajte jej vo svojej záhrade dostatok miesta, iba tak sa vám ukáže v plnej nádhere. Pôda by mala byť mierne kyslá, hlbšia, vlhkejšia a priepustná. Nedarí sa jej na suchších miestach. Oceníte to, že netrpí chorobami ani škodcami, dobre odoláva aj mrazom. Dokonca nevyžaduje rez, stačí odstraňovať suché alebo poškodené konáriky. Vysadiť si paróciu môžete počas jesene alebo na jar. Vynikne skôr v modernej mestskej záhrade. dk

Pin It