Vysádzať ružové kríky bez koreňového balu môžete v októbri aj začiatkom novembra. Sadenice s koreňovým balom sa dajú vysádzať do prvých mrazov.

 

vysadbaruže2019

 

Sadenice si vysaďte hneď alebo čo najskôr po kúpe. Čím dlhšie budete výsadbu odkladať, tým viac riskujete neujatie sadenice. Vysadiť si na jeseň môžete všetky formy ruží okrem stromčekových. Ich výsadbu odporúčam zrealizovať až na jar.


Ružiam vyberte slnečné miesto s priepustnou a na humus bohatou pôdou. Prihliadajte na to, aby vysádzaná ruža mala na záhone okolo seba dostatok miesta. Často sa totiž na to zabúda.


Najlepšie bude pripraviť si miesto výsadby aspoň týždeň alebo dva vopred. Pôdu dôkladne prekyprite a nechajte zľahnúť. Ruže bez koreňového balu najskôr dôkladne prezrite. Ostrými nožnicami odstráňte suché, poškodené alebo nahnité korene, nechajte len zdravé. Následne korene namočte aspoň na dve tri hodiny do vedra s čerstvou vodou. Výhony ruží nemusíte teraz skracovať, vysádzaná ruža by ale mala mať aspoň tri silné výhony. Tie najslabšie preto odstráňte.


Na dno pripravenej výsadbovej jamy dajte za asi lopatu kvalitného preosiateho kompostu a nalejte vodu. Ružu vysádzajte tak, aby koreňový krčok (zhrubnuté miesto) bol asi 5 cm pod vrchnou úrovňou pôdy. Korene rovnomerne rozložte vo výsadbovej jame, nemali by sa neprirodzene zohýbať. Následne korene zasypte, vrchnou zeminou z výkopu. Použiť môžete aj špecializovaný substrát na pestovanie ruží. Zeminu okolo ruže dôkladne utlačte a zalejte. Po vsiaknutí vody vysadenú ružu nakopcujte do výšky asi 25 cm, čím ju súčasne pripravíte na zimu.


Ak budete vysádzať ružu s koreňovým balom, rastlinu pred výsadbou dobre zalejte. Vysaďte ju do takej výšky, v akej rástla v nádobe. Nie je potrebná hlbšia výsadba. Po výsadbe ružu zalejte a takisto nakopcujte zeminou. V severnejších oblastiach môžete vysadené ruže zakryť ešte ihličnatými chvojkami. dk

Pin It