Najlepším termín je polovica októbra, v južnejších oblastiach aj druhá polovica tohto mesiaca. Vysádzať môžete na pripravené záhony teraz len jesenné odrody.

 

vysadbacesnak2019

 

Na výsadbu sa hodí cesnaková sadba, ktorú teraz bežne kúpite v záhradníctvach alebo hobby marketoch. Neodporúčam vysádzať cesnak, ktorý je určený na konzumáciu a predáva sa v supermarketoch.


Cesnak vysádzajte na miesta, kde predtým rástli uhorky alebo strukoviny. Neodporúčame ho pestovať tam, kde ste v sezóne pestovali cibuľu, pór alebo okrasné cibuľoviny. Miesto pre cesnak by malo byť slnečné, vzdušné, dobre prístupné, s kvalitnou, ľahšou a na humus bohatou pôdou.


Tesne pred výsadbou je potrebné pôdu kvalitne do hĺbky prekypriť a zbaviť trvácich burín. Ideálne najväčšie, vždy jednotlivé strúčiky vysaďte po namorení vhodným prípravkom a dôkladnom osušení do hĺbky asi 8 cm. Výsadbu realizujte do riadkov, pričom jednotlivé strúčiky rozmiestnite v riadku 10 cm od seba. Vzdialenosť medzi jednotlivými riadkami by mala byť 30cm. Morenie je cesta akou predísť napadnutiu háďatkom alebo hubovými chorobami. Rozhodne tento krok odporúčame.


Vysadené cesnakové strúčiky by sa mali do zimy stihnúť zakoreniť, nadzemná časť by ale do zimy nemala vyrastať. Dajte samozrejme pozor, aby ste miesto pred zimou omylom nerýľovali. Na jar doprajte cesnaku dostatok vlahy a nezabudnite na pravidelné kyprenie pôdy. Cesnaku to mimoriadne prospieva.dk

Pin It