Kvitnú práve v tomto období a patria k najkrajším trvalkám jesene. Vybrať si môžete z rôznych druhov a kultivarov. Čo urobiť preto, aby astry každoročne bohato kvitli?

 

astry2019

 

Najlepšie sa im bude dariť na slnečnom mieste, s priepustnou, stredne ťažkou a mierne vlhkou pôdou. Neprosperujú a málo kvitnú na polotienistých alebo tienistých miestach, v piesočnatých a veľmi suchých pôdach, na teplejších miestach a tam, kde nie je zaručené dobré prúdenie vzduchu.


Nevyhnutný pri pestovaní je pravidelný prísun vlahy, najmä počas horúceho leta, pričom ideálne je zalievať ráno, výdatnejšie a priamo ku koreňom. Zálievková voda sa nesmie dostávať na listy, najmä vo večerných hodinách. Často sa to stáva a následne sú listy astier napádané hubovými chorobami, neskôr zasychajú a rastliny strácajú estetickú hodnotu.


Astry je vhodné aj každoročne na jar prihnojiť, najlepší je kvalitný preosiaty kompost alebo iné viaczložkové hnojivo. Odmenou bude bohaté kvitnutie a dobrý zdravotný stav. Stonky s odkvitnutými kvetmi je potrebné odstrániť skoro na jar, počas zimy ochránia bázu rastliny.


Dôležité je aj delenie príliš rozrastených trsov astier, aspoň raz za 4-5 rokov. Vďaka tomu budú rastliny vitálne a bohato rozkvitnuté. Tento úkon odporúčam vykonávať len v jarných mesiacoch, rovnako aj výsadbu nových rastlín. Hoci astry sú v predaji najmä na jeseň, toto obdobie nie je ideálne na ich výsadbu. Kvalitné zakorenenie zaručí len veľmi skorá jesenná výsadba. V tomto období si ale astry môžete vysadiť do rôznych zmiešaných výsadieb v nádobách. dk

Pin It