Po lete býva trávnik nevzhľadný. S prvými intenzívnejšími zrážkami koncom leta sa však zvykne opäť zazelenieť. Niekedy to ale nepomôže a prázdne miesta budete musieť dosiať.

 

travnikzaciatokjesene

 


Ideálnu príležitosť na to máte počas septembra, je menej teplo a viac zrážok, čo prispieva k rýchlemu klíčeniu trávneho osiva . Využite prednostne trávnu zmes, ktorá je určená na dosev a regeneráciu trávnikov. Dostanete ju bez problémov kúpiť. Pomôže vám najlepšie rýchlo zazelenať najproblematickejšie miesta v trávniku. Dané miesto pred výsevom dôkladne vyčistite od zvyškov suchej trávy alebo burín, pôdu prekyprite. Takto odporúčame postupovať vtedy, ak ide o opravu menších plôšok. Ak vplyvom sucha a zaburinenia došlo k zničeniu pôvodného trávnika na väčšej ploche, bude lepšie zvážiť jeho úplnú výmenu. Na zakladanie nových trávnikov budete mať dostatok času v prvej polovici jesene. Zakladať nových trávnik môžete položením hotových trávnych kobercov alebo výsevom vhodne vybranej trávnej zmesi.


Pokiaľ ide o ďalšie odporúčané úkony v tomto období, postarať sa môžete napríklad o likvidáciu príliš rozrastených širokolistých burín v trávnikoch. Využite niektorý zo selektívnych herbicídov, ktoré sú na to určené. Likvidovaná burina by ale mala mať čo najväčšiu listovú plochu, účinok bude potom najintenzívnejší.


Nezabudnite tiež teraz trávnik prevzdušniť a odstrániť týmto spôsobom nahromadenú plsť. Tento úkon sa nevypláca zanedbávať, prevzdušnený trávnik totiž oveľa lepšie prijíma vodu aj živiny, je viditeľne viac reprezentatívnejší. Po vertikulácii trávnik síce pôsobí nevzhľadne avšak zakrátko sa pekne zazelená a bude pôsobiť vitálnejším dojmom. Následne je vhodné aplikovať niektoré z jesenných hnojív, ktoré sa vyznačujú tým, že obsahujú nízky podiel dusíka ale naopak vyšší podiel draslíka. Tento prvok je potrebný na vyzretie trávnych stebiel. Aplikáciou týchto hnojív, ideálne na začiatku jesene, dodávate trávniku potrebné živiny na bezproblémové prezimovanie.


Počas jesenných mesiacov nezabudnite z trávnika pravidelne odstraňovať napadané lístie, zvyšky kvetov, plodov a kôry. Kosiť môžete pokým trávnik rastie, ideálne je aby na zimu zostal nakrátko pokosený.dk

Pin It