V poslednej dobe patrí arónia k vyhľadávaným a častejšie vysádzaným ovocným druhom. Uplatní sa v mestských aj vidieckych záhradách a je pestovateľsky nenáročná.

 

aronia2019

 


V dostupnom sortiment arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa) je v súčasnosti viacero odrôd, najznámejšia a najviac predávaná je odroda Nero. Arónia sa najčastejšie pestuje v podobe kra, ktorý je vysoký približne 1,5 -2 m a široký do 1,5m. Zaujímavé sú aj stromčekové formy, ktoré sa uplatnia dokonca aj v okrasných výsadbách. Prednosťou stromčekových foriem je aj to, že miesto okolo kmeňa zostáva voľné a je ho možné využiť na ďalšie výsadby.


Arónia je opadavý ker, kvitne na jar bielymi kvetmi, z nich sa neskôr vyvíjajú čierne plody. Dozrievajú koncom leta avšak najchutnejšie sú až potom, ako prejdú prvým mrazom. Dôležité ale je kríky s plodmi ochrániť pred vtákmi, tie majú plody arónie v mimoriadnej obľube. Využiť na to môžete špeciálne ochranné siete, ktoré bežne dostať kúpiť. Vysokou estetickou hodnotou sa vyznačujú aj listy, ktoré sa počas jesene pekne vyfarbujú, najčastejšie do oranžových až červených farebných tónov. Aj vďaka tomu môže byť táto drevina súčasťou okrasných výsadieb a jej krása vynikne hlavne koncom jesene. Arónia sa uplatní zakomponovaná v záhonoch, vo voľne rastúcich živých plotoch, ako solitér v trávnikoch, v ekologických záhradách alebo na vhodnom mieste v úžitkovej časti záhrady.


Pestovanie arónie je veľmi jednoduché a preto túto drevinu odporúčame aj pestovateľom začiatočníkom. Dariť sa jej bude na slnečnom mieste s priepustnou a výživnou pôdou. Nevyžaduje pravidelné prihnojovanie ani rez. Dokonca netrpí chorobami alebo škodcami. Vysadiť si túto drevinu môžete aj počas jesene, kedy budete mať na výber aj viacero odrôd. Rodiť začína už v prvých rokoch po výsadbe. dk

Pin It