Ľalia biela patrí k najkrajším kvitnúcim záhradným rastlinám. V minulosti nechýbala v žiadnej vidieckej záhrade, v súčasnosti opäť prichádza do módy.

 

lalia biela

Hoci pochádza z ďalekej Ázie, v našich končinách bola už v dávnych dobách pestovaná spolu s ružou v kláštorných záhradách. V súčasnosti si svoje miesto nachádza nielen v tradičných ale aj moderných záhradách. Jej prednosťou je pomerne dlhé kvitnutie a tiež krásna vôňa, ktorá sa okolo rastliny šíri. Na jednom mieste môžete túto ľaliu pestovať 5-7 rokov, čiže cibule nie je potrebné po odkvitnutí vyberať z pôdy.


Dôležité je vedieť, že cibule ľalie bielej sa sadia ako prvé, ideálne na prelome augusta a septembra. Neskoršia jesenná výsadba nie je vhodná. Cibule vysádzajte do menších skupín, nie jednotlivo. Pod každú cibuľu nasypte do pripravenej jamky trochu piesku. Pokiaľ ide o hĺbku výsadby, nad každou cibuľou by mala byť asi 2,5cm hrubá vrstva pôdy. Miesto výsadby utlačte a nezabudnite si ho označiť, aby ste ho na jeseň alebo jar omylom nepokopali.


Ešte na jeseň často vytvára ľalia biela silný trs sviežo zelených listov, kvety sa objavia až v nasledujúcom roku, v júni. dk

Pin It