Využiť sa dá čerstvá alebo sušená vňať tejto silne aromatickej rastliny. Vňať ligurčeka, ale len v menšom množstve, dochutí polievky, šaláty, mäsité jedlá a omáčky.

 

ligurcek2019

 

Ligurček, ľudovo nazývaný aj maggi, má charakteristickú vôňu, ktorá sa naplno rozvinie po potlačení listov medzi prstami. Chutí horkasto až mierne pikantne. Zásobu čerstvej vňate vám od jari do jesene poskytne aj jedna, bohato rozrastená rastlina zo záhradného záhona.

V tomto období si ešte silné priesady ligurčeka môžete vysadiť do voľnej pôdy, ďalšiu možnosť budete mať až na jar. Počas jesene alebo skoro na jar si tiež môžete túto rastlinu rozmnožiť delením starších trsov. Okrem toho sa ligurček dá rozmnožiť aj zo semien, tie bežne dostanete kúpiť. Týmto spôsobom môžete získať viac sadeníc.


V záhrade odporúčam vybrať pre ligurček polotienisté alebo aj tienisté miesto s výživnou a mierne vlhkou, skôr stredne ťažkou pôdou. Hoci ligurček porastie aj na slnečnom mieste, jeho listy tu nebudú pôsobiť až tak sviežo a zrejme budú aj menšie. Na slnečných miestach navyše dochádza k spáleniu listov silnými slnečnými lúčmi.


Pestovanie ligurčeka je veľmi jednoduché, okrem dodatkovej zálievky počas najhorúcejších letných dní je dobré každoročne na jar rastlinu prihnojiť kompostom alebo viaczložkovým hnojivom. Priebežne treba odstraňovať suché a žltnúce listy, vyplatí sa odstrihnúť včas aj súkvetie. Rastlina bude bohatšie olistená a vitálnejšia. Ligurček je dlhoveká záhradná rastlina, ktorá nezaberie veľa miesta a výborne odoláva aj silnejším zimám. dk

Pin It