Počas leta sú v ponuke záhradníctiev aj nádherne rozkvitnuté trvalky. Vyplniť si nimi môžete prázdne miesta v kvetinových záhonoch.

 

trvalkyleto2019

 

V ponuke nájdete najmä druhy kvitnúce v lete a začiatkom jesene – rudbekie, floxy, slnečníčky, heléniá, astry, krásnoočká, rozchodníkovce a japonské veternice. K nádherne kvitnúcim trvalkám patrí aj echinacea.
Rastliny sú teraz ponúkané nielen v kvitnúcom stave (vyberiete si podľa farby a tvaru kvetu), ale aj s kvalitným a väčším koreňovým balom. Ten po výsadbe do voľnej pôdy nepreschne tak rýchlo ako menší koreňový bal sadeníc trvaliek, ktoré sú bežne ponúkané na jar. Teraz je navyše viac vlahy, pôda je po lete zohriata a nie sú už tak vysoké teploty vzduchu. Zakúpené a vysadené trvalky sa rýchlo zakorenia a tohtoročnú zimu prežijú bez ujmy. V nasledujúcom roku prekvapia neraz ešte bohatším kvitnutím.


Ideálne obdobie na výsadbu je na prelome augusta a septembra. Vysádzajte len zdravé rastliny s kompaktným koreňovým balom. Po výsadbe treba rastliny zalievať, najmä ak sú avizované suchšie a teplejšie dni.
Ak chcete, aby vám na záhone vznikol pekný trs, vysaďte si do skupiny aspoň 3-5 kusov z daného druhu, vždy v dostatočných rozostupoch od seba. Nezabudnite, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia. Zistite si preto už vopred výšku trvaliek, ktoré sa vám najviac páčia, prípadne sa popýtajte pri kúpe.


Väčšina vymenovaných trvaliek uprednostňuje slnečné miesto s výživnou a mierne vlhkou priepustnou pôdou. V polotieni sa im nebude dariť najlepšie. Pri nedostatku svetla kvitnú menej a sú náchylnejšie na napadnutie niektorými chorobami a škodcami. dk

Pin It