Cukety si našli miesto v mnohých záhradách. Prosperujú na klasických aj vyvýšených záhonoch, niekde však rodia viac, inde menej. Od čoho to závisí?

 

cuketa2019

 

Cuketa obľubuje slnečné a teplejšie miesta. Na tienistých miestach je menej úrodná a môže byť náchylnejšia na niektoré choroby. Vyhovuje jej pôda s vyšším obsahom humusu, ten je preto potrebné na miesto, kde plánujete pestovať v danom roku cuketu v dostatočnom množstve zapracovať.


Počas leta žiada cuketa výdatnú zálievku odstátou vodou – ideálne podmokom, priamo ku koreňom. Ak sa voda nedostane na listy, nebude rastlina ohrozená hubovými chorobami. Prínosné je aj prihnojovanie viaczložkovým hnojivom pre plodovú zeleninu, napríklad vo forme hnojivej zálievky. Nezabudnite tiež podkladať vyvíjajúce sa plody, aby neboli v kontakte s pôdou. Využiť na to môžete piliny alebo drevovlnu.


Veľmi dôležitý avšak nie vždy dodržiavaný je pravidelný zber plodov. Tým podporíte tvorbu ďalších, rastlina potom rodí až do jesene. Zároveň je svieža a bohato olistená. Plody by v čase zberu mali mať dĺžku aspoň 18-20 cm, takéto sú najlahodnejšie. Ak by ste nechali na rastline väčšie plody, vývoj nových by bol zabrzdený. Rastlina dokonca môže ukončiť svoj rast.


Cukety sa našťastie vyznačujú aj tým, že ich plody dorastajú veľmi rýchlo. Z tohto dôvodu je vhodné porast priebežne kontrolovať a plody zberať. Následne ich môžete využiť či už v teplej alebo studenej kuchyni. dk

Pin It