Zvoliť si môžete napríklad atraktívny zemolez Heckrotov, ktorý zaujme dlhším kvitnutím a rýchlym rastom. Prvé voňavé kvety sa objavujú v júni.

 

zemolez2019

 

Zemolez Heckrotov (Lonicera x heckrottii ) dorastá do výšky až 3-4 m, podľa potreby ho však môžete redukovať rezom. Ideálne je sa do rezu pustiť hneď po odkvitnutí. Ak sa vám táto popínavka príliš rozrastie, môžete ju skoro na jar bez obáv zmladiť radikálnejším rezom, asi 30 cm nad pôdou. Opäť vyženie nové výhonky a v nasledujúcich obdobiach bude pekne kvitnúť.


Drevina rastie rýchlo, spoľahlivo zazelená pergoly, treláže, ploty a pripravené pevné opory. Každoročne bohato kvitne a zaujímavé sú aj jej sýtozelené listy. S kompaktným koreňovým balom si ju môžete vysadiť aj počas kvitnutia – teraz je často v predaji. Nezabudnite na zálievku, najmä počas suchších letných dní a vyviazanie prvých výhonkov k opore. Neskôr sa bude ovíjať sama.


Zemolez najkrajšie kvitne ak je vysadený na slnečnom mieste, prípadne polotienistom. Pôda by mala byť výživná, s obsahom kompostu, priepustná a ideálne stále mierne vlhká. Miesto, odkiaľ zemolez vyrastá môže byť zatienené bohato olistenou trvalkou alebo ružou. Práve spojenie zelomezu a ruže je veľmi vhodné. dk

Pin It