Baza patrí k známym drevinám, obľúbené sú najmä jej liečivé súkvetia. Mnohí ich využívame či už na sušenie alebo výrobu nápojov. Baza však môže aj krášliť.

 

farebnabaza

 

Málo známa je schopnosť tejto dreviny odpudzovať dotieravý hmyz. Z tohto dôvodu sa už v minulosti vysádzala k miestam, kde boli chované úžitkové zvieratá. Tuto jej užitočnú vlastnosť môžete využiť aj dnes. V záhrade oceníte najmä novšie a vzhľadovo príťažlivejšie kultivary s farebnejšími listami a kvetmi.


Konkrétne kultivary „Black Beauty“ a najmä „Black Lace“ s tmavo bordovými, atraktívnymi hlboko strihanými listami a peknými ružovými súkvetiami. Oba kultivary dnes už bežne zoženiete, dorastajú do výšky najviac 3 m a šírky 2 m. Nie sú pestovateľsky náročné, vyhovuje im slnko a bežná, nie veľmi vysychavá záhradná pôda. Bazu s nápadným purpurovým olistením si môžete vysadiť k plotom alebo do pozadia väčšieho kvetinového záhona v modernej záhrade, kde bude nádherne dominovať. Baza nie je nezvládnuteľná drevina, pravidelným jarným rezom ju môžete udržiavať v želanej forme.


Tradičná baza čierna (Sambucus nigra) je v súčasnosti známa najmä z voľnej prírody. V poslednej dobe sa o tejto drevine, ktorá dorastá do podoby menšieho stromu, hovorí o niečo viac. Môže byť totiž ideálnou voľbou pre ekologicky zamerané a prírodné záhrady. Typické ploché súkvetia lákajú včely a plody ocenia vtáky. Ide o rýchlo rastúcu a nenáročnú drevinu s efektnými prevísajúcimi konármi. Baza by sa však nikdy nemala objaviť v záhradách, ktoré využívajú alergici, jej peľ totiž patrí k silným alergénom. dk

 

Pin It