Táto u nás stále menej známa letnička, ktorá pochádza z Afriky sa v predaji objavila len nedávno. Patrí medzi tučnolisté rastliny a upúta množstvom pekných drobných kvetov.

 

aptenia

 

Exoticky pôsobiaca apténia (Aptenia cordifolia) sa pekne počas leta rozrastie na kvetinových múrikoch, v skalkách, štrkových záhonoch a na akýchkoľvek suchších a problematických miestach. Pestovať ju môžete aj v črepníkoch, vždy ale samostatne. V množstve tučných a sviežo zelených listoch sa počas leta a slnečných dní, postupne otvárajú drobnejšie červenkasté alebo fialové kvety. Na ideálnych miestach rastlina vytvára hustý koberec, rýchlo sa rozrastá do šírky, pritom nie je vysoká.


Potrebuje slnečné a teplejšie miesto, so suchšou, priepustnou a na živiny chudobnou pôdou. Nedarí sa jej v polotieni, ani na miestach so zmáčanou pôdou. Apténiu netreba zalievať ani prihnojovať. Bohato sa rozrastá aj vtedy, ak jej nebudete venovať príliš veľa pozornosti. Neznesie však chladné jesenné dni a prvé mrazy, preto koncom jesene často v exteriéri odumiera. Počas leta ale každého milovníka exotickej zelene poteší množstvom drobných kvetov. Rastlinu si môžete, ak ste ju pestovali v črepníku, pred príchodom zimy preniesť do chladného a svetlého priestoru kde obvykle úspešne prezimuje. dk

 

Pin It